ordu escort

OYUN

Eyvah! Çocuğum Mühendis Olacak! “Bridge Constructor”

By

on

bridge costructor

Bir taraftan Mobil cihazlarımızın her geçen gün daha vazgeçilmez bir hale gelmesi  diğer taraftan da inanılmaz bir hızla gelişen işlemci ve grafik desteği ile çok daha sofistike hale gelen oyunlar hayatımızdaki en büyük eğlence tüketimi unsurlarının başında geliyor. Her oyun geliştirici kişi yada kuruluş elbette büyük umutlarla başlıyor oyun yazılımına. Ancak hepsinin başarılı olduğu elbetteki söylenemez. Kimi zaman amatör bir yazılımcının basit vektörel unsurlarla öylesine bir uğraşla sırf yapabilmek için  yaptığı bir oyun dünyada fenomen haline gelirken kimi zaman da milyonlarca dolar yatırım yapılmış bir oyun bu yatırım etiketindeki rakam sayısının 1000 de biri kadar bile indirilmiyor.

Bu yüzden bir oyun yapıcı mutlak bir başarı için kendisinin ne  istediğinden ziyade insanların ne istediğini hatta ne isteyebileceğini çok iyi etüt etmek zorundadır.  Bu üçlü istek forrmülünü karşılamayı başarmış bir çok oyun var. Ancak bu seferde karşımıza şöyle bir soru çıkıyor; Oyun sadece eğlendirmek için mi yapılmalı?  Tabiki her oyun öncelikle eğlendirici olmak için kurgulanır. Ancak insanın doğası gereği özellikle beceri ve güç kazanım oyunlarında çok daha baskın bir şekilde tezahür eden alışkanlık had safhaya çıkar ve neredeyse müptelalık seviyesine ulaşır. Bu oyun yolculuğuna çıkan kişi herkim olursa olsun yada ne kadar iradeli olduğunu haykıra dursun bu kaçınılmaz  durumu mutlaka tecrübe edecektir.

Demek ki aslolan  ister istemez kendimizi kaptıracağımız bu oyunlarda boşu boşuna histeri krizleri geçirmemek için en azından bize faydalı olanlarını tercih etmeliyiz. birkaç ay önce incelemesini yaptığımız temel matematik işlemleri üzerine kurgulanmış Türk Oyunu Bubble9 bunlara verilebilecek en güzel örneklerden birtanesiydi. Ancak bu tarz oyunların mütevazi grafiklerinden sıkılabilecekler de az değil. Bazıları için ise içerisinde hayata dair daha çok görsel unsur ve faliyetin yer aldığı oyunların bu kişilere daha cazip gelmesi de son derece anlaşılabilir bir durum. Bu tarz oyunlara verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi “Bridge Constructor” denilen mühendislik oyunu.

Bridge Costructor Headup Games firması tarafından yapılan bir oyun. Oyunda çeşitli malzemelerle tali unsurlarla dikkatiniz dağıtılmadan sırf fiziksel yasalara odaklanarak köprüler inşa etmeye çalışıyorsunuz. Doğru açı hesaplamaları ve malzeme yerleşimleri sonucunda inşa etmeyi başardığınız köprülerden otomobil yada kamyon gibi araçları baştan başa geçirerek  inşa etmeyi başardığınız köprünüzün sağlamlığını tescil etmiş ve “level”i geçmiş oluyorsunuz. Aksi durumda uçuruma yuvarlanan inşaat konstrüksüyonu parçaları ve patlayan araçları izlemekle yetiniyorsunuz. Oyun aslında yeni bir oyun değil hatta eski bile sayılır ancak tekrar gündeme getirilmeyi kesinlikle hakeden bir oyun.  Birinci levelde öylesine başlayan uğraş 40. levele geldiğinizde temel mühendislik ilkelerine ve mimarlık algısına hakim bir profesyonel tribe dönüşüyor.

Şuan App Store, Google Play ve Windows Phone Store’da yayında olan ve Çocuklarınıza ileride mimar ve mühendis  olama hayalleri ve savdası aşılayabilecek bu oyun aynı zamanda  içerisinde gizli kalmış mühendislik yeteneklerini keşfetmeyi isteyen yetişkin oyun severleri de bekliyor…

    

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>