ordu escort

SOSYAL MEDYA

Facebook PGP Şifreleme Kullanacağını Açıkladı

By

on

FAcebook PGP

İnternet ve teknoloji dünyasındaki Güvenlik savaşı! hız kesmeden devam ediyor. İnternet ve sosyal medya devleri birbiri ardına gerçekleştirdikleri güvenlik projeleri ile son birkaç yılda bu konuda ciddi endişeler taşımaya başlayan  kullanıcılarını ikna etmeye çalışıyorlar.  İnternet Devlerinin birbirileriyle  rasatlantısal! olarak aynı döneme denk düştüğü konusunda kimsenin bir kuşgusu olmayan  projeleri  kullanıcı güvenliği açısından ciddi avantajlar getiriyor.

Facebook bugün  artık PGP-şifreli epostalara izin vereceğini açıkladı.    Facebook kullanıcılarının gönderdiği özel mesajlar ve  şifre değişiklikleri gibi hesap bildirimlerini içeren  e-postalar artık şifreli olarak gönderilebilecek ve daha önce  HTTPS üzerinden şifrelenen epostaların aksine bu sefer  başta Gmail ve Yaho gibi    reklam amaçlı olarak standart epostaları tarayabilen servisler tarafından da okunamayacak.

Ancak Facebook tarafından sağlanan bu yeni güvenlik uygulaması her ne kadarda kullancı lehli olsada tek taraflı bir zorlamayla gerçekleşmiyor. Facebook ile aynı güvenlik endişelerini taşıyan kullanıcıların  Facebooktan gelen hesap bildirimleri ve işlemleri ile ilgili epostaları  şifreli olarak alabilmeleri için  kendi sayflarının kontak kısmından bir kullanıcı anahtarı tanımlamaları gerekiyor. Facebook bu tanımlanan anahtarı size eposta göndermek isteyen kullanıcıların kullanabilmesi için kontakt bilgilerinizin arasında gösteriyor.

Size diğer kullanıcılar için gerekli olan  genel anahtar ve kendiniz için gerekli olan özel PGP anahtarını  oluşturabilmeniz için klavuzluk edecek  Gnu PGP aracını buradan indirebilirsiniz. Özellikle  Facebook’un Ekim ayında kulanımına başlamayı planladığı TOR sitesi aracılığı ile birlikte düşünüldüğünde anlamı daha bir anlaşılır hale geliyor. Anaonim bir kimlikle Şifrelenmiş bir iletişim… Ne getirip götüreceğini görmek için sanırım biraz beklememiz gerekecek…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>