İNCELEME

Airties Air 5760 İnceleme

By

on

airties_air_5760_inceleme

 

Bugünkü incelememize tanıtıldığı günden bugüne adından en çok söz ettiren ürünlerden birisi olan Airties Air 5760 ı konuk ediyoruz. Bakalım yeni nesil internet teknolojisi 11ac’nin en iddialı ve ünlü amiral gemilerinden birisi olan Airties Air 5760 ın performansı da şık tasarımı ve asil duruşu gibi etkili mi?

Tam performans testine geçmeden önce isterseniz Airties Air 5760 ın genel özelliklerine hızlıca bir göz atalım; Tabi bunu yaparken bir modem satınalma arefesinde olan heyecanlı ve sabrı kalmamış internet yorgunu arkadaşlarımız için  hemen sayfanın sonunda bulabilecekleri “Tam performans testi” kısmına  geçmelerini tavsiye ediyoruz.

 

Airties Air 5760 Genel Özellikler;

Konuğumuz  ADSL2 ve VDSL2 sınıfı bir ürün; Şuan Airties firmasının satışta olan ürün gamına baktığımızda tüm ürünlerinde ADSL2 teknolojisini bir standart olarak sunarken  VDSL2  teknolojisine sahip olma ayrıcalığını ise sadece birkaç modelle sınırlı tuttuğunu görüyoruz.  ADSL2 zaten son yıllarda bütün modemlerde standart olarak bulunan bir özellik , ADSL den en büyük farkı ise  veri  aktarım hızını ve mesafesini birkaç kat artırmasıdır. ADSL ile 8 Mbit olan bağlantı hızı ADSL2 nin gelmesiyle  o zaman önce 16 Mbit’e daha sonra ise 24 Mbit /s hızına ulaşmıştır. VDSL2 (ITU G.993.2) ise ADSL/ADSL2 gibi bakır kabloyla iletilmesine rağmen onlardandan çok daha hızlı bir bağlantı sunuyor. Santrallere kısa mesafede bulunan abonelere yüksek hızlı bağlantı amaçlayan VDSL2 52 Mbps olan VDSL1 hıznı teoridede olsa 250 Mbps seviyelerine çıkarıyor.  Air 5760  ise VDSL2 protokolünde 17a profilini desteklediği için bu kablolar üzerinde 100 mbps lik bir internet bağlantı hızı vadediliyor.

Air5760baglantihizi

 

 

Yeni Nesil İnternet bağlantı Teknolojisine Sahip; 802.11ac

Airties Air 5760  sahip olduğu 802.11ac teknolojisi ile ön plana çıksa da  a/b/g /n/d/i standarlarının hepsini destekliyor. Bu şu demek; Air 5760 modeminizi sadece yeni nesil cihazları değil aynı zamanda eski nesil cihazların hemen hemen hepsiyle de kullanabilirsiniz. Ancak tabiki Air 5760 802.11ac standartı odak alınarak optimize edilmiş bir modem. 802.11ac  en son ve yaygın  kullanılan 802.11n standartından teoride de olsa 3 kata kadar daha fazla hız vadediyor. Peki bu mümkün mü? gerçekten de  yürüyen bir adamın yanından geçen koşan bir adam gibi 802.11 n teknolojisine fark atıyor mu? Evet bu mümkün, en azından teoride çünkü 802.11N  bağlantısında 40 Mhz genişliğinde 4 kanal kullanılabiliyorken 802.11AC bağlantısında 80 Mhz genişliğinde 8 kanal kullanılabiliyor… Asıl performansı tabi ki birazdan yapacak olduğumuz testimizin sonunda göreceğiz.

