ordu escort

HACK-BUG

79 İldeki Elektrik Kesintisi’nin Sebebi “Yeni Modemler” mi ?

By

on

sebebi onlar miTürkiye’de 31 Mart 2015 te yani dün gerçekleşen ülke çapındaki elektrik kesintisinin sebebi konusunda henüz yetkili ağızlardan bir açıklama yapılmamasına rağmen yerli ve dış basında olayın potansiyel sebepleri konusunda sayısız teoriler çarşaf çarşaf yer almaya başladı. Bu teorilerden kimisi geçen yıl kasım ayında TEİAŞ’ın sistemine girerek  sistemden 1.5 trilyon TL tutarlı fatura bilgisini sildiği iddia edilen  meşhur Redhack grubu gibi siber yapılanmaları işaret ederken kimisi de Ağustos 2013  ABD’nin sekiz eyaletinde  ve Kanada’nın iki şehrinde 55 milyon kişiyi iki gün boyunca karanlıkta bırakarak  Amerikan tarihinin en büyük elektrik kesintisine sebep olan dağıtım yazılımlarındaki zincir reaksiyonlar gibi arızaları işaret ediyor.

Tabi ki Türkiye eski Türkiye değil… Teknik açıdan çok daha donanımlı tesisler ve personeller ile emek yoğun sistem yerini bazı sosyal handikaplara yol açsa da teknoloji -yoğun bir  niteliğe bırakıyor. Şüphesiz ki bu kurumların yetkin uzmanları çok geçmeden bu büyük kesintinin sebebini tespit edip yöneticilerine raporladıktan sonra asıl sebep kamuoyu ile paylaşılacak. Ancak bu sürecin ne zaman sona ereceği konusunda da şuan bir netlik bulunmuyor. Şuan bize de bu süreç tamamlanana kadar kesintinin sebebi konusunda tahminler yürütmekten başka bir seçenek kalmıyor… Peki Bytemagazin olarak tahmininiz nedir diye merak ediyorsanız sizi daha fazla bekletmeyelim ve bizde bu furyaya iştirak edelim.

 

Türkiye Enerji Hatlari

 

 

Kesintinin Sebebi TEİAŞ’ın Güç Kalitesi İzleme Sistemi mi?

TEİAŞ tarafındanHaziran 2013 ten itibaren, Sistem kullanıcılarının  hem yeni yapılacak olan hem de mevcut olan bağlantı anlaşmaları için istenen Güç Kalitesi Ölçüm Sistemini oluşturan yazılım ve tesisatı belli bir süre içerisinde  gerçekleştirmesi istenmişti. Tabi ki TEİAŞ bu uygulama zorunluluğunu kullanılan enerjinin kalitelisinin ve devamlılığının sağlanmasını için getirmişti. Böylece şebeke kullanıcılarının kurdukları tesisat ve donanımlar aracılığı ile Enerji kalitesinin ve sürekliliğinin ülke yararına ulusal olarak izlenmesi ve depolanması amaçlanmıştı. Bu kapsamda yeni bir gelişme ise TEİAŞ’ın kendi ağzından  Sistem kullanıcılarına 03.02.2015 tarihli bildirisi şu şekilde olmuştu;

“Bu kapsamda TEİAŞ tarafından işletilen trafo merkezlerinde kullanılmak üzere Schneider Electric marka ION7650 model, JANITZA marka UMG 512 model ve TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen ve üretilen Güç Kalitesi Cihazları Teşekkülümüz tarafından uygun görülmüştür”  ve Ayrıca Bu “güç kalitesi ölçüm cihazları için Kullanıcı tarafından iki adet haberleşme altyapısı (ADSL ve GSM 3G )  kurulacaktır”. Ayrıca uygun görülen her üç cihazın işletme safhasında ölçüm değerlerinde herhangi bir bir hata tespit edildiğinde ve veri aktarımında herhangi bir problem yaşanması halinde donanımsal ve yazılımsal gerekli düzenlemelerin Kullanıcı tarafından yapılması talep edilecek ve Milli Güç Kalitesi yazılımında oluşacak güncellemelere paralel cihazlara ait yazılım güncellemesi yine Kullanıcı tarafından yapılacaktır.”

Yukarıdaki ifadeyi incelediğimizde; Bu güç kalitesi izleme sistemine alışıla geldiği üzere depolanmış verilerin sonradan iletilmesi yöntemi yerine sisteme hız kazandırma amaçlı  bir yenilik olarak  bu cihazların anlık  iletişimini sağlamak için  “MODEMLER” dahil edildiği çarpıcı bir şekilde göze batıyor.. Bu noktadan hareketle bu yeni modemler aracılığı ile kalite ölçüm sistemindeki değerleri anormal seviyelere çıkarıp sistemin şebekeye zarar vermemek için kendisini kapatmasına neden olacak potansiyel bir SİBER SALDIRI’nın son derece olası göründüğünü söylemek çok da abes olmayacaktır..

Bkz: Bu Haber ilgili kuruluşların websitelerinde yayınlanan dökümanlardan kurgulanmıştır… Yorum ve Düzeltmelere açıktır..

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>