ordu escort

MOBİL

Facebook Instant Articles ile Haber’in Merkezi Olacak…

By

on

Facebook instant articles

Facebook‘un  yeni News Feed (Haber-Makale) uygulaması olan “Instant Articles” yayınlandı.  Basitçe, en popüler sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesi olan facebook’un  kullanıcılarına mobil cihazlarından yeni  haber ve makalelere  hızlı bir şekilde erişebilmelerine olanak sağlayan yeni uygulamasının adı diye özetlenebilir.  Ancak yukarıda yazdıklarımız tabi ki buz dağının görünen yüzü, Facebook aslında içerisinde bulunduğumuz dönemin en önemli adımlarından bir tanesini atıyor. Bunun sebebini açıklamadan önce  biraz  “Instant Articles”ın özelliklerine değinelim.

Instant Articles’ın şuan iPhonelar için kullanılabilecek olan versiyonunda aralarında NBC, The New York Times, National Geographic, BuzzFeed,ve The Atlantic gibi kuruluşların hazırladığı haber yada makaleler servis  ediliyor. Hiç şüphe yok ki hali hazırda bile gayet güçlü olan bu yayın grubu  başta  İngiliz ve Alman medya devleri olmak üzere katılıma hazırlanan daha bir çok yayıncının da havuza katılmasıyla  kısa sürede çok daha genişleyecektir.

Facebook’ta makale yada haber yayınlamak yeni bir şey değil tabi ki. Ancak buradaki farklılık  Facebook’un haber ve makale platformunda çok daha profesyonel bir konsept organize etmesi. Herşeyden den önce;  Uygulama kaynaklı kullanımın getireceği kolaylık bir tarafa, önceki haber yada makale girişi uploadlarının 8-16 saniye gibi son derece yavaş sayılabilecek  süreler yerine artık bu uygulama aracılığı ile çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olacak.

Kullanıcılar bir makale yada haber okurken aynı zamanda Facebook tabanında uygulamadan çıkmaya gerek kalmadan bir taraftan haritalar bakıp yüksek çözünürlüklü görsellere zoom yaparken diğer taraftan da radyo dinleyip Auto Play özellikli videolar izleyebilecekler. Tabi bu haber yada makalelerin içerisine bir adım daha fazla girmek isteyenler yapacakları yorum ve feedback lerle interaktif  bir kullanım oluşturacaklar.

Instant Articles’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi ise Facebook’un  onu haberin yada makalenin yayıncısına yazı yönetimi konusunda  tam bir hakimiyet verecek şekilde tasarlamış olması. Üstelik bu hakimiyet sadece yazının yayın yönetimi ile sınırlı değil. Yayıncılar eğer isterlerse yazı yada makalelerinin arasına reklam alabilecekler. Yada satamadıkları reklam Alanları için Facebook’un devasa sosyal ağını  kullanabilecekler. Tabi bu reklam faaliyetlerinizden kazanacakları gelirin tamamı da yayıncılara bırakılıyor.

Peki Facebook’un yayımcılara karşı bu gözlerimizi yaşartan hassasiyetinin ve naifiyetnin sebebi ne? Tabiki  değişen alışkanlıklarla birlikte dev sosyal medya kuruluşları için çok daha cazip bir hale gelmeye başlayan mobil kullanıcı kitlesinin büyüklüğü herkesin malumu. Facebook geçen ay yaptığı açıklamada yıllık bazda 789 milyon ortalama mobil kullanıcıya sahip olduğunu açıklamıştı. Bu toplam kullanıcı sayısının yaklaşık olarak % 85 ine tekabül ediyor. Yani internet ve sosyal medya kullanımında Google da dahil olmak üzere mobil platform desktop kullanımını Çoktan geride bırakmaya başladı.

Bu noktada dikkatlerimizi şuan Instant Articles’ın yayıncıları arasında bulunan ve daha önceden Google’a haber ve makale servisi yapan iki Alman kuruluşuna çeviriyoruz. Bu iki kuruluş  aldıkları maddi karşılıktan çok daha fazla haber ve makale verdiklerini düşünerek hakettiklerine inandıkları ödemeyi alabilmek için Google’a dava açmıştılar. Ancak çok da başarılı gitmeyen dava sürecinin sonunda anlaşarak Google’ın ufak tefek makaleleri yayınlamasına izin vermiştiler. Bu olay hiç şüphesiz haber servisi yapan kuruluşların Başta Google olmak üzere internet kuruluşlarına karşı belirli bir mesafede kalmalarına sebep olmuştu.

Bu şampiyonlar ligi finalinde ilk penaltıyı kaçıran Google’ın aksine Facebook’un ezeli rakibinin yaptığı hatalardan ders aldığı ortada. Yayıncıları ve okuyucuları mobil platformda bir araya getirebilmeyi başardığında aslında kendi uygulamasının ekosistemini de genişletmiş olacak.  Ancak Google’da mahallenin işportacısı değil tabiki dünyanın en büyük internet kuruluşlarından birisi. Dolayısıyla rövanş hamlesi de o kadar büyük olmak zorundaydı. Aslında oldu da. Google birkaç ay önce yaptığı açıklamada Avrupadaki yayıncılara ve dijital gazetelere 3 yıl içerisinde 150 milyon Euro  tutarında bir yatırım yapmayı planladıklarını durdu.

Haber ve mobilite yeni bilişim çağımızın en güçlü bileşimlerinden birini oluşturuyor. İnsanlar artık daha çok ve daha doğru bilgiye daha çabuk ve daha kolay ulaşmak istiyor. Bu noktada böyle bir adım atmak için daha uygun bir zaman olamazdı. Facebook bir taşla bir düzine kuş vuracakmış gibi görünüyor. Tabi onun kuşları ıskalamasını her an kendisi için bir fırsata çevirebilecek olan Google’ı da hesaba katmak gerekiyor. Aslında hesaba katılacak tek rakip Google değil. Eteğinde TechCrunch, The Huffington Post ve Engadget gibi websiteleri ve zengin bir içerikle gelen ve AOL’u 4.4 milyar dolara satın alan “Verizon Communications” da unutmayalım…

 

 

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>