ordu escort

HACK-BUG

Bu Fatura Pahalıya Patlar!

By

on

turkcellvirus

Yurtdışında bir hayli sık karşılaşılan Fidye virüsleri Türkiye’de de ciddi sorunlar yaşatmaya başladılar. Bunların en meşhurlarından bir tanesi olan Cryptolocker isimli virüs ise baya ikna edici bir yöntem kullanıyor.

Saldırganlar,  Türkiye’nin en güvenilir firmalarından olan Turkcell tarafından gönderilmiş algısı yaratılan  “ödenmemiş fatura” konulu epostalar gönderiyorlar.  Kullanıcılar bu epostaları açtıklarında ise bir hayli yüksek sayılabilecek tutarlı ödeme uyarılarıyla dikkatleri dağılıyor. Panik halinde “Faturayı İndir” ya da “Faturayı Görüntüle” etiketli butonlara bastıklarında ise çoktan iş işten geçmiş oluyor.

turkcell virus2

Gönderici adres satırındaki “admin@turkcell.comtr” ibaresi ise ayrıca dikkat çekiyor. Bütün bu tezgaha kanıp fatura butonlarından birisine tıkladığınızda ise Meşhur “Cryptolocker” virüsü devreye girerek bilgisayarınızındaki dosyaları şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor. Sonrasında ise Bir ekran uyarısı ile belirli bir ücret karşılığında sorunu gidermeyi teklif ediyor.

turkcell virus3

Dosyalarının bir kısmı şifrelenen bir kısmı ise görünmez hale gelen kullanıcılar ne yapabilirler. Bu sorunla nasıl başa çıkacaklar.  Cryptolocker AES şifreleme algoritması kullanır. Kırılması neredeyse imkansızdır. Bunu kırabildiklerini idda eden firmalara biraz temkinli yaklaşmakta fayda var. Fidye ödeme konusuna gelince; fidyeyi ödeseniz dahi dosyalarınızın tamamen kullanıma açılacağı konusunda bir garanti yok.  Yapılacak en mantıklı işlem  virüs öncesi bir tarihe ait sistem geri yükleme noktalarından birisini kullanarak yeniden yükleme yapmaktır. Tabi daha önce bu geri yükleme noktalarını oluşturmayı ihmal etmediyseniz…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>