İNCELEME

Asus DSL-AC68U İnceleme

By

on

asus DSL-AC67U Front

MEŞHUR BİR MİSAFİR…. ASUS DSL-AC68U

İnceleme köşemizin bugün çok özel bir konuğu var, üstelik sadece ismiyle değil aynı zamanda performansıyla da çok  meşhur bir ürün  ; Tabiki bu konuk  Asus’un şuan piyasada bulabileceğiniz en iyi modem routeri olan 1900 Mb lik DSL -AC68U dan başkası değil. Sert hatlı agresif görüntüsü ve siyah rengiyle rahatsızlıktan çok bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir centinel prime edasıyla hükmünü kurmaya hazır olduğu konusunda kuşguya yer bırakmıyor…  Dilerseniz performans testine geçmeden önce  konuğumuzun özelliklerine biraz daha yakından bakalım…

TASARIM; Asus maksimum wireless performansnı amaçladığı bu ürünün de amacına paralel olarak N sınıfındaki başarılı temsilcisi N55U daki gibi kule tasarımı konseptini ve standartlaşmış Asus kalitesini görüntüsüne de yansıtan elmas desenli doku tasarımını tercih etmiş. Bu şekilde keskin hatları ile  iri denilebilecek cüssesine ve heybetli antenlerine rağmen göze rahatsızlık vermeden köşesine kurulmuş evinize yada ofisinize gelecek misafirlerden alacağı heyecanlı iltifatları ve meraklı bakışları kabul etmeye hazır kendinden emin bir şekilde bekliyor..

asus DSL-AC67U Backback

KASA DONANIMI; Elmas dokunun hakim olduğu ön panelde alt kısıma sıralanmış  bilgi simgeleri ve   mavi ledli durum ışıkları haricinde herhangi bir tuşa yada girişe yer verilmemiş. Cihazın sol tarafında ise üst üste konumlandırılmış iki adet buton bulunuyor, üstteki tuş WPS kontrolü sağlarken alttaki tuş basit ama çok iyi bir fonksiyona sahip;   Bu tuş sayesinde modeminizin WIFI özelliğini power tuşuna dokunmadan ve elektrik bağlantısını kesmeden hızlı bir şekilde açıp kapatabiliyorsunuz.  DSL-AC68U’nun arka kısmında ise adaptör bağlantı noktası, açma kapama tuşu, reset yuvası ile  USB3.0 bağlantı girişi, DSL girişi ve 4 adet LAN girişi bulunuyor.

SÖZ KONUSU HIZ OLUNCA; ASUS DSL-AC68U   5Ghz frekansında 802.11ac iletişimiyle 1300 Mbps Wireless hızına imkan sağlarken Broadcom® TurboQAM™ teknolojisi ile uyumlu cihazlara 802.11n  iletişiminde 450 Mbps lik hızlarını 600 Mbps seviyelerine çıkarmalarına olanak tanıyarak çift bant veri hızı toplamında 1900 Mbps ile dünyanın en hızlı ADSL/VDSL Wi-Fi router’ı olduğunu iddia ederken dünyaya meydan okuyor… ASUS DSL-AC68U’nun ADSL2, ADSL2+, ADSL, VDSL2, fiber ve kablo hizmetleri ile uyumlu bir modem router olduğunu da hatırlatalmayı unutmayalım.

ASUS AIRADAR İLE KESİNTİSİZ  HD VİDEOLAR VE OYUN KEYFİ; Evde multimedya eğlence değince; ortalığa serpilmiş  kabloların ve  zoraki yerleştirilmiş cihazların emanet konumlarında yaşattığı mayın tarlası kabusu ve özellikle hassas HDMI aygıtlarında meydana getirdiği hasarlar  bu multimedya keyfini çoğu zaman başlamadan bitirdiği için “Wireless Media Serverler” her geçen gün daha da önem kazanıyor. Kendilerine özel RF  (radyo frekansları) ında çalışan emitter  iletişimli cihazların sağladığı özgürlük de sınırlı kalınca  haliyle bütün gözler medya server özellikli modem routerlerin üzerine çevrildi.

Asus AiRadar

Asusun evrensel hüzmeleme teknolojisi üzerine kurulu AiRdar  sistemi bir taraftan cihazlar arasıdaki doğrusal sinyal iletişimini artırırken diğer taraftan %150 ye varan kapsama alanı artışını sağlıyor.  Aslında sistem kullanılmayan pasif  alanlara harcanan sinyal enerjisini o an iletişimde bulunduğu cihaza yönelterek bir çeşit etkin ve dinamik kaynak kullanımını sağlıyor. Ausus’un AiRadar özelliği sadece 5Ghz ve 11ac üzerinde değil aynı zamanda 2.4 Ghz 802.11n bağlantısında da  etkin olarak kullanılabiliyor.

