ordu escort

İNCELEME

Dark’ın Maharetli “Kloncu”su… Dark Store X D22C İnceleme

By

on

dark_D22C

DARK STORE X D22C NEDİR?

Birbirinden başarılı ürünlerle adından söz ettirmeyi iyi bilen yerli markamızın son ürünlerinden olan Dark Strore X D22C yi en basit ifadelerle tanımlamamız gerekirse Bilgisayardan bağımsız klonlama yapabilen bir disk istasyonudur diyebiliriz.  Hem 2.5 inç hemde 3.5 inç  SATA I, SATA II ve SATA III  HDD ve SSD disklere destek veren DARK STORE X D22C  SATA arayüzünü kullanıyor.  Öne çıkan en büyük özelliği ise  bu disk kolonlama işlemini OFFLINE olarak yapabilmesi; yani bu klonlama işlemini yaparken diğer yöntemlerde olduğu gibi açık bir bilgisayara yada üçüncü bir işlemci taraflı yazılıma ihtiyaç duymaması.

 

KULLANIMI NASILDIR?

Dark Strore X D22C  nin kullanımı ise son derece basittir;  üzerinde SOURCE ” (Kaynak) ve “(TARGET)” hedef şeklinde adlandırılmış iki adet slot bulunuyor.  Dolu diski “SOURCE” boş diski ise (TARGET) yazan  SATA bağlantı slotlarına yerleştirdikten sonra ön tarafta bulunan “Clone” tuşuna basıp arkanıza yaslanabilirsiniz.  Hemen ardından Dark Strore X D22C  size kopyalama işleminin başladığını  üç kısa sinyalle bildirken ön kısımda bulunan yanyana dizilmiş dört adet led ışık sağdan sola sırayla aktif olarak kopyalama sürecinin %25, %50, %75 ve % 100 lük kısımlarının tamamlanma süreçlerini takip etmenize olanak tanır. Tüm kopyalama işlemi tamalandıktan sonra başlangıçtakiyle aynı üç kısa sinyal sesi ile size işlemin tamamlanmış olduğu bilgisini verir.

 

HANGİ DİSKLERLE UYUMLUDUR?

Dark Strore X D22C  ile bu klonlama işlemi yapılırken kaynak ve hedef slotlarda takılı iki diskinde aynı türde yada ebatta olması gerekmez.  Bu disklerden biri HDD iken diğeri SSD olabilir yada her ikiside  HDD yada SSD gibi aynı türden olabilir. Yine aynı şekilde bu disklerden birisi 3.5 inç ken diğeri 2.5 inç olabilir yada her ikisi de 3.5 inç yada 2.5 inç olabilir.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta Hedef yani “TARGET”  diskin kaynak diskten büyük yada en azından aynı ölçekte olmasının gerektiğidir.  Kopyalama sonrası target diskte artan boş kısımlar ” Ayrılmamış alan” olarak görünecektir. Ayrıca Dark Strore X D22C de 6 TB HDD Support özelliği vardır yani 3TB, 4TB ve 6 TB  gibi en yüksek kapasiteye sahip SATA diskleriyle tam bir uyum içerisinde çalışabilir.

 

PC DEN DARK STORE X D22C YE YEDEKLEME YAPILABİLİR Mİ?

Evet yapılabilir bunu için, ilk önce  Dark Strore X D22C ile birlikte gelen CD de yer alan ” PC CloneX Lite”  programını bilgisayara kurmanız gerekiyor. Sonrasında “Source” yada  “Target” slotunda  disk takılı bulunan Dark Strore X D22C  yi arkasında bulunan USB 3.0 portundan bilgisayarımıza bağlıyoruz. Geriye sadece  Dark Strore X D22C  nin ön kısmında bulunan “Clone” tuşuna basarak yedekleme yada aktarım işlemini başlatmak kalıyor. PC CloneX Lite programıyla Dark Strore X D22C  de takılı bulunan hangi diske yedekleme yada aktarım yapacağınızı da seçebilirsiniz

 

DISK TO DISK  YADA PC TO DISK  HIZI NASIL?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi  Dark Strore X D22C  disk klonlama yaparken teorik olarak 550 MB/s hıza ulaşabilen  SATA 3.0 arayüzlerini kullanır. Ancak tabiki bu işleme konu olan disklerin donanımsal özellikleri bu hızı belirleyen ana unsur olacaktır.  SSD katı hal disklerinin HDD lerden çok daha hızlı olması  yada 3.5 inç disklerin 3.2 inç disklerden daha hızlı olmaları gibi faktörler aktarım süresini etkiler.  Diğer taraftan Bilgisayarımızdan Dark Strore X D22C  ye yapacağımız yedekleme yada aktarımlarda teorik olarak 5Gbit/s hız sunan  USB 3.0 bağlantısı kullanılır.  USB 3.0  saniyede 30 Megabayt veri aktarım hızına sahip USB2.0 dan tabiki çok daha hızlıdır (450 Mb/s) ancak yukarıdada belirttiğimiz gibi disklerin kendi donanımsal özellikleri okuma yazma hızlarını belirleyen aktör olacaktır.

 

SONUÇ;

PC yedekleme konusunda çok cazip olmasa da compact boyutları, işlevselliği ve uygun fiyatıyla DİSK KLONLAMA konusunda  tercih edilebilir pratik güzel bir ürün. Şuan 45 USD + KDV ile satışta olan cihazı piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Kutu İçeriği;

1- Dark StoreX D22C

2- 2.5 inç disk kapakları (disk takozları)

3- USB 3.0 kablosu

4- Adaptör

5- Kurulum CD si

dark_D22C_kutu icerigi

 

Teknik Özellikler

Tip Docking Station
Takılabilen Disk Boyutu 2.5″ ve 3.5″
Disk Arabirimi Sadece SATA
Bağlantı Arayüzü USB 3.0
Malzeme Plastik
Ek Özellikler Tek Tuş Yedekleme
Desteklenen Max. Disk Sayısı 2
Desteklenen RAID Modları Yok
Kutu İçeriği Dark Storex.D22C
12V Adaptör
2 x 2.5″ disk sabitleyici
USB 3.0 kablo
Yazılım CD
Kullanım Kılavuzu
Ağırlık 218gr.
Garanti Süresi 2 Yıl
Üretici Kodu DK-AC-DSD22C

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>