ordu escort

DSLR

Canon G3X Boyundan Çoook Büyük İşler Yapıyor

By

on

Canon G3X

Canon’un uzun süredir konuşulan kompakt sınıf süper zoom kamerası G3X resmi olarak duyuruldu.

Canon G3X’in en büyük özelliği tabiki bir süper zoom kamera olması. Özellikle seyahat etmeyi seven fotoğraf tutkunlarına hitap eden Canon G3X 24-600 mm eşdeğerinde olan 25x optik zoom özelliğine sahip. Canon G3x’in sahip olduğu bu odak aralığı ile hem 24 mm geniş açı değeriyle   yakın plan ya da manzara çekimleri hem de 600 mm değeriyle telefoto olanağı sunuyor.

Canon G3X bu segmentin ilk ürünü değil, Panasonic TZ70, Canon SX60, Nikon p900 gibi meşhur isimerin de aralarında olduğu bir çok model daha önce kompakt süper zoom  heveslisi kullanıcıların beğenisine sunulmuştu. Canon G3X’i diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise sensörü. Çünkü G3X bu süper zoom yeteneği ile topladığı ışığı, üzerinde dahili bulunan tam bir inçlik sensör aracılığıyla yorumluyor.

Rakiplerine baktığımızda çoğunun kullandığı sensörlerin 1/2.3-inç ebatlarında olduğunu görüyoruz. Yani Canon G3X’te kullanılan sensör rakiplerinin kullandığı sensörlerden tam dört kat daha büyük. Peki bu ne demek; Bu G3X’in daha hızlı odaklama yaparak daha az gürültülü, daha keskin, daha ayrıntılı  ve daha kaliteli fotoğraflar çekebileceği anlamına geliyor. Çünkü birim  süresinde rakiplerinden dört kat daha fazla ışık toplayarak enstantane süresini hatrı sayılır bir seviyede kısaltıyor.

Diğer taraftan ondan tabi ki bir profesyonel DSLR performansı beklemek çok da mantıklı olmaz. Ayrıca bu yaklaşım adaletli de olmaz. Ancak yinde de G3X’de kullanılan bu iddalı sensörün Canon’un en iyi kompakt sınıf kameralarından olan G7X’de kullanılan sensörle aynı olduğunu göz önüne alırsanız avuçlarınızın içindeki küçük G3X’in büyük gücünü daha iyi anlamış olursunuz.

Canon G3X_2

Canon G3X’in 25 kat yakınlaştırma yapabilen f/2.8-5.6 lensine bakacak olursak; aslında daha önceki kompakt kameralarda da yüksek yakınlaştırma özelliklerinin olduğunu biliyoruz. G3X’in farkı yine bu yakınlaştırma oranını büyük bir sensörde sunması. Hatta Panasonic’in o meşhur FZ1000 modelinden başka 1 inç sensör üzerinde böylesine yüksek bir yakınlaştırma özelliğine sahip kamera yok. Ancak o bile ancak 15x yakınlaştırma özelliğine sahipti.

Canon G3X’in diğer özelliklerine baktığımızda ise RAW çekimi, zengin manuel kontroller, saniyede 5,9 kare çekim hızı, 12800 ISO değeri ile düşük ışık performansı, Akıllı cihazlardan yapılacak uzaktan kontrol için NFC ve Wi-Fi desteği, 24-60 p hızda Full HD video çekim, toz ve su geçirmezlik,  ses çıkışı için kulaklık soketi ve harici mikrofon girişinin de aralarında bulunduğu özellikleriyle son derece zengin bir donanım ve yazılım bileşimin söz konusu olduğu ortaya çıkıyor.

Canon’un “5-axis image stabilization” özelliği ile sarsıntısız görüntüler yakalamayı vadeden 123.3 x 76.5 x 105.3mm ölçülerinde ve 733 gram ağırlığındaki cihazın temmuz ortalarında piyasa sürülmesi bekleniyor. Türkiye satış fiyatının ise 3500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor.

 

 

Views: 5221

loading...

1 Comment

  1. filiz

    Ağustos 24, 2015 at 8:50 pm

    Çok yakın çekimlerde resmi büyütücü zaman bulanık olmamasını istiyorum.profesyonel makine fazlasını amatör kullanıcı için hangi modeli tavsiye edersiniz?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>