ordu escort

İNCELEME

DJi Osmo 4K Gimbal Kamera İnceleme

By

on

Dji Osmo

Dji ismini duyduğunuzda Phantom yada inspire 1 gibi havadan çekimlerde dünyaca meşhur drone’lardan birinden bahsedeceğimizi düşünüyorsanız yanıldınız. Dji OSMO tamamen yeni ve farklı bir ürün.  Neden diye soracak olursanız;  Sebeb-i menşei’ne ilk örnek oluşturması yüzünden diyebiliriz.

DJI Osmo Nedir?

Hem sabit hem de hareket halinde insan vücudunun hareketlerinden kaynaklanan kamera sarsıntılarını en aza indirerek neredeyse pürüzsüz diyebileceğimiz “smooth”  kalitede çekimler yapmanızı sağlayan bir ekipmandır. Üç eksende hidrolik olarak çalışan mekanik, adımlarımız esnasında elimizde tuttuğumuz kameranın değişen merkez koordinatlarını ve eğimini zıt yönde güç uygulayarak sabitlemeye çalışır.

DJI Osmo Alanında Bir İlk mi?

Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem de hayır. Üç eksenli hidrolik sistemle görüntü stabilizasyonu yapan cihazlar daha önce de üretilmişti. Hatta DJI’ın “Ronin ve Ronin M” etiketli ürünleride tam olarak bu işi yapıyorlar Ancak bu ürünler çok daha iri, ağır ve pahalı ürünlerdir yani amatörlerden ziyade profesyonellere hitap eden ekipmanlar eşrafından sayılırlar. DJI Osmo’nun en büyük avantajı ise bir çocuğun bile rahatlıkla elinde tutarak taşıyabilecek compact boyutları ve tabi ki nispeten uygun olan fiyatı.

DJI Osmo Hangi Ünitelerden Oluşuyor?

DJI Osmo aslında teknik olarak 4 unsurun bir araya gelmesi ile oluşuyor;

1- “Handle” DJI Osmoyu tutmanızı ve taşımanızı sağlayan kısım. Üzerinde bulunan tuşları sayesinde Osmo’yu kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz

2- “Gimbal” hareket kaynaklı axis bozulmalarını önleyen hidrolik mekaniğin çalıştığı kısım (kollar)

3- “Kamera”  DJI Osmo bir taraftan compact olacağım diye uğraşırken  diğer taraftan da kamera kalitesinden ödün vermemiş. 4K çözünürlüklü kamera ile fotoğraflar ve video çekmek mümkün.

4- “Dış Ünite” bağlantıları. DJI Osmonun yan kısmında bulunan bağlantı yuvası üzerinden akıllı telefon, tripod, bisiklet ya da araç kiti gibi unsurları ekipmana dahil edebiliyorsunuz.

Dji Osmo Uzaktan Kumanda

DJI Osmo Kamera Özellikleri?

DJI Osmo’nun kamera özellikleri ebatları gibi hiç de mütevazi değil. Zaten DJI firması meşhur dronlarından inspire 1’de kullandığı Zenmuse X3 kamera sistemini küçük modifikasyonlarla revize ederek bu el gimbali ile bir araya getirmiş.  Bu yeni kamera 12 megapiksel fotoğraf ve 4K çözünürlükte videolar çekebiliyor. Tabi saniyede 30 kare 4K görüntü yerine 60 kare hızında 1080p çözünürlüğünü de tercih edebilirsiniz.  Üzerinde bulunan Sony üretimi  1/2.3 inç Exmor R sensör sayesinde 100-1600 ISO seviyelerinde fotoğraf ve 100-3200 ISO seviyelerinde video çekebiliyor.

Kamera Upgrade’i Mümkün mü ?

Peki ya DJI Osmoı ile birlikte gelen kamera biri tatmin etmezse… başka bir kamera kullanabilecek miyiz diye merak ediyorsanız haberler iyi.. Çünkü DJI Osmo ile birlikte DJI’ın diğer üst sınıf aerial platformu kameralarını da kullanabileceksiniz tabi uygun bağlantı aparatları ile..  Bahsettiğimiz kameralar 4/3 inçlik sensörlere sahip 16 megapiksel çözünürlük sunan X5 ve X5R kamerlar. Bunlardan X5 kamera 100-25600 ISO  seviyelerinde aralık sunarken X5R sadece bu aralığı sunmakla kalmıyor aynı zamanda da RAW formatında çekimlere olanak sağlıyor. Bütün bunları sayarken  Timelapse, Hyperlapse ve Slow motion gibi DJI Osmo ile birlikte gelen standart özellikleri de unutmayalım.

dji osmo zenmuse x5r

 

DJI Osmonun Vizörü Yok mu?

Aslında bu sorunun cevabı da hem evet hem hayır. Çünkü DJI Osmo’nun kendi üzerinde herhangi bir optik yada elektronik vizöz bulunmuyor. Ancak yan kısımda bulnan bağlantı yuvası aracılığı ile akıllı telefonununuzu uygun aparat aracılığı ile DJI Osmo’ya entegre edebiliyorsunuz. Bu sayede de akıllı telefonunuzun ekranını hem bir vizör hemde kontrol paneli olarak kullanabilme olanağına kavuşmuş oluyorsunuz.

DJI Osmo Türkiyede Satılıyor mu?

DJI Osmo’nun beklenen ilgiyi göreceği konusunda herkes hem fikir. Ama asıl soru herkes bu kompakt ve pratik rüyayı yaşayabilecek mi yani satın alabilecek mi. Şuan için Amerika’da 649 USD’den satışa sunulan cihazı kısa bir süre sonra Türkiye’de de satın alabileceksiniz. Ancak şuan almak isterseniz ön satışları başlamış durumda. Fiyatı ise 3000 TL’ civarında. Önsipariş için buradan başvurabilirsiniz…

DJI Osmo’yu Satın almalı mıyım?

DJI  Osmo’nun  boyundan çok ama çok büyük işler yaptığı bir gerçek. Ancak amatör kullanıcı için  fiyatının biraz yüksek kaldığını belirtmemiz gerekiyor. Burada bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor. DJI Osmo sırf sizi kurtaracağı hamallığı göz önüne aldığınızda bile yaptığı işle bu parayı son kuruşuna kadar hakediyor ama dediğimiz gibi teknoloji tutkunlarının ya da mobil dünyanın enstrumanlarına biraz ürkek yaklaşan kullanıcıları cezbedebilmesi biraz zor görünüyor. Bizde bu noktada bu ürünün daha düşük kamera özelliklerine sahip daha ucuz bir versiyonu yapılabilir miydi diye düşünmeden edemiyoruz tabi ki..

Views: 12490

loading...

2 Comments

  1. Ceyhun

    Aralık 3, 2015 at 12:56 am

    Gopro’nuz varsa Lanparte LA3D aldığınızda DJI Osmo’ya gerek kalmıyor.

  2. esra ersal

    Aralık 3, 2015 at 8:44 am

    İkisini de deneyimlemiş biri olarak söyleyebilirim ki sadece gopro kullanacaksanız Lanparte LA3D çok daha iyi sonuç veriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>