ordu escort

İNCELEME

Asus DSL-N17U Modem Router İncelemesi

By

on

Asus DSL-N17U

Bugünkü incelememizde  Asus’un geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve Türkiye kullancısı için optimize edildiği ifade edilen yeni  2.4 Ghz hızındaki b,g,n destekli modem-routerı DSL-N17U’yu mercek altına alıyoruz. Şuan bazı elektronik mağazalarında ön satışına başlanan cihazın ayrıntılı performans testine geçmeden önce bize ne vadettiğini daha iyi anlayabilmek adına  tasarımına ve teknik özelliklerine kısaca bir göz atalım. Tanıtıldığı günden itibaren heyecanla bu ürünün incelemesini ve özellikle performans sonuçlarını bekleyen teknoloji tutkunları için bir de Asus DSL-N17U’nun dişine göre bir rakip bulup ürün karşılaştırması yapacağız.

 

Tasarım ve kasa konsepti

Asus’un orta sikletteki yeni temsilcisi olan DSL-N17U’yu ilk gördüğünüzde Asus’un adeta “ben kasasını böyle yaptıysam içini siz düşünün” dedirten  tasarım konseptiyle tekrar karşı karşıya geliyoruz. Mat siyahın ve elmas dokunun üzerine işlenmiş metal pattern Asus Logosu Firmanın kendi ekosistemindeki cihazlar arasında malzeme kalitesi ve işçilik konusunda fiyat lehli en ufak bir ayırım yapmadığını çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Asus DSL-N17U 2

147 x 205 x 66 mm ölçüleri  ve 370 gramlık  ağırlığı ile özellikle router amaçlı kullanımlarda performanstan uzak kalamayan kullanıcılar için mobilite sağlayabilir.   Asus   DSL-N17U oldukça sade ve kullanışlı bir kasa ile giydirilmiş. Kasa üzerinde herhangi bir dış anten bulunmuyor, ancak bu durum cihaz için bir dezavantaj oluşturmuyor çünkü ürün zaten kule konseptinde bir tasarıma sahip, yani bu  cool kasanın içerisinde dikine yerleştirilmiş ve hiç de mütevazi sayılamayacak iki tane anten bulunuyor hemde her birisi 2dBi.

Asus DSL-N17U’nun ön yüzünde alışıldığı üzere   temel modem fonksiyonlarının aktivasyonunu gösteren, aralarında power, dsl ve WAN simgelerinin de bulunduğu yedi adet led durum ışığı yeralıyor. Arka yüze baktığımızda ise alt kısımda yanyana dizilmiş dört adet LAN portu, bir adet E-WAN portu, DSL bağlantı portu ve iki adet USB 2.0 bağlantı girişlerini görüyoruz. Paneli bölen metalik destek ayağının sağ tarafında reset yuvası ve  güç giriş yuvası  bulunuyor. Bunların tam üstünde de  power butonu  yer alıyor. Cihazın sol alt kısmında WPS ve Wi-Fi açma kapama butonu yer alırken sağ kısmında herhangi bir buton ya da giriş bulunmuyor.

Asus DSL-N17U 3

Arka kısımda bulunan Metal ayak sayesinde eğer isterseniz DSL-N17U’yu yatık bir vaziyette de kullanabilirsiniz. Ancak anten yerleşimlerini ve taban yüzeyini göz önüne alırsanız dik olarak kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Bu  Metalik stand ayağının hemen sağ tarafında bulunan gömülü reset düğmesi kazara temasları önleyecek kadar içeride olmasına karşın ihtiyaç halinde kolaylıkla ulaşılacak kadar geniş bir çapa ve yüzey uzaklığına sahip. Bu önemsizmiş gibi görünmesine rağmen sıkıntılı durumlarda büyük kolaylık sağlıyor. Faydasından bahsedilmeye değer  bir diğer özellik ise cihazın elektrik bağlantısını kesmeye gerek kalmadan Wi-Fi sinyalinin açılıp kapanabilmesini sağlayan Wi-Fi Butonu.