802.11n_vs_802.11ac

 

Tasarım ve Port Donanımı;

Air 5760 ın tasarımı daha önceki inclememize konu olan küçük kardeşi Air 5750 nin ki ile neredeyse aynı. Dik ve şık bir şekilde duran Mat beyaz gövdenin ön kısmında gösterge ledlerinden başka hiçbir şey bulunmuyor,  yan tarafta Power tuşu ile birlikte bulunan WPS ve WIFI tuşlarına  USB  girişi eşlik ediyor. Cihazın arka tarafında ise adaptör bağlantı noktası ile son yıllarda artık alışa geldiğimiz 4 adet LAN girişi ve bir adet WAN   girişi bulunuyor, yine ince bir iğneyle ulaşabileceğiniz  reset yuvası ve  ikinci USB.3.0 bağlantı noktası cihazın arkasında konumlandırılmış.  Genel itibarı ile başarılı bir tasarım olduğunu söyleyebiliriz; özellikle   mümkün olduğunca az yer kaplamasını sağlayan dik tasarımı ve beyaz rengi ile gözü kesinlikle rahatsız etmiyor… Ancak beyaz adaptör  kablosunun kısalığı cihazın konumlandırılması noktasında prize yada uzatma kablosuna olan bağımlılığı artırıyor. Nihayetinde bu kadar hassas bir elektronik cihaz için kalitesiz ve ucuz bir uzatma kablosu tercih edilemeyecektir…

 

 USB diskler ve Yazıcılara Özgürlük!

Airties Air 5760 ın en güzel ve etkili özelliklerinden birisi de gövdesinde bulunan iki adet USB girişi sayesinde external disklerinizi yada yazıcılarınızı tak paylaş yaparak bilgisayar bağımlılığından kurtarmanız. Testimizde kullandığımız hertürlü USB diski  ve yazıcıyı sorunsuzca çalıştıran Air 5760 bu USB  disklerin içerisinde bulunan fotoğraf müzik ve film gibi multimedya dosyalarınıda akıllı cihazlarınızda kablosuz olarak oynatma yeteneğine sahip. 1 Gb den 20 Gb ye kadar olan farklı ebatlardaki multimedya dosyalarını sorunsuzca oynatabiliyor.  Ayrıca aynı anda iki USB girişine taktığınız  disklerin ikisini birden görüyor, yani portlardan birisi USB diske biriside yazıcıyla çalışmak üzere kısıtlanmamış. Yalnız diskleri tak çıkar yaparken biraz itinalı olmanız ve özellikle diskleri çıkaracakken güvenli bir kullanım için mutlaka  modem arayüzünde bulunan diski kaldır işlemini yapmanız gerekiyor… Tak çıkar yaptığınız diskleri görmesi bazen biraz uzun sürebiliyor ancak disk ebatları göz önüne alındığında bu durum biraz normal karşılanabilir… Özellikle sağladığı wireless multimedya konforu düşünüldüğünde….

 

BitTorrent TM ile Kesintisiz Download;

Evet Air 5760 modemimiz BitTorrent TM özellikli; Yani İnternetten yapacağınız downloadlarda açık bir bilgisayara bağımlılığınızı kaldıracak olan BitTorrent TM Client özelliğini (bu özellik Airties Air 5750 de bulunmuyor). BitTorrent in  ne olduğunu açıklamadan önce en büyük avantajından bahsedelim. İnternetten indireceğiniz dosya ne kadar popülerse yani ne kadar fazla download edilmişse sizde o dosyayı o kadar hızlı indirebilirsiniz. Yani download edilmek istenen dosyanın popüleritesi size sunulacak indirme hızıyla doğru orantılı. Çünkü Torrent sisteminin özünde zaten bu mantık yatıyor; en çok indirilmek istenen dosyaya en çok kaynak….

Peki  modemimiz aracılığı ile torrent dosya indirmek çok mu karmaşık; Hayır! kesinlikle değil, çoğu kişi karmaşık bir ismi olduğu için hala Torrente ürkerek baksa da  değil. Bu yüzden burada bir kaç adımda Modeminizin BitTorrent özelliğini nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

1 – Modeminize bir USB disk takın

2- Popüler torrent indirme programlarından birisini  indirip bilgisyarınıza yükleyin  mesela BitTorrent 7.9.2 versiyonunu

3- Torrent websitelerinin herhangi birisinin (en popüleri http://thepiratebay.se/) ana ekranından indirmek istediğiniz dosyayı aratın ve listelenen sonuçlardan hangisini istiyorsanız onun üzerine tıklayın.

