ordu escort

İNCELEME

Dünyanın ilk Curved UHD TV si; HU8200 8 inceleme (UE658200L)

By

on

IFA 2013 te kendisinin ve dünyanın ilk UHD televizyonunu tanıtan Sansung, CES 2014 te duyurduğu Yeni nesil CURVED UHD TV ailesini satışa sundu.  H8200 – 8  modeli ve H8500 modellerinin her ikiside  65″ ve 55″  ekran seçenekleriyle  sunulurken H8000 modelinde sadece 65″ lik ekran tercih edilmiş.

uhdcurve

 

Samsung Curve teknolojisini geliştirirken; Beyinde görüntü oluşumu sırasında İnsan gözünün kavisli yapısından kaynaklanan “FIÇI ETKİSİ” ni  model olarak almış.  Basitçe Göz merceği ve görüntüyü transpoze eden kısımdaki yapının oval / bükey olmasından kaynaklanan deformasyonu,  patentlerini aldıkları bir algoritmik sistemle destekleyip görüntü kaynağını aynı derecede oval yada bükeyleştirerek    gerçek görüntünün düzlem ve derinlik algısına yakın  sonuçlar elde edebilecek şekilde işleyebilecek bir teknoloji geliştirmiş.

uhdcurve1

 

8200 serisinden 65 inçlik Samsung UE65HU8200L nin amiral gemisi konumunda olduğu bu Yeni nesil televizyonların hiçte yabana atılamayacak özellikleri göze çarpıyor.

8.000.000 pixel sunan  3840 x 2160 çözünürlükte 4k Ultra HD görüntülerle izleyicisini resim kalitesi konusunda tatmin etmemesi için hiç bir sebep yok.  Hatta bir UHD (4k ultra High Definition) kaynağından gelmese bile    diğer herhangi bir kaynaktan gelen HD yada  FULL HD  kaynak sinyallerini  alıp güçlü görüntü  motoru  sayesinde tekrar işleyerek  bu düşük çözünürlüklü görüntülerin gürültü seviyesini düşürüp, ayrıntılarını iyileştirerek 4k çözünürlükte resim çıktısı sunuyor. Bu işlemede Yenilikçi “UHD Yükseltme İşlemi” deniliyor. Yani uydu, CD sürücü hatta SD kartınızdaki düşük çözünürlükü görüntüler bu sayede 4k  çözünürlüğüne kavuşuyor.

Samsung daha doğal ve doğru renkler için PureColour adını verdiği renk işleme teknolojisi de bir hayli iddialı. Normal bir UHD tv de 27 adet renk ayarlama noktası mevcutken,   bunun tam yedi katı renk ayar noktası içeren samsung UE658200L  renkler ve gölgeler konusunda rakiplerinden bir adım daha öteye atmayı başarıyor.

4k çözünürlükteki bu devasa ekranda Başta siyah ve beyazlar olmak üzere renk değerleri ve optimal kontrast için, önceki mikro dimming teknolojisinin 2 katı gibi bir oranda ekranı bölümlere ayırıp işleyebilen Yeni UHD Dimming teknolojisini geliştirerek  çok doğru bir müdahale yapmış gibi görünüyor.

Bu yeni Teknoloji ürününün en önemli özelliklerinden birtanesi ise kontrast düzeylerinin etkin şekilde yönetimi için  resimin koyuluk seviyesini artıran Precision Black  özelliğidir.  Ayrıca Yine Samsıngun geliştirdiği yeni bir teknoloji olan  “Peak İllimunator”  ekran üzerinde bulunan parlak alanlarda arka LED aydınlatma seviyesini artırarak özellikle akşam ve gece görüntülerinde izleyicisine yepyeni bir deneyim yaşatacak gibi duruyor.

curve4

 

 

Samsung UHD Evolution Kit sayesinde yalnızca bu televizyonlarına  gelecekte değişecek yada gelişecek olan  4k Ultra HD protokollerine uyum sağlayabilmeleri için  gerekli desteği vereceğini göstermekle kalmıyor aynı zamanda UHD sektöründe liderliği elinden bırakmaya hiçte niyetinin olmadığını gösteriyor. UHD Evolution kitin TV den ayrı olarak satıldığını da hatırlatalım.

curve6

Multi Link Screen (quad)  özelliği ise bu devasa ekranı  dört bölüme ayırarak, bir yandan televizyon izleyip bir yandan da Youtube gibi uygulamalarla vakit geçirebilmenize olanak tanıyor. tabiki 65″ (163 cm) lik ekranın arkasında gizlenenler  sadece bu saydıklarımızla sınırlı değil;   Özellikle aksiyon sahnelerinde diğer klasik tvlerden 15 kat daha fazla performans veren 1000 lik Clear Motion Rate oranı, 6 noktatdan toplamda 60W gibi çok yüksek sayılabilecek  3D Dolby MS 11 ses teknolojisi, Çift uydu alıcı ve  Aktif 3D teknolojisi gibi birçok özelliğe sahip. 

 

Samsung’ un 65 inçlik ve 30 kiloluk (standsız 26) bu yeni nesil UHD tvsi duvara monte edilmek istenirse sadece 12 cm gibi ebatına göre makul bir alan kaplayarak   evinizdeki yerini alacak.  Maksimum 266 W olan güç tüketimi tasarruf modunda 95 W a  düşüyor. Bekmele modunda alındığında ise sadece 5 W elektrik tüketiyor..

 

 

 

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>