WIRELESS DALGA İSTİKRARI NEDEN ÇOK ÖNEMLİ; Wireless transfer hızlarının multimedya keyfi üzerindeki tartışmasız etkisini daha iyi anlamak için şöyle bir örnekle açıklayalım;  Modem routerinizde USB bağlantısı ile takılı bulunan USB NAS diskinizin içerisindeki  120 dakika süreli ve yaklaşık 25 GB buyutundaki Bluray konvert MKV bir filmi  takıntı, donma yada dağılma olmadan izleyebilmeniz için bir saniyede yaklaşık 4 MB lik temiz sorunsuz ve istikrarlı bir kablosuz transfer hızına ulaşmanız gerekiyor. Burada en az transfer hızı kadar öneml iikinci bir husus daha var tabiki wireless iletişim istikrarı. Yani şöyle düşünelim aktarımın ilk saniyesinde 7 MB ikinci saniyesinde 1 MB aktaran bir router saniyede ortalama 4MB wireless data iletir ancak ikinci saniyede film donar, işte bunu sebebi dalga istikrarsızlığıdır. O yüzden performans testlerimizde sadece ortalama veri iletim hızlarını değil aynı zamanda data aktarım grafiklerini de sizinle paylaşıyoruz.

USB 3.0 HIZI ÇOK FONFKSİYONUYLA HİZMETİNİZDE; Asus DSL-AC68U’nun üzerinde bulunan USB3.0 portu sayesinde Hem USB2.0 dan teorikde olsa 10 kata kadar hızlı bir teknolojiye sahip oluyorsunuz hemde Asusun size sağladığı çoklu fonksiyon özelliğinden. Peki nedir bunlar; Öncelikle USB disklerinizi modeminizie NAS disk gibi bağlayıp kablosuz olarak erişebiliyorsunuz. Tabi dilerseniz bu paylaşımı herkese açık hale de getirebilirsiniz. Tatil fotoğraflarınız, müzikleriniz, filmleriniz yada sunumlarınız ne isterseni hepsini paylaşabilirsiniz. İkinci büyük özelliği ise yazıcı paylaşımı; USB portundan modem routerinize bağlayacağınız her türlü yazıcıyı wireless olarak paylaşıma açabilirsiniz. üçüncü bir avantaj ise   3G yada 4G modemlerinizi bu USB3.0 bağlantısı üzerinden Asus DSL-AC68U ya bağlayarak interneti kullanıp dağıtabilmeniz…  Asus AiDisk uzaktan erişimi ile FTP, HTTP ve UPnP sunucu işlevlerinden kolaylıkla faydalanabilrsiniz. Buradaki en büyük avantaj ise diğer NAS disk özellikli diğer Routerlerin yaptığı gibi takılan diskin tamamını taramak yerine paylaşıma açılmış kısmını tarayarak etkin bir kaynak yapısı kullanabilmesi. Malum disklerin büyük ebatları modem routerlerin onları görüp kolayca tanımasının  karşısındaki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor…

5 KATA KADAR NAT PERFORMANSI ; NAT hızlandırma motoru ve dahili Gigabit Ethernet özelliğine sahip Asus DSL-AC68U  WAN ve yerel ağ arasındaki 900 Mbpslik işlem hacmi ile standart bir yazılım tabanlı NAT routerlara neredeyse 5 kat fark atıyor… NAT Performansı hususunda konuyu iyice dağıtmamak adına fazla derine inmeden pratik basit bir örnekle durumu pekiştirelim ve bu sefer  tam tersinden düşünelim.  Diyelim bir web sitesi kurmak istiyorsunuz bunun için 3 şey gerekli; 1- Domain (isim) 2-Hosting 3- Websitenizi oluşturup çalıştıracağınız yazılım… Burada 1 ve 3 nolu maddeler konumuzla çok alakalı olmadıkları için bahsetmeyeceğiz… Ancak 2 nolu madde yani hosting konusuna gelirsek; Bunun en yaygın yolu tabiki bir hosting firmasından yer satın alınması olduğunu çoğumuz biliriz.   Ama ikinci bir seçenek daha mevcut oda kendi modeminizin NAT özelliğini kullanarak  kendi hostinginizi oluşturabilmieniz… Bunu dah aönce denemiş arkadaşlar tabiki data trafiğinde  performans  sıkıntısıyla yüzyüze gelmişlerdir.. İşte bu noktada Asus DSL-AC68U rakiplerine göre çok daha iddialı bir ürün…

DİKKAT ÇEKEN DİĞER ÖZELLİKLER; Asus DSL – AC68U Bilgisayarınız kapalı olsa dahi  dosya indirmenize ve indirme durumunu uzaktan yönetmenize olanak tanıyan download Master özelliği, 4 adeti 2.4 Ghz dört adetide 5 Ghz bandında olmak üzere toplam 8 adetlik misafir ağ oluşturma özelliği,  Tam güvenlik ve gizlilik amaçlaya VPN sunucu ve istemci desteği, gelişmiş kontrol ve optimizasyom sunan Asus WRT  yazılımı ile internetten kedi cloud diskinize yada ağınıza bağlanmanızı sağlayan AiCloud gibi bir çok özelliği ile göz dolduruyor…

