ordu escort

İNCELEME

Airties Air 4920 İncelemesi

By

on

Air-4920-1

Evet! en sonunda Airties Air 4920 aramızda…  Geçen yaz Airties’ın 11.ac devrimi ile ismini duyuran Air 4920 hiç şüphe yok ki lanse edilen iddialı özellikleri ile bugüne kadar en çok merak edilen  cihazlar arasında yer alıyordu.

Başta Air 5760 olmak üzere aynı etkinlikte duyurulan diğer kardeşleri birer birer piyasaya çıkıp rüştlerini ziyadesiyle ispat ettiklerinden bütün gözler merakla TV Connect Fuarı’nda ‘Best TV Consumer Device’ ödülüne de layık görülen Air 4920’nin üzerine çevrilmişti. Biz de bu incelememizde aramıza yeni katılan Air 4920’yi mercek altına alacağız ve sıkı bir performans testine tabi tutarak yeteneklerinin sınırlarını zorlayacağız.

 

Air 4920 Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle genel itibariyle Air 4920’yi biraz tanıyalım; Air 4920 üreticisinin en basit ifadesi ile bir ağ genişletme cihazıdır. Yani evinize gelen interneti karşılayıp kullanıma açan bir modem değildir, onun  yerine modeminize kablolu yada kablosuz olarak bağlanıp  internet kullanımının sinyal kapsamını genişletmenizi ve daha uzak noktalara taşımanızı sağlamak için üretilmiş bir cihaz. Tabi ki kullanmakta olduğunuz modem ile “bağlantı kurduktan sonra”  standart modem özelliklerinin birçoğunu da size sunacaktır. Ayrıca Air 4920’nin sahip olduğu yeni özellikleri onu standart bir ağ genişletici cihazın çok daha ötesine geçiriyor. Başta Medya sunucu, AirPlay ve Set top box bağlantısı gibi fonksiyonları olmak üzere  kablosuz iletişimde farklar yaratacak ciddi özelliklere sahip.

103 x 103 x 41mm lik ölçüleri ile ancak  avuzunuzun içini doldurabilen bu cihazı şöyle bir tarttığınızda   onu boyutuna bakıp ta hafife almamanız konusunda ilk ciddi uyarısıyla da karşılaşmış oluyorsunuz.  Bu minik boyutları ve beyaz rengi ile onu evinizin yada ofisinizin her hangi bir noktasında bırakıp varlığını unutmanız oldukça olası görünüyor. Airties Air 4920’nin ön yüzünde 5GHz yayın ledi, 2.4 GHz yayın ledi, güç butonu ledi ve WPS tuşu yukarıdan aşağı doğru sıralanmış halde bulunuyor. Her iki yan tarafında da oyma Airties logosundan başka bir şey olmayan cihazın arka kısmında ise Audio girişi, USB 3.0 girişi, 2 adet Gigabit Ethernet girişi, power butonu, güç girişi ve reset yuvası  yine yukarıdan aşağı doğru yerleştirilmiş bir halde bulunuyor.

Air-4920-2

Air 4920 Öne Çıkan Özellikler;

802.11a/b/g/n ve ac iletişimlerini destekleyen Air 4920 n standartında 300 mbps hız sunarken 802.11ac standartında tam 1300 mbps hız vadediyor.  Bu özelliği sayesinde sadece yeni nesil cihazlarda değil aynı zamanda eski nesil cihazlarda da ciddi bir performans sözü veriyor. Ama burada ister istemez öne çıkan nokta tabi ki 802.11ac iletişiminde vadettiği üstün performans. Çünkü 802.11ac özelliği  yeni nesil mobil cihazların ve bilgisayarların çok daha yüksek hızlarda kablosuz veri aktarımı için olmazsa olmaz bir gereksinimi olarak kabul edilmiş durumda.

Airties Air 4920 aynı zamanda çift frekans çalışabilen bir cihaz, yani toplamda 1600 mbps olarak belirlenmiş kablosuz iletişim hızını ifa etmeye gayret ederken hem 2.4 GHz bandını hem de 5 GHz bandını kullanabiliyor. 2.4 GHz bantta 802.11n protokolü ile 300 mbps hız sunarken 5 GHz bantta 802.11ac protokolü ile 1300 mbps hız sunuyor. Böylece  Air 4920  bir taraftan  802.11ac özellikli yeni nesil cihazlarla çalışırken diğer taraftan da     a/b/g ve n  özelliğine sahip  eski nesil cihazlarla birlikte de kullanılabiliyor.

Medya sunucu özelliği sayesinde harici harddiskinizde bulunan resim, müzik yada video gibi multi medya dosyalarınızı açık bir bilgisayara ihtiyaç duymaksızın Televizyonuzdan kablosuz olarak  izleyebilirsiniz. Ancak bunun için televizyonunuzun smart tv özelliğine sahip olması gerekiyor. Yine aynı şekilde akıllı cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan bu harddiskler içerisindeki multi medya dosyaları kablosuz olarak oynatabiliyorsunuz.

