ordu escort

SOSYAL MEDYA

Facebook Günlük 8 Milyar Video İle Youtube’a Rakip..

By

on

Facebook Video

Facebook’ta tam bir video çılgınlığı yaşanıyor. 500 milyon kullanıcı tarafından Facebook’ta izlenilen günlük video sayısı 8 milyar’ı aştı. Geçtiğimiz nisan ayında ise Facebook’ta izlenilen günlük ortalama video sayısının 4 milyonu aştığı açıklanmıştı .

Aradan geçen 6 ay gibi kısa bir sürede  Facebook’ta  izlenen ortalama günlük vedeo sayısı iki katına çıkmış oldu. Ancak bu artış Oranı kimilerine göre gerçeği yansıtmıyor. Çünkü Facebook bir videoyu “viewed” yani izlendi diye etiketlemesi için o videonun ilk üç saniye izlenmesini yeterli buluyor.

Ancak tüm bunlara rağmen Facebook videolarına olan iliginin 2 katına çıktığı bir gerçek. Bu videoların herbiri gerçekten sadece 3 er saniye  izlense bile bir günde yaklaşık 761 yıllık izlenme süresine denk gelen video oynatılıyor. Bu durumda tabi ister istemez Facebook’un dikkatinin reklam verenlere çevrilmesine sebep oluyor. Tabiki özellikle TV reklamlarına…

Facebook’un şu aralar izleyenleri kişisel bilgilere göre yeni yada alternatif videolara  yönlendiren arayüz test ettiği biliniyor. Kanal sisteminin de bulunacağı sistem ile Facebook bu konuda en büyük rakibi olan Youtube’dan geride kalmak istemiyor.

Facebook’un test ettiği belirtilen bir diğer sistem ise “Pictıre in picture viewing” yani resim içinde resim izleme. Bu şekilde kullanıcılar Facebook’ta  News Feed gibi bir uygulamada iken onu kapatmalarına gereke kalmadan videolarını izleyebilecekler.

Söz konusu video olunca ve rakamlarda bu kadar astronomik olunca akıllara gelen diğer bir soru ise video güvenliğinin nasıl sağlanacağı.  Ancak Facebook’un bu konuda da izinsiz video kullanımını ya da paylaşımını engelleyecek ciddi bir çözüm üzerinde çalıştığı konuşuluyor.

Facebook özellikle IP düzenlemelerini yapabilirse geçen ay  test ettiğini duyduğumuz  reklam paylaşım sistemi için çok daha fazla sayıda video oluşturucusunu cezbedebilir. Facebook şuan bir kısım elit video oluşturucusunun sağladığı videoları test amaçlı olarak bu sistem içerisinde izletiyor, Eğer bu videolar izleyicileri ikinci bir videoya yönlendirip onları izlemesini dolayısıyla daha uzun süre reklam izlemesini sağlayabilirse bu video oluşturucuları ile gelirinin belirli bir yüzdesini paylaşacak.

Mobil cihazlarda bulunan güçlü kameralar, depolama alanları ve hızlanan internet bağlantıları göz önüne alındığında Facebook’un bu video stratejisi konusunda neden vakit kaybetmek istediği çok daha kolay anlaşılabiliyor.  Sırf geçtiğimiz eylül ayında bile 1.5 milyon firmanın video paylaştığını göz önüne alırsak Facebook pek de haksız sayılmaz….

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>