ordu escort

TAŞIT

EPA Başka Bir Volkswagen Dizel Motorunun Daha Emisyon Testlerini Yanılttığını Açıkladı.

By

on

Volkswagen skandal

Alman otomobil devi Volkswagen’de sular durulmuyor. İlk skandalın üzerinden henüz bir ay  geçmişken ikinci bir skandal daha patlak verdi.  Bu seferki aktör ise Volkswagen tarafından üretilen ve Audi ve Porshe’nin de bir çok modelde kullanılan 3 litrelik motor oldu.

EPA bu motorun emisyon oranlarını ihlal ettiği ile   ilgili bir uyarı yayınladı. Bu rapoporda motorun EPA limitlerinden 9 katına kadar  daha fazla nitrojen oksit emisyonu ürettiğini belirtti. Volkswagendeki ilk skandala sahip olan  2 litrelik motor  gibi bu 3 litrelik motorunda aracın resmi teste girdiği zamanları algılayarak  emisyon oranlarınında  değişiklik yaptığı ileri sürülüyor.

2014 model Touareg, 2015 nodel Porsche Cayenne, ve  2016 model Audi A6, A7, A8, A8L, ve Q5 inde aralarında bulunduğu bir çok modeli etkileyen skandal daha çok Avrupa ülkelerini ilgilendiriyor. Çünkü Amerikada yaklaşık olarak bu motoru kullanan 10.000  araç satılmışken,  Avrupada ise benzin fiyatının yüksekliğinden dolayı  dizel motorlu araç kullanımının çok daha yaygın olduğu ve vVolkswagenin bu 3 litrelik motorunu kullanan çok daha fazla sayıda araç olduğu ifade ediliyor.

Volkswagen CEO’su Matthias Müller kısa bir süre önce yaptığı açıklamada  ilk skandalın başrol oyuncusu olan  2 litrelik notoru  önümüzdeki yılın ocak ayında düzeltmeye başlayacaklarını belirtmişti. Ancak yaşanan bu ikinci skandaldan sonra Volkwagen’in bu programa bağlı kalıp kalamayacağı merak ediliyor.

EPA yayınladığı raporda ayrıca diğer otomobil üreticilerini de uyardı ve muhtemelen onlarında emisyon testlerinden kaçmak için bu tarz işlemler yapmış olabileceklerinden bahsetti. Ancak bu tarz işlemlerin eninde sonunda çok daha büyük sorunlara sebep olacağını ve gittikçe hassaslaşan testlerle mutlaka tespit edileceğini ifade etti

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>