ordu escort

MAKALE

“Black Friday” Online Satışları 4.5 Milyar Doları Geçti

By

on

Black Friday Sales

Adobe’den gelen rakamlara göre Amerika’da Şükran günü tatili ile birlikte  başlayan online satışlar ikinci gününde 4.5 milyar doları geçti.  Bu rakamın  1.5 milyar dolarlık kısmı ise liderliğini akıllı telefonların yaptığı mobil cihazlar üzerinden sipariş edildi. Yani yaklaşık olarak %38 inin mobil cihazlar üzerinden yapıldığı alış verişlerde Şükran günü 1.73 millyar dolar harcanırken, Black Friday ‘de ise 2,72 milyar dolar harcandı. Adobe takip ettiği 4500 firma En büyük 100 satıcının %80’ini oluşturuyor.

IBM’den yapılan açıklamada ise  bu yıl ki Black Friday’de  ortalama 134.45 dolarlık sepet büyüklüğüne ulaşıldığını ve Apple Watch, Microsoft Surface Pro 4 gibi mobil cihazlar ile  Samsung, Sony ve LG üretimi televizyonları da kapsayan popüler ürünlerde   geçen yıla oranla % 20.7 oranında artış yaşandığını belirtti.

Mobile Share Of Sales Key Dates_11-26

Hem popüler ürünlerdeki sepet büyüklüğü hem de mobil cihazları ile bu online alış veriş çılgınlığına katılan insan sayısı   artmasına rağmen ortalama sepet değeri az da olsa düşme eğiliminde. Kendisi de binlerce alış veriş sitesini takip eden IBM’e göre Total harcamalar bir yıl öncesine göre % 26 oranında artış gösterse de perşembe günü 123.45$ olan  sipariş ortalamaları  geçen yılki 125.25 $ seviyesinden daha gerilerde. Ayrıca 2013 de ki 132$ seviyesinden ise nerdeyse %10 daha geride. Yine Black Friday’de ulaşılan bu 2.72 milyar dolarlık satış geçen yıla göre %14 oranında artsa da Adobe’nin %19 luk tahmininin bir hayli gerisinde.

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>