ordu escort

ETKİNLİK

Darpa Robotics Challenge’ın Şampiyonu Güney Koreli “DRC-Hubo” Oldu

By

on

DRC Hubo Champion

Geçtiğimiz haftalarda  Darpa Robotics Challenge 2015 in haberini vermiştik. Beklenen gün geldi ve teknoloji harikası tam 22 robot’un  yarışmasıne ev sahipliği yapan bu Challenge’ın şampiyonu rakiplerini  geride bırakmayı başaran Güney Koreli Robot  DRC-Hubo oldu.

Massachusetts den MIT’in meşhur robotu Atlasında yarışmacılar arasında olduğu bu yarışmayı bütün teknoloji dünyası ilgiyle takip etti.  Katılan robotların yarışmayı tamamlayabilmeleri için Robotların kendileri için düzenlenmiş bir parkurda yük taşıma, araç kullanma, matkapla duvar delme ve merdiven tırmanmanın da aralarında bulunduğu çok sayıda zorlu görevi belirli bir süre içerisinde tamamlamaları gerekiyor.

Yarışmanın ana konsepti en iyi arama kurtarma robotlarının geliştirilebilmesi olarak biliniyor. Ancak bu geliştirilen robotların kullanım alanları ile ilgili bir sınırlama yapmak tabi ki mümkün değil. Yarışmada kendilerine tanınan bir saat içerisinde tüm görevleri toplam 44 dakikada başarılı bir şekilde tamamlayan Güney Koreli robot olan DRC-Hbu kendi ekibine tam 2.000.000 dolar kazandırdı. Ancak bu para bir yarışma için büyük bir meblağ gibi gözükse de paha biçilmez bu cihazların milyon dolarlık masrafları göz önüne alındığından çok da heybetli durmuyor tabiki.

Yarışmaın ikincisi olan IHMC Robotics 1.000.000 dolar kazanırken üçüncü sıraya yerleşen Tartan Rescue’nin Chimb bot’u ise ekibine 500.000 doar kazandırdı. Bu yarışmları organize eden Darpha Search ise aslında ABD savunma Bakanlığına bağlı bir birim.  Bu yarışma ile ilgili yaşanan  bir diğer ilginç olay ise yine yarışmanın favorilerinden olan Google’ın takımının yarışma başlamadan önce yarıştan çıkması oldu.

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>