EV CİHAZLARI

Ev Hanımları Akıllı Fırın June’a Bayılacak

By

on

Akilli Firin

Sanfrancisco’da bulunan dört katlı yeşil ve altın rengi bir kasaba evinden yayılan mis gibi kurabiye kokuları başta ev hanımları olmak üzere pişirmeyi seven herkesin aklını başından alacak. Ancak bu güzel kurabiyeleri pişiren dünyanın  ünlü pasta ustalarından birisi değil fırının ta kendisi.

Koca bir mutfağı andıran şirket içerisinde 22 kişilik bir takımın  bir yıldan fazla süren hummalı çalışmasıyla geliştirilen  bu cihazın adı ise JUNE “The June Intelligent Oven” yani akıllı fırın June. Söylemesi bile biraz tuhaf gelse de bu akıllı fırının içerisinde Nvidia K1 işlemci bulunuyor. Akıllı fırın June bu işlemci sayesinde hem dokunmatik arayüz programını hem de doğru bir pişirmeyi sağlayan algoritmik hesaplamaları yapabiliyor.

Yuvarlak hatlı çelik bir kütle halinde tezgahın üstünde baş köşeyi kapan akıllı fırının her bir kısmı itinalı ve deneyimli bir mühendislik çalışmasının sonucu olarak optimal bir kullanım deneyimi sunuyor; öyle fırının içerisinde işini ciddiyetle yapmakta olan  karbon fiber ısı elementlerini  rahatlıkla dikizlemenizi sağlayan geniş saydam kapağın üzerindeki kulp bile ısınmayacak bir şekilde tasarlanmış.

Alışıla gelmiş fırınlar sadece cihaz içerisindeki ısıyı gösterirken akıllı fırın June’un içerisindeki termometre pişmekte olan etin sıcaklığını dahi gösterebiliyor. Cihazın ayaklarıyla entegre edilmiş ağırlık sensörü sayesinde pişirilecek yiyeceğin ağırlığı da ölçülebiliyor. Ayrıca akıllı fırın June’un içerisinde bulunan ısıya dayanıklı bir dahili kamera sayesinde pişmekte olan yiyeceği kontrol etmeniz için kapağı açıp ısı dengesini bozmak gibi eylemede kalkışmak zorunda kalmıyorsunuz. HD çözünürlükteki kamera sizi pişirme aşaması hakkında fazlasıyla fikir sahibi yapıyor.

Akıllı fırın June içerisinde üzerine  35 santim çapında bir pizzayı rahatlıkla koyabileceğiniz çelik raflar bulunuyor. Bu çelik raflar kolayca çıkarılıp temizlenebiliyor. Aslında akıllı fırın June’un aklını bir kenara bıraksanız bile mevcut kalite standartları ile normal bir fırından çok daha fazlasını vadediyor. Fiber karbon ısı elementleri  çok daha kaliteli bir pişirme için konvensiyonel fanla birlikte fırın içerisindeki çeşitli noktalardaki ısı dağılımını hassas bir şekilde ayarlayabiliyor.

Bu ürün sırf alelade bir farklılık yarattığı için dikkatimizi çekmedi. Akıllı fırın June’un geliştiricilerine baktığımızda özellikle iki isim dikkat çekiyor; Aynı zamanda kurucu ortaklar olan Van Horn ve  Nikhil Bhogal silikon vadisinin saygın eşraflarından geliyor. Bu mühendislerin her ikisi de daha önce Path ve Apple’da çalıştılar. Hatta şuan bir çoğunuzun kullandığı iPhone telefonların kameralarındaki bir çok özelliğin geliştiricisi Bhogaldır. Lafı fazla uzatmayalım buradaki anasına bak kızına al göndermemizi anlamayan kalmamıştır herhalde.

Akıllı telefonlarınıza indireceğiniz bir uygulama ile de uzaktan programlayıp yönetebileceğiniz akıllı fırın June’un dikkat çekici bir diğer özelliği ise her türlü güvenlik donanımına ve yazılımına sahip olması yani içerisinde bir şey pişirirken uyuya kalsanız yada evden dışarı çıksanız bile  hem pişmekte olan kurabiyelerinize hem de cihazınıza hiçbir şey olmayacak. En aksi durumlarda dahi Özellikle aşırı ısınmayı engelleyici sistem sayesinde cihaz  kendisini kapatacaktır.

Bu akıllı fırın June’un   eski pişirme ustalarını kızdıracağı muhakkak ancak aslında onlarla boy ölçüşmek gibi bir kaygısı yok. O daha çok pişirme işinden fazla anlamayan acemi ahçılar için bir yardımcı olarak algılanmak istiyor. Ancak tabiki ehil ustaların tembellik zamanlarında da gayet cazip bir seçenek olarak yanı başlarında yer alabilir. Ustamız malzemeyi  fırına attıktan sonra ayaklarını uzatıp dergisini okurken akıllı fırınımız pişirme işini tamamlayıp ona bir mesaj ile bildirecektir.

 

loading...

1 Comment

  1. Fatmagül

    Haziran 11, 2015 at 6:32 am

    Bende istiyorum June’ı :))

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>