ordu escort

MAKALE

Breaking Bad ve GTA 5 Korsanlara İlham Kaynağı Oldu..

By

on

breaking bad

Avustralyada, bütün dünyada fırtınalar estiren ve geçen yıl finali yapılan Breaking Bad  dizisi ve Grand Theft Auto’dan ilham alan bir korsan grubu ortaya çıktı.  Bir bilişim güvenlik firması olan Symantec  Trojan.Cryptolocker.S adı verilen bir kripto fidye yazılımı tespit etti.  Bu yazılım şuanda büyük bir hızla Avustralyadaki bilgisayarlara bulaşıyor.  Yazılım Avustralyalı kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan tüm  resim, fotoğraf video ve belgeleri kriptolayarak kullanılmaz hale getiriyor. Kriptolanmış verilerini kurtarmaları için ise kullanıcılardan yaklaşık olarak 1000 Avustralya Doları (790 ABD Doları) fidye isteniyor.

Kripto virüsünün sahipleri de kripto fidyelerini Meşhur ” Los Pollos Hermanos” logosunu içeren bir mesajı ile bilgisayarları kilitlenen kullanıcılara iletiyorlar.  Fidye mesajına iliştirilen notta ise   Dizinin başrol karakterlerinden Protagonist Walter White’ı ifade eden ” Kapıyı çalan kişiyim” sloganı eşlik ediyor.

los pollos

Symantec  yetkilileri malware yazılımcılarının sosyal mühendislik tekniklerini kullandıklarını düşünüyorlar. yazılım sıkıştırılmış bir zip arşivi içerisinde iletiliyor. Bu zipli dosyanın içerisinde PENALTY.VBS diğe adlandırılan fidye yazılımı bulunuyor (VBS.Downloader.Trojan). Ayrıca dosya işleme başladığında bir taraftan fidye yazılımını bilgisayara indirirken diğer taraftan da  indirilen dosyanın kötü niyetli yazılım olduğu düşünülmesin diye bir PDF dosyası açarak dikkat dağıtmaya çalıştığını söylediler.

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>