4- Tıklama sonrasında yeni açılan sayfadaki “Get This Torrent” linkinin üzerine tıklayın. Böylece bilgisayarınıza kurduğunuz BitTorrent programını sağ kısmındaki pencerede açılacak, İşte burası kırılma noktası Programın sol üst kısmındaki kayıt Klasörü seçeneğini tıklayıp Ağdaki Air5760 a bağlı olan USB diskimizin içerisindeki bir klasörü seçip “Tamam” a  basıp bilgisayarımızı kapatıyoruz… Air 5760 dosyayı indiriyor…

 

BT6

Öne Çıkan Diğer Özellikler;

Airitesin alışa geldiğimiz özelliklerinden olan ve kablosuz tekrarlayıcılarla sadece bir tuşa dokunarak ağınızı istediğiniz kadar genişletmenize olanak sağlayan Mesh teknolojisi,  300 Mbps üst sınırlı 2.4 Ghz ve 1300 Mbps üst sınırlı 5 Ghz dual bant bağlantı olanakları,  ,   kullanıcısını üzmeyen son derece  kolay kurulumu, performanslı bir router  fonksiyonu ve misafirleriniz için ayrı bir kullanıcı adı ve şifre oluşturabileceğiniz “Konuk Ağ oluşturma ” gibi daha bir çok özelliği ile hakikaten üst düzey donanımlı bir ürün…

 

AIRTIES AIR 5760 TAM PERFORMANS TESTİ;

Air 5760 için artık sözün bittiği yerdeyiz. Tüm yeteneği ile performansının sınırlarını öğreneceğiz. Buradaki asıl amacımız Air 5760 ın yapabileceği herşeyi ölçmekten ziyade yapabileceklerinin sınırını görmek. Bu yüzden her bölgede farklılık gösteren internet bağlantı hızı ve aktarımından ziyade  wireless ağdaki data transferi fonksiyonuna odaklanacağız.  Bu ölçümleri yaparken wireless transfer hızları ve istikrarlarını aktrım grafiklerinde göreceğiz. Test yaptığımız ortamdaki dalga kirliliği ve sinyal dengesizliğinin sonuç üzerinde yanıltıcı bir etki yapmaması için her bir transferi belirli zaman aralıklarıyla ve üçer kez yapacağız.

Testimiz üç ana kısımdan oluşacak; birincisinde Air 5760 ı standart bir 802.11N wireless adaptör (Asus N13) ile 2.4 Ghz bandında test ederken  ikincisinde en gelişmiş wireless adaptörlerden bir tanesiyle (Asus USB-AC56)  ve yine 2.4 Ghz hızında test edeceğiz. Son aşamada ise Air 5760 ı  bu 11ac özellikli wireless canavarı ile 5 Ghz bandında başbaşa bırakacağız. Her bir etap kendi içerisinde okuma ve yazma hızı testi olmak üzere iki kısımdan oluşacak…

 

I.KISIM AIR 5760 ve Standart 802.11N Wireless Adaptör Performans testi.

1)  Airties Air 5760 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisindeki 390 MB lik dosyayı Asus N13 wireless Adaptör aracılığı ile PC mize transfer ettik. 390 MB Dosya 51 saniyede aktarıldı  Saniyede 7,647 MB aktarım hızı gerçekleşti  (OKUMA)

2014-10-18_17-10-15 kopya 2N_WD35denCye_51Sn

2- Asus N13 wireless Adaptör aracılığı ile PC mizdeki 390 MB lik dosyayı Airties Air 5760 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisine transfer ettik. 390 MB Dosya 51 saniyede aktarıldı  Saniyede 3,823 MB aktarım hızı gerçekleşti  (YAZMA)

Airties Air 5760 PerformansN_CdenWD35e_2_102sn

 

II.KISIM AIR 5760 ve Asus USB-AC56/2.4Ghz bandı Wireless Adaptör Performans testi.

