ordu escort

İNCELEME

Epson’un Kara Şovalyesi Yükseliyor… Epson EH-TW5200 inceleme

By

on

EpsonEh-Tw5200_3

 

Özellikle Türkiyedeki satış sonrası hizmetleri ve servis ağıyla sektöründe en başta gelen firmalardan olan Epson’ın tabiri caizse ” The Dark Night” ı karşınızda. Şuan Türkiyede parlak siyah renk kasasıyla satışta olan Epson EH-TW 5200 ü yurtdışından beyaz renk seçeneği ile de edinmek mümkün. Adından bolca söz ettirerek pazar segmentindeki muadillerinden bir adım öne çıkmayı başaran Epson Eh-Tw 5200 tüm yetenekleriyle mercek altında;

EpsonEh-Tw5200_1

Üretici firması tarafından HD 3D video oyunu projektörü olarak lanse edilmesi bazı kullanıcıları acaba Epson Eh-TW 5200 sadece oyunlar için yada oyunlar odaklanılarak mı üretildi şeklinde düşündürtmüş olabilir. Kesinlikle degil. Daha doğrusu hem filmler hem oyunlar hemde hareketli futbol maçları gibi hızın hakim olduğu yayınlarda performansı en üst seviyede optimize etmek amaçlanarak üretilmiş olduğu çok açık aslında.

EpsonEh-Tw5200_4

 

EPSON EH-TW5200 1920 x 1080 Full HD görüntüyü 16/9 ölçeğinde ekrana yansıtırken 2000 lümenlik bir ışık kullanıyor. 15000/1 Kontrast oranıyla  görüntüyü   yansıtan 200 w ampulün ömrü,   normal kullanımda 5000 saat civarı iken ekonomik modun ağırlıklı olarak kullanılması halinde ise 6000 saat  dolaylarına yükselebiliyor.  Normal modda 287 W enerji tüketen cihazın ortalama bir film başına enerji maliyeti 0,25 TL  iken Bu oran Eko modda 217 W tükettimle     0,18 TL düzeylerinde kalıyor. Enerji tüketimi ışık gücüne oranla son derece makul düzeyde olan Epson Eh-Tw5200 bir ay boyunca fişe takılı (ampul kapalı) ve uyku modunda olsa dahi toplamda yaklaşık 60 kuruşluk (0,6 TL)  bir fatura yükü getiriyor.

EpsonEh-Tw5200_5

Trapez düzeltimi (Duvar yada perdedeki görüntü yüzeyinin dikey yada yatay olarak ayarlanması / Düzeltilmesi)  Epson Eh-Tw5200; perdeye yansıyan görüntüyü dikey düzlemde bir saniyeden çok daha kısa sürede hatta bazen fark edemeyeceğiniz kadar kısa bir sürede yapabiliyorken, yatay düzlemdeki düzeltmeleri objektifin üst kısmında bulunan slider bar  aracılığıyla yapmanız için size bırakıyor. Tabiki eğer isterseniz dikey düzlem ayarını manuel olarak  yapmak isterseniz bunada imkan tanınıyor. Düzeltmelerin + – 30 derceyle yapılabildiğinide hatırlatmayı unutmayalım.

 

EpsonEh-Tw5200_6

 

0,61 inch (1,549 cm) ebatlarındaki LCD panellere sahip Eh-Tw5200 ün    0,74 inch panellere sahip 14.000 TL lik  abisi EH TW9200  ile  Her pixelden daha fazla ışık (yaklaşık iki kat) geçmesini sağlayan aynı  MLA D9  (Micro Lens Array) teknolojisini kullandığını da belirtelim. Daha basit bir anlatım deneyecek olursak; aynı ışık gücüne sahip başka bir standart projektörle kıyaslandığında daha güçlü ve parlak  görüntüler vermesini sağlayan bir LCD teknolojisiyle donatılmış. 10 bitlik video düzenleme oranı ise renklerin 8 bite göre çok daha keskin ve derin olmasını sağlıyor.