 

Öne çıkan özellikler

Çoklu Kullanım; 2.4 GHz bandında 300 Mbps hız sunan Asus DSL-N17U genel itibari ile bakıldığında ,  3G/4G, DLNA, E-VAN, VPN, ADSL2+, VDSL2, bulut, torrent ve  ebeveyn kontrolü destekli Fiber Gigabit özellikleri ile mobil, ev ve ofis gibi her türlü platformda internet ve wireless gereksinimlerinizi rahatlıkla karşılayacak bir ürün.  Asus DSL-N17U’yu hem modem  hem de kablosuz router olarak kullanabiliyorsunuz. Bu iki fonksiyonu ikisi birlikte yada ayrı ayrı kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Asus DSL-N17U 4

Tam Uyumluluk; ADSL2, ADSL2+, ADSL ve VDSL’inde aralarında bulunduğu tüm genel DSL bağlantılarına destek veriyor,  Eğer bir gün servis sağlayıcınızı değiştirmek  isterseniz mesela ADSL2 yerine VDSL bağlantısına geçmek isterseniz yeni bir cihazın mali yüküne katlanmaktan da kurtulmuş oluyorsunuz. Ayrıca bağlantı  uyumluluğu sırf servis sağlayıcılarla sınırlı da değil, Ethernet WAN portu aracılığı ile ethernet bağlantısı sunabilen tüm kablolu ve fiber modemler ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

İkiz İşlemciler;  Asus,  tabiki DSL-N17U’yu herşeyi ama herşeyi yapması için tasarlamamış ancak yaptığı herşeyi en iyi şekilde yapması için tasarladığı apaçık. Çünkü Asus DSL-N17U’nun anakartının üzerinde bir tane değil tam iki tane işlemci bulunuyor. Bu ikiz işlemcilerden bir tanesi kablolu bağlantıları yönetirken diğer ise kablosuz performansı en üst düzeye çıkarmaya çalışıyor. 750 MHz’lik MT7511 işlemcilere kablolu bağlantılarda  MT7555 çipsetler destek verirken Wireless bağlantılarda ise MT7592 çipsetler görev üstleniyor. Bütün bunlarda tabiki daha istikrarlı ve güçlü bağlantılar anlamına geliyor.

AiRadar Avantajı; Artık Asus Wireless cihazlarda görmeye aşina olduğmuz AiRadar özelliği sayesinde kablosuz bağlantı kurulan cihazlar ve modem/ routerlar arasında akıllı bağlantılar mümkün hale geliyor. Asus DSL-N17U bunu,  bir taraftan bağlantı kurduğu cihazların yerini tespit ederek sinyallerin o iletişim kanalındaki doğrusallıkta güçlendirilmesini sağlayan Beam forming denilen teknoloji sayesinde diğer taraftan da bu güçlendirilmiş doğrultu içerisindeki sinyallerin optimal dağılımları sağlayacak hassas radyo frekans ayarları sayesinde başarıyor.

Asus DSL-N17U 6

Tam Gigabit Performansı; Asus DSL-N17U bünyesinde bulunan Gigabit ethernet desteği ve hızlandırılmış NAT motoru sayesinde kullanıcılarına gerçek bir Gigabit hızı sunmayı vadediyor. Çünkü 900 Mbps’nin üzerinde olan WAN -to- LAN performansı standart N modemlerden neredeyse  4.5 katı kadar daha fazla.  Tabiki kağıt üzerinde sunulan bu değerler çevresel  sorunlardan tecrit edilmiş laboratuvar ortamlarında yapılan testlerin sonucunda elde ediliyor. Bizim kendi yapacağımız performans testinde de bu durum zaten bir şekilde tezahür edecektir.