 

 ASUS DSL-AC68U PERFORMANS TESTİ SONUÇLARI; Bu testimizde modem routerimizin  farklı wireless adaptörler ile gösterdiği performans incelendi,  bu performansın en sağlıklı  şekilde ölçülebilmesi için tüm adaptörlerle birlikte  en hızlı USB disklerden USB3.0 7200 Rpm özellikli yeni nesil WD Mybook 4 TB disk kullanıldı. (Diskin PC de USB 3.0 ile bağlı ortalama  Okuma hızı 130 MB/Sn iken yazma hızı ise 115 MB/Sn olarak ölçüldü ). Peki wireless bağlantıda durumlar nasıl; aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi Asus DSL-AC68U en iyi kablosuz performansı 16,72 MB Okuma ve 22,5 MB Yazma hızıyla 802.11ac özellikli Asus marka wireless adaptörolan USB-AC56  ile 5 Ghz bandında veriyor. Aynı şekilde ikinci ve üçüncü sıradaki Asus N13 ve USB-AC56 adaptörleri ile 2,4 Ghz bandında elde edilen değerlere  göz attığımızda kullanılan donanımın ne kadar büyük bir etkisinin olduğunu görüyoruz. Söz konusu durumda her iki ürünün de son derece kaliteli adaptörler olmasına karşın bu kadar büyük bir performans farkı ortaya çıkarken standart bir dahili laptop adaptörü yada USB adaptörlerle kıyaslandığında ortaya neredeyse %100 e yakın bir performans farkının çıkması son derece olası görünüyor.

Asus DSL AC68U Performans

ASUS DSL AC-68U Okuma Yazma
1 Gbps LAN Bağlantı 27,11 MB 23,29 MB
Asus N13 Wireless Adaptör 2.4 Ghz Bandı 8,15 MB 8,58 MB
Asus USB-AC56 Wireless Adaptör 2.4 Ghz Bandı 12,54 MB 10,69 MB
Asus USB-AC56 Wireless Adaptör 5 Ghz Bandı 16,72 MB 22,5 MB

 

ASUS DSL-AC68U VE AIRTIES AIR 5760 – AIR 5750 – AIR 5650 KARŞILAŞTIRMASI;   Buraya kadar herşey çok güzel… Peki Asusun bu performansında zirvede olduğunu söyleyebilir miyiz? yada piyasada en çok tercih edilen ürünlerle kıyaslandığında performansı nasıl?… Fiyat farkına değiyor mu?   Performans testimizde Asus DSL-AC68U ‘yu Türkiyenin  en çok tercih edilen markalarından olan Airties’ın büyük filosunun amiral gemileriyle karşılaştırdık. Yukarıda saydıklarımız gibi  daha bir çok soruya cevap bulabileceğiniz test sonuçlarını aşağıda sizinle paylaşıyoruz. Zaten sonuçlar hakkında hiçbir yoruma gerek kalmıyor… Buyurun Amiral gemileri savaşına…..

Asus Vs Airties Air Filosu

Modem OKUMA YAZMA
Air 5650 6,96 MB 4,588 MB
Air 5750 8,685 MB 4,813 MB
Air 5760 9,75 MB 4,979 MB
ASUS DSL-AC56U 16,72 MB 22,5 MB

 

DALGA İSTİKRARLARI; Daha öncede aktarım dalgası istikrarlarının en az wireless transfer hızı kadar önemli bir unsur olduğunu belirtmiştik. özellikle Multimedya dosyalarının transfer edilmesi ve  oynatılmasında  Buffer problemini ortadan kaldırmak için gereken yüksek performans ile birebir orantılıdır. Bu amaçla Asus DSL-AC58U nun 802.11ac bağlantısında ve 5Ghz bandında ki wireless aktarım dalga grafiklerini aşağıda sizinle paylaşıyoruz..  Üstteki grafik Okuma hızı içinyapılan teste aitken alttaki grafik ise yazma hızı ölçümü için yapılan teste aittir.

PC_TO_WD35NEW_ASUS5 WD35NEW_TO_PC_ASUS5

 

SONUÇ; Asus DSL-AC68U ya katıldığı test için bizi bir hayli yorsa da, sonuç yazısında hiç uğraştırmadığı için teşekkür ediyoruz.  Piyasada şuan 500 – 650TL aralığında bir fiyat etiketi ile temin edebileceğiniz bu performans canavarına  gönül rahatlığı ile tam beş yıldız ***** veriyoruz…. ve daha fazla yoruma gerek görmüyoruz…

Başka bir incelemede görüşmek üzere….

 
Views: 4428

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>