ordu escort

MAKALE

Apple Bedavaya Milyonlarca iPhone 6 Dağıtıyor…

By

on

bedava iphone 6

Amerikan teknoloji devi Apple’ın yüzü yeni gözdeleri iphone 6 kardeşler sayesinde bir hayli güldü. Appleın  resmi rakamları açıklamamasına rağmen şimdiye kadar   100.000.000 adetten fazla sattığı tahmin edilen iphone 6 kardeşlerin şuan tüketici elektroniği dünyasının raflarında bulunan en dikkat çekici ürün oldukları tartışmasız bir gerçek. Kimine göre   büyüyen ekranın cazibesiyle kimine göre de müthiş bir performansa sahip 64 bit mimarili yeni A8 işlemcisinin etkisiyle başta Samsung olmak üzere dev rakiplerinden transfer  ettiği kullanıcılar…. Tabi galaxy note’un tahtına göz dikmiş iphone 6 plusın tablet segmentinden transfer edebileceği müşterileri de göz ardı etmemek gerekiyor.

Pazarlama  savaşlarını bir kenara bırakırsak, iphone 6 ların bu başarısının arkasında tam bir estekik harikası olan tasarımlarının yanı sıra her ne kadar da aynı segmentteki rakiplerine oranla düşük ram miktarından dolayı eleştiri alsa da üreticisinin yarım asıra yaklaşan kendine özgü grafik ve donanım birikiminin şekillendirdiği son derece başarılı optimal bir form olduğunu görüyoruz. Güçlü işlemci ve 64 bit mimarinin desteğiyle çok sayıda uygulama  üstün bir performansla kendilerine yüklenmiş görevleri yerine getiriyor. Ancak yeni iphone 6 larda öyle bir özellik var ki bulunduğu segmentte eşi benzeri yok ve sunduğu teknoljinin ikame değeri binlerce dolar….

Apple fantazi yaparken aslında bir devrim yaptığının farkında mı acaba;

Hem ilk lansmanlarında hemde daha sonraki inceleme yazı ve videolarında iphone 6 ların kamera sistemleri teknoloji severler tarafından büyük beğeni topladı. Üstelik yapılan laboratuvar testlerinde sadece önceki nesil ipohe 5s lerden değil aynı zamanda yeni nesil ipad air 2 lerden bile çok daha iyi bir performans ortaya koydukları bizim daha önceki “ipad air 2  inceleme” başlıklı yazımızda ki örnek görsellerden de görebileceğiniz gibi tescil edildi. Bu başarının arkasında tabi ki seleflerine ve rakiplerine göre çok daha büyük boyuttaki piksel yapısı ve yardımcı grafik işlemci destekli A8 çipinin mükemmel uyumu yatıyor.

Ancak Apple bu büyük piksel yapısının ve güçlü çipsetinin işbirliğinden sadece yüksek isolarda gürültüsüz fotoğraflar üretmekle yetinmemiş. Aynı zamanda saniyede tam 240 kare görüntü yakalayıp kaydedebilen bir teknoloji üretmiş, üstelik 720p HD çözünürlükte, yani tam bir dijital devrim söz konusu . Mobil ve kompakt sektörde phantom firmasının 50.000 USD den başlayan cihazlarını saymazsak eşi benzeri yok. Mobil ve compact teknolojiyi bir kenara bırakıp profesyonel kamera segmentine mercek tuttuğumuzda en yakın rakibinin izlerine ulaşmak için Uzak doğuya kadar uzanmamız gerekiyor. Bahsettiğimiz ürün tabiki yine piyasaya ilk çıktığında 1920x180p FullHD çözünürlükte saniyede 240 kare görüntü kaydedebilme yeteneğiyle bütün dünyanın nefesini kesen SONY NEX FS700…

Şuan Türkiyede yaklaşık 24.000 TL fiyat etiketiyle satışta olan cihazı iphone 6 ve iphone 6 plusla sağlıklı bir şekilde nasıl kıyaslayacağız diye merak ediyorsanız; bu konuda artık referans kriter haline gelmiş olan Gpx /S yani “Data kayıt / saniye ” ölçüsüyle  (saniyede kaç Gigapiksel dijital görüntü kaydedebildiği) bazında kıyaslayacağız. Fiyatları 400.000-500.000 TL olan 20 Gpx civarlarında performansa sahip upper-pro cihazları bir kenara bırakarak yine bahsettiğimiz en yakın cihaz olan SONY NEX FS700 e baktığımızda 1920x1080px  x 240 FPS kayıt kombinasyonunda 0.497 Gpx civarında bir oran sunduğunu görüyouz, Ardından terazinin diğer kefesinde bulunan iphone 6 kardeşlere baktığımızda ise 1280x720px x 240 FPS kayıt kombinasyonuyla saniyede 0.221 Gpx lik bir performans görüyoruz.

Sonuç olarak bu teknolojiyi  Gpx cinsinden fiyatladığımızda; yaklaşık 11.000 TL lik  bir değer ortaya çıkıyor.  Yani iPhone 6’nın 2500 TL lik Türkiye satış fiyatını göz önüne aldığımızda 8.500 TL lik bir tüketici rantı doğmuş oluyor. Sağlıklı bir tespit yapmak adına en yakın rakibinin hatta tek rakibinin alternatif çözünürlük,sensör crop seçenekleri,birim piksel büyüklüğü, lens ve  bağlantı portları gibi extra donanım  opsiyonlarını göz önüne alarak iPhone 6 nın süper slow motion kamera teknolojisini negatif yönde tekrar  fiyatlandırabilmek için Rakibinin aynı özellikte ancak 240 FPS yerine 60 FPS özellikli olan muadilinin 6.000 TL civarında olan fiyatını Gpx bazda tespit edilmiş 11.000 TL lik Super Slow Motion değerinden düşsek bile elimizde 5.000 TL lik bir kamera teknolojisi kalıyor demek. Yani aslında Apple iphoneları sadece bedavaya vermekle kalmıyor ayrıca ; bir alana bit tane daha vermiş oluyor.

Devam edecek…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>