1)  Airties Air 5760 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisindeki 390 MB lik dosyayı Asus USB-AC56 wireless Adaptör aracılığı ile PC mize transfer ettik. 390 MB Dosya 47 saniyede aktarıldı  Saniyede 8,297 MB aktarım hızı gerçekleşti  (OKUMA)

Airties Air 5760 Performans 3AC24_WD35den_Cye_47_sn_1

2- Asus USB-AC56 wireless Adaptör aracılığı ile PC mizdeki 390 MB lik dosyayı Airties Air 5650 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisine transfer ettik. 390 MB Dosya 93 saniyede aktarıldı  Saniyede 4,193 MB aktarım hızı gerçekleşti  (YAZMA)

Airties Air 5760 Performans 2AC24_Cden_WD35e_2_93_sn

 

III.KISIM AIR 5760 ve Asus USB-AC56/ 5 Ghz bandı Wireless Adaptör Performans testi.

1)  Airties Air 5760 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisindeki 390 MB lik dosyayı Asus USB-AC56 wireless Adaptör aracılığı ile PC mize transfer ettik. 390 MB Dosya 40 saniyede aktarıldı  Saniyede 9,750 MB aktarım hızı gerçekleşti  (OKUMA)

Airties Air 5760 Performans 4AC_5_WD35den_Cye_2_40_sn

2- Asus USB-AC56 wireless Adaptör aracılığı ile PC mizdeki 390 MB lik dosyayı Airties Air 5760 modemde USB3.0 bağlantısıyla takılı bulunan 3.5 inç WD external Diskimizin içerisine transfer ettik. 390 MB Dosya 78 saniyede aktarıldı  Saniyede 4,979 MB aktarım hızı gerçekleşti  (YAZMA)

Airties Air 5760 Performans 5AC_5_CdenWD35e_2_78_sn

 

 

AIR 5760 IN FARKLI WIRELESS ADAPTÖR VE BANDLARDA PERFOMANS GRAFİĞİ

Aşağıdaki grafik Airties Air 5760 ın   3.5 inçlik WD Marka 7200 Rpm USB diskin içerisindeki datanın farklı wireless adaptör ve Ghz bandlarındaki aktarım performansını göstermektedir.

1- Asus N13 wireless adaptör ile  2.4Ghz Bandı

2- Asus USB-AC56 wireless adaptör ile  2.4 Ghz bandı

3- Asus USB-AC56 wireless adaptör ile 5Ghz bandı

Air5760 wireless adaptör performans testi

Wireless Adaptör / Band OKUMA YAZMA
Asus AC56 / 5 Ghz Bandında 9,75 MB 4,979 MB
 Asus AC56 / 2,4Ghz Bandında 8,297 MB 4,193 MB
Asus N13 / 2.4 Ghz Bandında 7,647 MB 3,823 MB

 

 

AIRTIES AIR 5760 IN AIR 5750 ve AIR 5650 MODELLERİ İLE KARŞILAŞTIRMASI

Peki Airties’ın en iyi daha doğrusu en performanslı ürünü hangisi; Bugün incelemesini yapmış olduğumuz Air 5760 mı, yoksa kısa bir süre önce piyasa sunulan Air 5750 mi yada  Airtiesin meşhur amirallerinden Air 5650 mi.. Merak ediyorsanız işte size cevabı; Sizin için bu üç ürünü bir araya getirip performanslarını ölçtük.  Testimizde Wd marka 3.5 inç Mybook USB HArddisk  ve Asus USB-AC56 wireless adaptör kullanıldı.

Air5760veAir5750veAir5650 Karşılaştırması

Modem OKUMA YAZMA
Air 5650 6,96 MB 4,588 MB
Air 5750 8,685 MB 4,813 MB
Air 5760 9,75 MB 4,979 MB

 
Views: 7843

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>