USB ile Gelen Özgürlük; Cihazın üzerinde bulunan iki adet USB 2.0 bağlantı girişi sayesinde bir taraftan  3G/4G mobil  usb modemlerle cihazınıza internet taşıyabilirken  diğer taraftan da wireless özelliği olmayan cihazlarınızı Asus DSL-N17U’ya bağlayarak kablosuz ağınıza dahil edebiliyorsunuz. Böylece bir taraftan USB yazıcı ve tarayıcı gibi cihazlarınızı  birer kablosuz yazıcıya yada tarayıcıya dönüştürebiliyorsunuz. Diğer taraftanda medya server özelliği sayesinde USB disklerinizin içerisinde bulunan fotoğraf, müzik veya video gibi multimedya dosyalarına kablosuz olarak erişip onları oynatabiliyorsunuz.

Bu Kadar Özgürlük Yetmediyse Dahası Var “AiCloud”;  Asus DSL-N17U ile kullanabileceğiniz en dikkat çekici özelliklerden bir tanesi de AiCloud.  Bu özellik sayesinde nerede olursanız olun yeter ki bir internet bağlantınız olsun evinizdeki yada ofisinizdeki ağa ve bu ağa bağlı cihazlardaki depolama alanlarına erişim sağlayabiliyorsunuz.  Sistem basitçe ev ağınız ile online web depolama sistemini birbirine bağlıyor. Android ya da iOS cihazlarınıza indireceğiniz bir uygulama aracılığı ile veya  size verilecek özel bir URL adresi üzerinden PCler aracılığı ile  ağınıza uzaktan erişmenin keyfini yaşayabiliyorsunuz.

Asus DSL-N17U 8

En Faydalı Özellik ;  Cihazın vadettiği performans bir yana Asus DSL-N17U ile ilgili en faydalı özelliklerden bir tanesi de; cihazınıza bağlı kullanıcılar arasında wireless trafiğinin sınırlanabilmesi; Yani iki asistanınızdan bir tanesi çok da elzem olmayan bir HD video izlerken diğeri de ajansa yetiştireceği  kilobyte’dan yana baya halliceolan  dosyayı servere upload etmeye çalışırken boncuk boncuk terliyorsa artık ona  yapabileceğiniz tek iyilik  klimayı açmak değil. Ayrıca Asus DSL-N17U ile oluşturacağınız misafir ağlara süre kısıtlaması da getirebiliyorsunuz.

En Özellik Hangisi;  incelememizde dikkatimizi çeken en güzel özellik Aslında Asus DSL-N17U ile ilgili olmasına rağmen onun bünyesinde bulunmayan bir özellik.  Çünkü bu özellik onun kendisi ile değil web sayfası ile ilgili.  Web sayfası üzerindeki bir linki tıklayarak  cihazı yöneten  DSL ASUSWRT arayüz yazılımı  ile burun burana geliyorsunuz. Sanki cihazı satın alıp eve yada ofise getirip kurmuşsunuz gibi. Zaten bu arayüz aracılığı ile cihazın her türlü yönetimsel ayarını yapabiliyorsunuz.

Diğer Özellikler;  İnternetten indireceğiniz dosyalar için açık bir bilgisayara olan ihtiyacı ortadan kaldıran Download Master, Klasik routerlardan 20 kata kadar fazla bir kapasite ile 300.000 ‘e varan eş zamanlı oturum desteği ve  PPTP protokol desteğiyle zorlanmadan basitçe kurulabilen  VPN sunucu özelliği  Asus DSL-N17U’ kartvizitinde göze batan diğer satır başlarını oluşturuyor.

 Asus DSL-N17U 5

 

Performans Testi

Asus DSL-N17U tanıtıldıktan sonra bazı forumlarda kimi üyelerin eleştirisine hedef oldu. Özelliklede 500 MHz’lik işlemcisinin yetersiz olduğu konusunda. Oysaki  Asus DSL-N17U yukarıda belirttiğimiz gibi 500 MHz’lik bir işlemci değil onun yerine 750 MHz’lik bir işlemci kullanıyor. Hemde yine yukarıda belirttiğimiz gibi aslında bir değil iki işlemci birden kullanıyor. Media Tek’in bir önceki işlemcisi olan MT7510 ise bildiğiniz gibi Broadcomm’un BCM4708A0’sı ile birlikte Asus’un DSL-AC68U gibi son derece üst sınıf bir modelinde de kullanılmıştı. Dikkatli okuyucularımız geçen yıl incelediğimiz bu üründe bırakın MT75111’i MT75’in bile neler yaptığını hatırlayacaktır.

