ordu escort

BİLİM

Bu Minik Hortum Sizi Ameliyat Edecek

By

on

octopus surgery

İtalyan bilim adamları vücut üzerindeki çok daha küçük açıklıklardan geçerek ameliyat bölgesini erişim sağlayıp operasyon yapabilecek yetenekte yarı esnek robotik kol geliştirdiler.

Sadece 14 santimetre boyunda olan minik hortumun herhangi bir eklem yada iskeleti bulunmuyor. Tasarımında herhangi bir elektro mekanik unsur kullanılmayan hortumun içerisinde minik gözeneklere sahip bir tüp var.  Belli bir algoritmada bu gözeneklere hava doldurularak minik hortumun uzayıp kısalması yada çeşitli yönlere doğru kavis alıp bükülmesi sağlanıyor.  Tüpün merkezindeki odacıkta  ise kahve taneleri bulunuyor.  Hava bu kısımdan çekildiğinde içeride bulunan kahve granülleri hep birlikte sıkışarak hortumu katı bir yapıya kavuşturuyorlar.

İtalya Pisa’daki Sant’Anna İleri Çalışmalar Okulu’ndan Tomasso Ranzani BBC’ye yaptığı açıklamada; “Buradaki asıl fayda cerrahlara minimal hasarlı operasyonlar yapabileceğini umut ettiğimiz bir araç sunabilmek. Geleneksel cerrahi operasyonlarda sıklıkla  başta grasper, retractor, görüntüleme sistemleri  ve dissector bölücüleri gibi çok sayıda unsurun kullanımıı gerekli kılınır. İşte bizim cihazımızda tüm bu unsurları tek bir prosedüre indirme başarısını gösteriyor” dedi.  Ayrıca  “İnsan bedeninin oldukça büyüleyici ve inşa edilemez olduğunu Octoopus’un ise bu noktada klasik cerrahiye büyük kazanımlar sağlayacağını da ekledi.

İtalyan bilim adamlarının geliştirdiği Octopus robotik cerrahinin popülerleşmeye başladığı günümüzde son derece ivme kazandırıcı bir adım. Özellikle robotik kolların elektro mekanik metal reflekslerine kıyasla çok daha smooth yani yumuşak ve geçişli refleksler sunan Octopus kısa sürede robotik cerrahi algısını değiştirebilecek b potansiyele sahip gibi görünüyor.

Bytemagazin/Octopus

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>