ordu escort

MAKALE

CVP-2 Sertifikası Nedir; DLNA Ekosistemi’ne Nasıl Bir Katkısı Olacak

By

on

cvp-2 Bytemagazin

CVP-2 protokolü bir taraftan sektörde müşterilere daha çok cihaz üzerinde izlenecek daha çok içerik  sunmak için  bir fırsat yaratırken,bir taraftanda  OEM  ürünleri, servis sağlayıcılar ve kullanıcılar için  önemli avantajlar sunmaya hazırlanıyor.  Evde TV üyelik içeriklerinin diğer cihazlarla paylaşılabilmesi için DLNA sistemine entegre edilecek.

Tüketiciler zaten DLNA sertifikalı ürünlerin yeteneklerine son derece alışmış durumdalar. Çünkü evde oluşturdukları ağlarında çok kolay bir şekilde multimedya dosyalarını birbirleriyle paylaşmanın konforunu yaşıyorlar. Bu yazının yazıldığı an itibari ile halihazırda standart DLNA sertifikalı 230 firmanın 2 milyardan fazla ürünü tüketicilere ulaşmış durumda. Beş yıl öncesine kadar bu rakamın 200.000  civarında olduğunu düşünürsek bu kadar hızlı bir büyüme ivmesi beraberinde artan müşteri beklentilerini de getiriyor. Hem üreticilerin hemde tüketicilerin gözünde bu beklentilerin en önemlilerinden birisi olan   abone tv içeriklerinin bu içeriklerin servis sağlayıcısının herhangi bir ek donanımına gerek kalmadan tablet, cep telefonu, televizyon, Blu-ray player, set top box, oyun konsolu, laptop ve desktop gibi  cihazlarda tam olarak izlenebilmesi beklentisinin karşılanabilmesi için CVP-2 sertifikasının DLNA teknolojisine entegre edilmesi amaçlandı.

cvp-2 Bytemagazin 1

CVP-2 Sertifikalı CE (Tüketici Elektroniği) ürünleri  Abone tvlerin sunduğu HD programlar, filmler, DVR içerikleri,  kanal kılavuzları ve diğer   tüm abone tv asli unsurlarının desteklenmesini sağlayacak. CVP protokolü bir taraftan firmaların tüketicilere daha çok cihaz üzerinde daha çok izlenecek içerik sunma olanağı tanırken diğer taraftan da tüketiciler için  HD içeriği başarılı bir şekilde taşıyabilmesi  ,  abone tv içeriklerinin ek bir donanım yada yazılıma  ihtiyaç  duymadan bir den fazla cihazda izlenebilmesi gibi önemli avantajları beraberinde getiriyor.

cvp-2 Bytemagazin 2

 

 

ABI araştırmalarına göre 2013 ün 3. çeyreğinde 886 milyon olan abona sayısı 2018 yılına geldiğimizde 1 milyar aboneye ve 230 miyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşacak.   bu abone tv içeriklerini daha fazla cihazda izleyebilmeyi  isteyen müşteri sayısının hızla artması  çözüm arayışlarını beraberinde getirdi.  kimisi aynı cihazdan iki yada daha fazla sayıda alarak  kimiside aynı programı internet gibi farklı bir kaynaktan  çok da efektif  olmayan  yöntemler kullanarak çözmeyi denedi. Müşteriler kendi çözümlerini aramasındaki istek servis sağlayıcı  firmaları yayın içeriklerinin harici bir ekipman eklemeden çoklu cihazlarda izlenebilmesini sağlamak için harekete geçirdi. Bu noktada başta en büyükler olmak üzere servis sağlayıcı firmalar  DLNA teknolojisiyle ilgilenmeye başladılar,  bu gelişmeler  ve çalışmalar sonucunda CVP-2 protokolü doğdu.

CVP-2 Protokolüyle abonman tv içeriğinin çoklu cihazlara dağıtılması;

DLNA nın wireless ev ekosisteminin sınırlarını tekrar tanımlamasını sağlayan  CVP-2 protokolü şu çözümleri öneriyor;

* Güvenli (korunmuş) yayın – abone içerik konusunda kritik sorunlardan birisi olan yayın içeriğinin izinsiz kopyası ve kötüye kullanımının engellenmesi noktasında DTCP-IP (Digital Transmission Content Protection ) internet protokolü üzerinden Katmanlı korunmuş link teknolojisini kullanır.

* Paylaşılmış kullanıcı deneyimi – DLNA tüm client (alıcı) cihazlarda aynı aynı servis sağlayıcı arayüzünün kullanılması  talebine bir cevap olarak WC3 tarafından uluslararsı bir standart olarak geliştirilen HTML5 i seçti. Son derece yaygın ve neredeyse sorunsuz böyle bir platform üzerine kurulan HTML5 Kullanıcı Komuta Arayüzü (RUIs)    CVP-2 protokolü için en doğru seçimmiş gibi görünüyor.

* Uyku Modu Desteği –  UPnP Enerji Yönetim Servisinin kontrolünde bulunan uyku modu desteği, artan cihaz sayısıyla birlikte yükselebilecek enerji maliyetlerini en aza indiriyor.

* Uyumlu Aktarım Desteği – Pürüzsüz bir izleme deneyimi amacıyla mümkün olan optimal internet bant genişliğini değerlendirmek için en yaygın stabil standartlardan birisi olan bağımsız MPEG-DASH teknolojisini kullanır.

* Kullanıcı Doğrulaması – DLNA Doğrulama Protokolü nün avantajıyla,  Operatörler DTLA TCP-IP anahtarlarını kullanarak Client ların  DLNA CVP-2 Protokol sertifikasına sahip olduklarınıda doğrulayabilecekler.

3

* Kullanıcı Tanıma – Olumlu kullanıcı deneyimlerinin paylaşımının sağlanabilmesi için DLNA Diagnostic Protokolü operatör ve kullanıcıları çoklu cihazların karmaşasından uzak tutup işlemleri basitleştirerek servis kaynaklı sorunların tanısı ve analizinin yapılarak uzaktan yardım seçeneğinin teklif edilmesi  için Servis Sağlayıcıya izin verir.

4

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>