Dediğimiz gibi, ürünün tanıtılmasıın üzerinden bu kadar kısa bir süre geçmesine rağmen hele hele herhangi bir test sonucu ortada yokken bu tarz eleştirilere hedef olduğundan dolayı  bizde doğruyu bulmak adına onun karşısına Broadcomm Çipli bir cihaz çıkarmaya karar verdik. Bahsettiğimiz cihaz Airties firmasının N platformundaki en güçlü cihazı; Air 5650. Ama öncesinde Asus DSL-N17U”nun kapasitesinin sınırlarını görebilmek adına onu laptoplarda bulunan en güçsüz dahili  wireless Card’lar ile baş başa bırakıyoruz..

 .

 Disk Formatları Kablosuz Aktarım Performansını Etkiliyor mu?

Asus DSL-N17U Performans 1

Testimize ait ilk teknik grafiğin yorumuna başlamadan önce dünyadaki tüm wireless modem routerlerın kutularının üzerinde yazan rakamların laboratuvarların dalga kirliliğinden arındırılmış  ortamında  ölçüldüğünü ve gerçek hayattaki  rakamların söz konusu dalga yoğunluğunun etkisi ile  bu referans değerlerinden  farkedilebilir derecede uzaklaşabileceğini hatırlamamız gerekiyor.  Yukarıda da görüldüğü üzere; Asus DSL-N17U FATX formatlı USB stick’te ki veri ile ilgili wireless okuma yazma  trafiğinde  NTFS’ formatlı olana göre daha başarılı.

Aslında bu tam da bizim istediğimiz şey çünkü şu anda yapmaya çalıştığımız şey Asus DSL-N17U”nun yeteneğinin üst sınırını değil bunun tam tersine alt sınırını tespit etmek. O yüzden Asus DSL-N17U”yu Airties air 5650 ile karşılaştıracağımız grafikte  N17U’nun göreli olarak daha çok zorlandığı NTFS formatlı bir USB stick kullanacağız.

 

Hangisi Daha Okur Yazar; Airties Air 5650 mi Asus DSL-N17U mu?Asus DSL-N17U Performans 3

Ve sonuç; yukarıdaki grafiğe baktığımızda Asus DSL-N17U”nun en az hevesli olduğu NTFS formatında bile hem wireless okuma hızında hemde wireless yazma hızında güçlü rakibinden bir adım daha öne çıktığını görebiliyoruz. Buradan çıkarılacak en kıssa hisse ise; bir modem router  cihazında  işlemcinin iyi olmasının tek başına yaterli olmayacağı başta yardımcı çipsetler ve antenler olmak üzere bütün elektronik ve mekanik bileşimlerin optimal bir uyumluluğa sahip olması gerektiğidir.

 

Asus’un Beamforming Teknolojisi Bir Fark Yaratıyor mu?

Asus-DSL-N17U-dalga-istikrari

CPU ne kadar hızlı olursa olsun yani kaç GHz hızda kaç çekirdeği galeyana getirirse getirsin  güçlü bir anten ve iyi bir yazılım bileşimine sahip  değilse sevgili çekirdekleriyle birlikte gösterdiği bu göz yaşartıcı çabanın ona tek faydası iyi bir antrenman yapmış olacak olmasıdır. Bu noktada Asus’un sadece DSL-N17U modelnde değil son çıkardığı ürünlerin hemen hemen hepsinde kullanmaya başladığı sinyali hedefe odaklayan Beamforming sistemi performans konusunda ona büyük bir avantaj sağlıyor.

 

Küçük Antenli Mobil Cihazlar Nasıl Etkileniyor ?