Ayrıca Air 4920’nin üzerinde bulunan bu USB 3.0 portu sayesinde başta yazıcılar olmak üzere kablosuz özelliği olmayan cihazlarınıza wireless özelliği kazandırabiliyorsunuz. Böylece ağınıza bulunan tüm kullanıcılar bu cihazları ortak bir şekilde kablosuz olarak kullanabiliyorlar.

Air-4920-3

Bize göre Airties Air 4920 nin bu minicik cüssesiyle sunacağı dev performansı bir kenara bırakırsak en ilgi çekici özelliği  AirPlay Audio (ses) desteği. Bu özellik sayesinde Air 4920’nin arkasında bulunan audio girişi üzerinden kendisine bağlanan hoperlörlere AirPlay özelliği kazandırabiliyor. Böylece Airplay özellikli Apple cihazlarından istediğiniz müziği tek bir tuşa basarak kablosuz olarak hoperlörlere aktarabiliyorsunuz… Apple’ın geliştirdiği bu AirPlay teknolojisinin wireless aktarımdaki  meşhur performansını göz önüne alırsanız tadı damağınızda kalacak bir müzik keyfi deneyimlemeniz kesin gibi görünüyor.

Airties Air 4920’nin kurulumu ise oldukça basit. Artık hemen hemen tüm modemlerde standart olarak bulunan WPS özelliği sayesinde son derece hızlı  bir şekilde cihazınızın kurulumunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken modemin üzerindeki WPS tuşuna ve Air 4920 nin üzerindeki WPS tuşuna sadece bir kez basmak. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde sizden ne şifre istiyor ne de herhangi bir güvenlik kalibrasyonu. O anda kullanıma hazır hale geliyor.

Air 4920 bir taraftan toplamda 1600 mbps gibi yüksek bir hızda kablosuz iletişim sunarken diğer taraftan da Üzerinde bulunan iki adet Gigabit Ethernet portu sayesinde de kablolu bağlantı ile çalışmayı tercih eden kullanıcılara  yüksek ve stabil veri akışı sunmayı vadediyor. Airties Air 4920’nin özellikleri yukarıda yazdıklarımızla sınırlı değil tabiki, ancak biz daha çok performansına odaklanacağımızdan  sadece öne çıkan özelliklerinden bahsetmek istedik… Ürün hakkında daha ayrıntılı teknik bilgi isteyenler bu Airties Air 4920 Linkinden ürünün sayfasına ulaşabilirler

 

Air 4920 Performans Testi

Şimdide sıra minicik cüssesine bakmadan bir dünya işi görmeye talip olan Air 4920’nin performans testinin sonuçlarını açıklamaya geldi.. Testimizde tabiri caizse en son söyleyeceğimiz kelimeyi en başta söylemek istiyoruz; yani ilk olarak internet bağlantı hızından ziyade çok daha zorlu bir görevdeki yeteneğine yani wireless data aktarım performansına bakıyoruz. Bu kapsamda cihazımızı önce 2.4 GHz bağlantıda daha sonra 5GHz bağlantıda en son olarak da Ethernet bağlantıda test ettik.  Air 4920 üzerinde USB 3.0 portunda  bağlı  USB disk  içerisinde bulunan 652 MB boyutundaki multimedya dosyamızı PC  üzerinde okutup yazarak Download -Upload yeteneğini net bir şekilde öğrenmiş olduk.

 

Airties Air 4920

 

Yukarıdaki grafikten de anlayacağınız üzere Airties Air 4920 cüssesinden çok ama çok büyük işler başarıyor.  Megabit cinsinden ölçtüğümüz değerler  göz önüne alındığında kendisinden kat be kat büyük ağabeylerine rahatlıkla kafa tutabildiği ortada. Hele ki bu testin sonucunda ortaya çıkan yüksek değerlerin  7200 RPM disk yerine USB stick memory ile yapıldığı düşünülürse ağabeylerini ve diğer rakiplerinin 4920’den korkmakta  ne kadar haklı olduğu da ortaya çıkmış olur. Aktarım grafiklerindeki dalga istikrarlarına baktığımızda ise son derece yeterli olduklarını görüyoruz. Ancak testimiz esnasında az da olsa aktarım frekansının birkaç saniyeliğine durduğu anların olduğunu da ifade etmemiz gerekiyor.

 

AirPlay Performansı Nasıl

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Airties Air 4920’nin en ilgi çekici özelliği AirPlay müzik desteği sunması. Bizde bu yüzden  hemen bir ses sistemi kapıp Air 4920’nin arka kısmında bulunan ses çıkışına bağlıyoruz. Bizim bağladığımız sistemde iki adet hoperlör ve bir adet de  boofer bulunuyor, ancak cihaz bu konuda herhangi bir kısıtlama getirmiyor. AirPlay destekli cihazınızdan Air 4920’ye kablosuz olarak müzik aktarabilmeniz için müzik ekranındaki AirPlay logosuna tıklamanız gerekiyor, sonrasında ekranın alt kısmında belirecek  AirPlay  cihazları listesinden Airties Air 4920’nin üzerine gelip bir kez de ona tıklıyorsunuz.. hepsi bu kadar basit.  Müziğin AirPlay kalitesine gelirsek; gerçekten kaliteli ve tatmin edici bir ses sizi gülümsetmeye fazlasıyla yetiyor.. Ayrıca Air 4920 sadece muzik dosyalarını değil youtube gibi video kaynaklarından gelen muzik kliplerinide yorumlayıp çalabiliyor..