EpsonEh-Tw5200_7

 

Diagonal olarak ; Minimum 34 inch ve maksimum 328 inch  büyüklüğünde görüntü verme yeteneğine sahip cihazdan  Geniş açıda (en düşük zoom da) yakın sınır olan 90 cm lik bir mesafeden 34 inç (86 cm ) lik diagonal görüntü elde edilirken,  uzak sınır olan 9 metreden ise 328 inç (8 metre 33 cm) lik diagonal görüntü alabiliyorsunuz. Tele açıda ise (en yüksek zoomda ) 34 inchlik minimum  görüntüyü yakın sınır olan 110 cm mesafeden  alabiliyorken  maksimum boyut olan 328 inçlik görüntüyü ise uzak sınır olan 10,8 metreden alabiliyorsunuz. Objektif Zoom in ve Zoom out ların da manuel kontrol tercih edilmiş.

EpsonEh-Tw5200_8

 

Aslında 1-1,2 :1 ölçekli Projeksiyon lensi zoom oranı bize çok önemli bir konu hakkında ipucu veriyor.  15-20.000 TL lik en üst segmentteki abilerine baktığımızda 1-2,x :1 ölçekli oranları görüyoruz.  Bu şu demek; abileri aynı görüntüyü benzer kalite mercekler kullanıp  % 110 ve üstü oranda büyültürken  Epson EH-TW5200  % 20 oranında büyültüyor.  Optik bilimiyle ilgilenen profesyonellerin ” zoom oranı arttıkça aynı mercek kalitesine sahip olsalar dahi görüntü kalitesi azda olsa mutlaka düşer ” dedikleri bilindiğine göre ; Epson EH-TW5200 ün 0,61 inçlik LCD panellerinin,  Abilerinin kullandıklarından  daha küçük olmasının dezavantajı TW5200 ün  “Lens Zum Oranı”nın daha düşük olmasının kazandırdığı avantaj sayesinde rahatlıkla tolere edilebilir görüşündeyim.

EpsonEh-Tw5200_9

 

2d konumund 240 hertz görüntü üretebilen cihaz 3d modunda 480 hertz hıza ulaşarak benzersiz bir 3d görüntüsü sunuyor. ilk nesil 3d tv lerin çoğunun 120 hertz görüntü üretebildiklerini düşünürseniz Epson Eh-TW5200 ün neler yapabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu durum tabiki cihazın sağladığı 3d görüntünün son derece akışkan olması sonucunu doğuruyor. Tabi bu bahsettiğimiz gerçek 3d performansını yaşamak istiyorsanız MKV filmleri değil 3d playerlerden  HDMI 1.4a kabloyla aktaracağınız orjinal 3d bluray film yada yayınları tercih etmelisiniz.

EpsonEh-Tw5200_10

 

Çünkü 3D halfsbs mkv bir film 2D modundayken bölünmüş ekranda birbirine çok benzesede biribirinin aynısı olmayan birisi sağda diğeri solda olmak üzere yanyana 2 adet 960p gorüntü görürsünüz. 3D moduna geçince saniyede en az 60 kere soldaki resim sağa doğru genişletilerek (herbir pixelin yanina aynisindan birtane daha koyarak), sağdaki resim ise sola doğru genişletilerek 1920x1080p lik aynı ekranı sırasıyla tek başlarına kaplarlar. Ekranda bu iki resim saniyede 60 kere yer değiştirirken aktif gözlüğünüzün içerisindeki çip aynı hızda gözlük camlarını sırasıyla kapatır.  Yani ekranda sağ göz için çekilmiş görüntü varken sol gözlük camını, sol göz icin çekilmiş görüntü varken de sağ gozluk camını karartır. Böylece her iki gozde aynı noktaya baktığında aynı alanda iki farklı görüntü görür ve beyinde 3d algısı oluşur.