DSL-N17U vs Air 5650

Elimizden düşürmediğimiz mobil cihazların antenleri büyük elektronik aletlere göre çok daha küçük oldukları için bu durum onların üzerinde çok daha spesifik sonuçlar doğurmaktadır. Üstteki görüntü mobil cihazla modemler arasında 15cm kalınlığında 3 adet duvarın bulunduğu  yaklaşık 8 metreden alınan sinyal gücünü göstermektedir. Bu görüntü dahi Asus DSL-N17U’nın rakibinden yaklaşık olarak %30 daha güçlü sinyal trafiği yaratabildiğini anlatmaya yetiyor.

 

Asus’un Yeni Nesil USB Wireless Kartları Performansı Artırabiliyor mu?

Asus DSL-N17U Performans 5

Yukarıdaki tablodan alacağımızı aldıktan sonra,  yani Asus DSL-N17U”nun en zor şartlar altında neler yapabileceğini gördükten sonra şimdi de sıra birazcık destekle neler yapabileceğini görmeye geldi. Söz konusu en yüksek wireless performans olunca da akıllara tabi ki ilk olarak Asus’un USB Wirless canavarıı USB-AC56 geliyor. Yukarıdaki grafik USB-AC56 desteğindeki Asus DSL-N17U”nun neler yapabileceğini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. O yüzden daha fazla yoruma gerek görmediğimiz anlardan bir tanesini daha yaşamış oluyoruz.

 

Dalga İstikrarları Neden Bu Kadar Önemli

Aşağıda gördüğünüz grafikte standart bir laptop wireless kartı ve Asus’un kendi ürünü olan USB-AC56 cihazının DSL-N17U ile yaptıkları ortak performansın dalga hareketleri ye ralıyor. Beklenildiği üzere USB-AC56 ile sağlanan dalgalar hem daha düşük bir makasta hem de standart Laptop wireless’ına göre çok daha istikrarlı. Peki bu durumun avantajı ne; Dalga istikrarı  özellikle anlık aktarımlı multimedya gösterimlerinde çok daha önem kazanıyor, İzlemkte olduğunuz bir filmin aniden donması yada piksel erimesi gibi sorunlarla karşılaşmamış oluyorsunuz. Asus DSL N17U V USB-AC56_dalga istikrari

.

Ethernet Aktarımlarına Storage Cihazlarının Etkisi

Eğer aklınıza kablosuz data transferinde daha gelişmiş depolama cihazları daha fazla performans veriyor  acaba aynı durum kablolu bağlantı için de geçerli mi diye bir soru geliyorsa cevabı evet. Asus DSL-N17U’nun ethernet aktarım performansına baktığımızda USB 3.0 çıkışlı 7200 rpm hıza sahip external harddiskten yapılan aktarım trafiğinin standart USB storage cihazla yapılan aktarım trafiğine  göre çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Asus DSL-N17U Performans 6

Ethernet Aktarımında Air 5650 İle Karşılaştırması

Her iki güçlü modem-router cihazını bu sefer de ethernet aktarımındaki performanslarını görebilmek için karşı karşıya getiriyoruz. Megabit / Saniye cinsinden ifade edilen değerlere baktığımızda Asus DSL-N17U’nun ciddi bir farkla önde olduğu görülüyor. Ancak tam da bu noktada “sezarı öldür hakkını yeme” deyimi hatırlatmak isteriz; test için bu iki modem cihazına USB 2.0 aracılığı ile bağladığımız  7200 rpm harici disklerin içerisinde yüzlerce gigabyte ver bulunuyor, yani herhangi bir modem router cihazının bunları bırakın okumayı tanıması bile ciddi bir yetenek gerektiriyor. Peki Asus DSL-N17U bu gücünü nereden alıyor… Tabi ki ikiz işlemcilerinden…

Asus DSL-N17U Performans 7

Başka bir incelemede görüşmek üzere… Bytemagazin.com

 

 
Views: 15504

loading...

Recommended for you

2 Comments

  1. tt

    Haziran 15, 2015 at 6:03 am

    güzel cihaz

  2. Cem atay

    Haziran 16, 2015 at 4:23 pm

    Çok iyi bir inceleme olmuş. Ayrıca iki işlemcinin avantajıda ortaya çıkmış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>