ordu escort

İNTERNET

Eyvah! Çocuğum İnternete Giriyor…

By

on

guvenli internet

En değerli varlıklarımız çocuklarımız… Ancak o mini mini emekleme dönemleri bitip ayaklarının üstünde yükselmeleri ile başlayan bu yeni süreç bir kaç yıl geçmeden yerini büyük bir endişeye bırakmaya başlıyor. Büyük abilerini, ablalarını, arkadaşlarını, amcalarını, teyzelerini ve cümle beşeriyatı çepeçevre saran ve onlara hayat veren ikinci elementi! keşfediyorlar… İnterneti… Kimi zaman acil bir işimiz çıktığında bizi engellemeden oyalansınlar diye önlerine fırlattığımız akıllı  telefonları  kimi zaman daha kolay  ödev yapsınlar diye aldığımız tabletleri kimi zamanda bir karne hediyesi olarak odalarının baş köşelerine kurduğumuz bilgisayarları hiç şüphe yok ki kendi ellerimizle alıp onlara teslim ediyoruz. Tabiki çoğu zamanda internet erişimlerini mümkün kılıp onlara sonsuz içeriğe sahip bir dünyanın kapılarını da ardına kadar açıyoruz.

Peki çocuklarımızı onların psikolojik ve fizyoljik gelişmelerini son derece olumsuz etkileyebilecek bu içeriklerden nasıl koruyacağız. Üstelik başta bir çok sosyal medya kanalı olmak üzere onlarla iletişime geçebilecek kötü niyetli kişilerin erişim olanaklarının varlığından bile bahsetmiyoruz. Maalesef çoğu anne baba çocuğunun eline tutuşturduğu bu cihazlar üzerinde yeterli bir hakimiyete sahip değil. Anne babası  odasının kapısına dayandığında daha onlar kapının kolunu bile bükemeden    yıldırım hızıyla yaptığı “alt +tab” kombinasyonuyla tehlikeyi! savuşturan stajyer ergenlerimiz bir tarafa daha küçük yaştaki kardeşleri için potansiyel tehlike çok daha büyük.

Amacımız zaten tehlikesini  bildiğiniz bu gibi durumlar yüzünden başta örenciler olmak üzere tüm çocukların internete erişim haklarının ellerinden alınmasını savunmak değil tabi ki. Sadece doğru kullanıldığında eğitim için paha biçilemez bir hazine olan internetin çocuklar tarafından kullanımı esnasında olumsuz etkilenmemeleri için ebeveynlerin dikkatini biraz daha çekerek  bu online durumunu çeşitli yöntemlerle daha güvenli bir hale getirmek.  Son yıllarda bir taraftan internet  servis sağlayıcılarınn standart hizmetleriyle birlikte ebeveyn kontrol yazılımları sunduklarına şahit olurken diğer bir taraftan da yeni lansmanı yapılan ürünlerde kurulu gelen bir takım uygulamalarla bu özelliğin bir standart haline getirilmesi çabalarına şahitlik ediyoruz..

Herhangi bir şekilde uygunsuzluğunu öğrendiğiniz bir websitesini tamamen bloklayabileceğiniz gibi isminde ya da içeriğinde sakıncalı olduğunu düşündüğünüz belirli anahtar kelimelerden bulunan websitelerini de erişime kapatabilirsiniz. Bu ve bunun gibi daha bir çok güvenlik hizmetini sağlayan ücretli ve ücretsiz programlar vardır. Biz de bugün güvenli bir internet erişiminin sağlanabilmesi  için daha kapsamlı ve esnek bir kontrol sağlayan bu yazılımlardan bir tanesini  aşağıda sizinle paylaşıyoruz. Üstelik SentryPC denilen bu  program incelediklerimiz arasında en iyisi. şimdi de ana hatlarıyla yeteneklerine bir göz atalım.

Sentry pc

SentryPC tamamen bulut tabanlıdır. Güvenli bir şekilde bulut hesabınıza bağlanarak PC nin yada PC lerin loglarına (bazı ebeveynler için log kelimesi biraz ürkütücü gelse de aslında son derece basit bir şeyi ifade eder; kullanıcı kayıtlarını, yani çocuğunuz hangi sitelere girmiş kiminle görüşmüş ne yazmış ne yazılmış vs ) erişip gerekli ayarları yapabiliyorsunuz. Üstelik bu loglara yada ayarlara erişebilmek için kullanılan bilgisayarın açık olmasına gerek yok. Ayrıca Dünya’nın neresinde olursanız olun akıllı telefon tablet, lap top yada herhangi bir PC den hesabınıza giriş yapıp arayüzü (program ayarlarının yapıldığı kısım) kullanabilirsiniz. Ve tabi eğer isterseniz  bu internet, oyun, video yada chat (sohbet) aktivitelerine ait kullanıcı kayıtlarına gerçekleştikleri anda da erişebilirsiniz. yani çocuğunuzun bilgisayar başında  o anda ne kadar süre ile ne yaptığını tam olarak takip edebilirsiniz.

CentryPC’de yazdırılan belgelerden bakılan fotoğraflara kadar hertürlü kontrol fonksiyonu düşünülmüş diyebiliriz. Sadece internet tabanlı eylemleri değil aynı zamanda program bazında da bloklama yapabiliyor. Sisteminize tanımlayacağınız çoklu bilgisayarları da kontrol edebilirsiniz. SentryPC’nin en dikkat çekici özelliklerinden birtanesi ise kontrol ettiği bilgisayarların hepsinin coğrafi konum yada yükseklik gibi lokasyon loglarını kaydedebilmesi. Bilgisayara komple giriş engeli koyabileceğiniz gibi , Mouse dan tutunda denetim masasına kadar bir çok uygulamanın kullanımı yada üzerinde değişiklik yapılmasına verilecek izinleri kontrol edebiliyorsunuz. Üstelik bütün bunları sisteminize dahil ettiğiniz tüm kullanıcılar için ayrı ayrı yapabilirsiniz.  Yine belirli anahtar kelimeleri girip website erişimini engelleyebilirsiniz.

Yukarıda saydığımız tüm bu aktivitelerden herhangi bir tanesi gerçekleştiğinde  anlık olarak alacağınız bir email aracılığı ile uyarılıp bilgilendiriliyorsunuz. Ancak yine kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanarak bağlanacağınız  hesap yönetim panelinizde  her bir kullanıcı için öncelik seviyelerine göre   ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu uyarıların size geliş zamanını her bir kullanıcı için farklı  olacak şekilde de ayarlayabiliyorsunuz. Bu program gerçekten de ebeveynlere  internet ve cihaz kullanımı konusunda son derece etkin kontroller sunuyor. Piyasa da bulabileceğiniz tek program bu değil tabi ki ancak inceleme fırsatı yakaladığımız programlar arasında etkin özellikleri ile en öne çıkanı bu hatta sadece ebeveynler için değil belirli konfigürasyon ayarları ile ofis personeli kullanımına da uygun bir yazılım.  Elbetteki  ücretsiz programlar da kullanabilirsiniz.. Ancak söz konusu çocuklar ve internet güvenliği olunca hiç şüphesiz işi biraz sıkı tutmanın kimseye bir zararı olmaz…

Bytemagazin/Güvenli İnternet

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>