İşte Bu 3d algısını en üst seviyede yaşamak istiyorsanız; aslinda tek satırda aynı 960 pixelin 2 defa kullanılıp genişletilmesi ile oluşmuş sahte 1920 x 1080 görüntü içeren half sbs filmleri değilde,  gercekten sağ ve sol göz için herbiri tek satırda 1920 farklı pixelden oluşmuş iki farklı görüntü içeren orjinal 3d bluray filmleri tercih etmelisiniz.

 

EpsonEh-Tw5200_11

Orjinal 3D disklerin bu cihazdan tam performans almak isteyenler için önemini belirttikten sonra, birazda cihazımızın mekanik özelliklerinden bahsedelim;  Ön tarafta  orta kısımda  kademe ayarlı şık bir ayak cihazını yerde yada sehpa masa ve stand gibi bir platformda kullanmak istediğinizde son derece yardımcı oluyor, Arka tarafta ise özellikle  düz olmayan kavisli yada kot farklı zeminlerde cihazınızı dengede tutabilmeniz için iki adet vida şeklinde yükseklik ayarlı ayak mevcut. Tavana yada tripod ayağına yapılabilecek yerleşimler için alt kısımda üç adet vida ayak yuvası da unutulmamış.

 

 

EpsonEh-Tw5200_12

 

Görevini yerine getirmek için haklı olarak bir hayli çaba harcayan fanla beraber normal modda 37 dB olan gürültü eko modda tamamen dikkat kapsamı dışına çıkarak  29 dB ye kadar düşüyor, Normal modda çok daha belirgin olan gürültü sahnedeki görsel şaşaanın etkisiyle kolayca kendini unutturuyor. Epson Eh-Tw5200 üzerinde 2W stereo hoperlörle geliyor. En sonses ayarında saatlerce teste tabi tutulmasına rağmen herhangi bir gürültü/ cızırtı meydana gelmedi. aslında 5 W olupta 2 W takliti yapıyormuş gibi gözüken hoperlörler kesinlikle tatmin edici.

 

EpsonEh-Tw5200_13

 

Beyaz ve şık kumandasını elinize alınca kaliteli bir ürüne ait olduğunu hissediyorsunuz. Epson mühendislerince optimal şekilde oluşturulmuş  tuş yerleşimine çok kolay alışabilirsiniz. En güzel özelliklerinden biriside kumandadaki User tuşuna görev atayabilmeniz, hakikaten keyif verici. kumanda haricinde cihazın üzerine yerleştirilmiş  menü , trapezoid ayar, Pover ve source tuşları gayet yeterli ve işlevseller.

 

 

EpsonEh-Tw5200_14

 

“USB 2.0 Tip A, USB 2.0 Type B (Servis için), Kompozit giriş, Cinch ses girişi, HDMI 1.4 (2x), Stereo mini fiş ses çıkışı, VGA giriş, RS-232C ”  gibi çok zengin bir bağlantı donanımına sahip cihaza, sağladığı MHL  desteği sayesinde; Cep telefonu tablet gibi cihazlar üzerinden medya erişimi sağlayabilirsiniz.

 

EpsonEh-Tw5200_15

 

29,7 x 24.7 x 10.5  santim omuz genişliğine sahip cihazın ağılığı 2.8 KG gibi makul bir düzyde ve bir miktar mobilite sağladığınıda söyleyebiliriz. Samsung aktif gözlüklerle test ettiğimiz EPSON EH-TW5200 ü şuan türkiyede 2600-2900 TL arası bir bedelle temin etmek mümkün.

Bizi sonderece memnun bırakan bu ürünün tek eksisi; Gövdede dahili halde bulunan elektrik soketi yuvasının, sokete bol gelmesi dolayısıyla kablo kıpırdamalarında cihazı dengesiz ve tehlikeli bir elektrik akımı ve korkutucu bir cızırtıya maruz bırakması

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>