IMG_2309

 

Alan Genişletme Performansı Nasıl

Airties Air 4920 bu küçük boyutunda taşıdığı dev yeteneklerle bizi fazlasıyla şaşırttığı için onun asıl fonksiyonu olan yani varedilme sebebi olan  Alan genişletici özelliğini bile neredeyse unutuyorduk. Air 4920 basit ve hızlı bir şekilde kurulduktan sonra size kalan tek şey onu yerleştireceğiniz noktayı seçmek. İşte bizde bu noktayı seçerken Air 4920’yi olabildiğince zorlamaya çalıştık ve  Air 4920’yi modemimizden yaklaşık olarak 12 metre uzağa koyduk  sonra ofisimizin bir alt katına geçip Air 4920 nin koordinat noktasından dışa doğru 4-5 metre daha açıldık (camdan öteye yol olmadığı için testimizin sınırını bu şekilde belirledik)  Sonuç yine aynıydı… Air 4920 küçük ayaklarıyla büyük adımlar atmaya devam ediyordu; Aşağıdaki görüntüde “Zeus” isimli ağ Air 4920 nin 5GHz bandında genişletmiş olduğu ağdı. Air 4920 öncesinde bahsettiğimiz uç noktadan en ufak bir sinyal almayan akıllı telefonumuz Air 4920 ağ genişletme işine başladıktan sonra bahsettiğimiz Zeus isimli ağın sinyalini tam kapasite ile almaya başardı…

Air 4920

 

 

Wireless İstikrarı  Nasıl

Ne zaman bir modem, router yada alan genişletici gibi bir  wireless ürün incelesek hep aynı şeyi söylüyoruz, bu tarz ürünlerde en önemli şey dalga istikrarıdır. Yani  wireless cihazınızın o an içerisinde olduğu atmosferde bulunan elektronik dalga kirliliğine karşı ne kadar dirençli olduğudur.  Cihazın bu performansı  büyük ebatlı aktarım dosyalarını bir kenara bırakırsak kendisini en çok  video oynatımında gösterir. Yani ortalama aktarım değerlerinin yüksekliliği kadar bu dalgaların gösterdiği istikrar da hayati bir önem taşır. Biz de testimiz esnasında yapmış olduğumuz aktarımlara ait dalga istikrarlarını aşağıda sizinle paylaşacağız  ama öncesinde pratikteki sonucun ne kadar başarılı olduğunu görmek için video performansına bakmamız gerekiyordu

Air4920 3D film

Video aktarımında da yine aynı dosyayı kullanıyoruz yani wireless aktarım performansını ölçerken kullanmış olduğumuz dosyayı, dosya 652 MB boyutunda MKV formatındaki 3D bir filmi içeriyor. Fimi bilgisayar üzerinden oynatabilmek için Ağ bağlantılarımdan Air 4920 NAS diskinin içerisine girdikten sonra filmin üzerine gelip üzerine  tıklayarak oynatmaya başlıyoruz. 10-15 saniyelik bir okuma süresinden sonra VLC player aracılığıyla filmimiz açıldı. testimiz esnasında herhangi bir duraklama, piksel erimesi yada kare atlaması tespit edilmedi.. Yani minik kahramanımız bu zorlu testten de yüzünün akıyla çıkmayı başardı

Tekrar wireless aktarım istikrarlarına dönecek olursak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Air 4920 nin tüm sonuçlarını aşağıda paylaşıyoruz.  Grafiklerin sıralaması soldan sağa doğru yukarıdaki ilk grafikteki sıralamaya göre gitmektedir.

1_5GHZ_PCden_4920ye_yazma_652MB_77_sn

 

2_5GHz_Air4920denPCyeOKUMA_652MB_44sn

 

3_24GHZ_Air4920den_PCyeOkuma_652MB_132sn

 

4_24GHZ_PCden_Air4920ye_Yazma_652MB_133sn

 

5_Air4920den_PCye_Gb_652MB_36sn

 

6_PCden_Air4920ye_yazma_Gb_652Mb_61_sn

 

Son Sözde..

Airties bunca yeteneği bu küçük kasaya sığdırmayı nasıl başardı bilemiyoruz ama oldukça başarılı bir ürün ortaya çıkardığı muhakkak. Başta AirPlay performansı olmak üzere tüm özellikleri ile alkışı hakediyor.  Ancak oldukça tuhaf bir durum söz konusu Air 4920 sadece rakiplerinden değil neredeyse kendi DNA sını taşıdığı amiral gemilerinden bile daha yüksek  performansa sahip bir ürün… Diğer taraftan da Air 4920 çıtayı bu kadar yükseltmişken Airties’ın bir sonraki ürünün işi bir hayli zor gibi görünüyor… Air 4920’yi bir seneye yakın bekledik ama buna fazlasıyla değdiği ortada… Tebrikler Airties…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>