ordu escort

HACK-BUG

Combo Breaker 30 Saniyede Kilidinizi Açıyor!

By

on

combo breaker

Bundan böyle şifreli dolap yada kasalarınıza ne bıraktığınıza dikkat edin.  Çünkü özellikle kolej öğrencileri ve spor salonu müdavimleri başta olmak üzere bir çok kişinin kullandığı ve  dünyadaki en yaygın kilitlerden olan şifreli kilitleri  bir dakikadan daha kısa bir sürede patlatmayı başaran 3D printed özellikli bir robotun saldırısıyla karşılabilirsiniz.

Robot derken aklınıza Transformesers konseptinden bir metal dev gelmesin. Bu hikayenin başrol oyuncusu Avuç içi kadar bir cihaz. Perşembe günü tanınmış Hackerlardan birisi olan  Samy Kamkar  Combo breaker adını verdiği Arduino tabanlı kilit açabilen robotunun bluprintlerini (teknik çizimlerini) ve kodlarını kendi websitesi üzerinden paylaştı. Kankar “Onu piyasada bulabileceğiniz milyonlarca kombine kilitten birine takın ve sadece çalıştırın o ne yapacağını biliyor dedi”.  Söz konusu minik robot  bu şifreli kilitlerde kamkarın kısa bir süre önce keşfettiği bir güvenlik açığından faydalanarak  insan etkileşimi olmadan maksimum beş dakika içerisinde açabiliyor..

aslında Combo Breaker sırf bir kilidi açmaktan çok daha öte şeyler yapabilmek için programlandı. Kamkarın geçen ay ortaya çıkardığı ve herkese küçük bir pratikle  şifreli kilitlerin kombinasyon şifrelerini sadece sekiz denemede bulabilmelerine izin veren matematiksel bir hileden yararlanıyor. Bu teknik bir fabrikasyon kusurundan kaynaklanıyor. Kasnak döndüğünde bu kombinasyon kilitlerindeki U şeklindeki kanca çekilir.  Şifre kırıcı cracker   kombinasyon diskinin pozisyonunu ortaya çıkartmaya yardımcı olacak belirli numaraların üzerindeki mukavemeti hissederek şifreyi çözüp kilidi açıyor..

Konuyu merak ederek kendilerini bu basit tekniği denemekten alıkoyamayan Ars Technica yazarları bile birkaç denemeden sonra kilitleri kolaylıkla açtılar. Çünkü bu minik şifre açıcı robot hiçbir şekilde  özel bir insan becerisi gerektirmiyor. Kamkarın hınzır robotu şifre çözücü algoritmayı çalıştıracak bir Arduino çip,  basit bir motor, kancayı yukaru çekecek bir kol, kilidin yüzeyi için bir  çark  ve kilidin dönüşünü takip etmesi için optik bir sensörden oluşuyor.  Kamkar tüm bu ekipmanı kullanarak oluşturduğu  prototip şifre kırıcı robotunu 100$’dan daha düşük bir maliyetle ortaya çıkardığını söylüyor.

Aslında çoğumuzun bugüne kadar yüzlerce kez hollywood filmlerinde gördüğümüz bir sahne. Adamlar gelir kulağını kasaya dayar sonrada çantalarından getirdikleri onca edevatla kapağı açmaya çalışırlar ve genelliklede başarırlar. Kamkarın minik robotunun FARK’ı şu. onlar  bu kilitleri açabilemk için tam 64000 kombinasyon denerken bu minik robot aynı şeyi sadece 100 kombinasyonla çok daha kısa bir sürede yapabiliyor.

KAMKAR bu düşük kalitedeki kilitlerin ne kadar güvenliksiz bir yapıda olduklarını insanların  öğrenmesini  umduğunu söyledi.  Ayrıca insanlara ilginç gelen şeyler yapmayı sevdiğini ve insanların kullandıkları kilitler konusunda daha dikkatli olmalarını umduğunu da ekledi.

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>