ordu escort

TAŞIT

General Motors 2016 daki Araçlarını Car Play ve Android Auto ile Donatacak

By

on

GM car play

GM (General Motos) 2016 yılında satışa çıkaracağı araçların çoğunda kullanıcılara akıllı telefon yada mobil cihazlarını araç içi “infotainment” sistemlere mirroring (yansıtma)  yapma imkanı veren   Apple Car Play ve  Android Auto teknolojisini de sunma kararı aldı. Geçen hafta Android Auto’u bu yıl içerisinde Sonata modelinde müşterilerine sunacaklarını açıklayan Hyundai’nin hemen ardından GM’nin de benzer bir adım atması bütün dikkatleri infotainment sistemlere çevirdi.

“Çoğumuz için akıllı telefonlarımız artık vazgeçilmezler ” diyen GM CEO’su  Mary Barra ” CarPlay ve Android Auto adaptasyonunu sektördeki geniş bir model yelpazesinde sunabilmek için   Apple ve Google ile işbirliği yapmanın Chevrolet’in teknolojiyi demokratize etmek için nasıl çalışmakta olduğuna iyi bir örnek teşkil ettiğini”  de ifade etti. Toplamda 14 Chevrolet modeli Akıllı telefonlardan yansıtma özelliği ile donatılacak.Çıktığı günden bugüne tüm dünyada 3000.000 adeti geçen satış rakamı ile Chevroletin en çok satan binek aracı olma ünvanını elinde bulunduran Cruise serisinin  24 Haziranda piyasaya çıkacak olan Compact modellerinin tümü de bu teknolojiyi içeren araçların arasında olacak.

Malibu, Camaro and Silverado truck gibi bazı modellerde kullanılan 7 inçlik MLink infotainment sistemler ise 2016’nın ilk günlerinde CarPlay ve Android Auto ile uyumlu hale getirilecek. Diğer modellerdeki 8 inçlik MyLink sistemler ise  sadece Apple’ın Car Play’i ile uyumlu olacaklar. Ancak bu kalıcı bir  durum olmayacak çünkü Android Auto uyumluluğu heniz tamamlanmadı ve adaptasyon çalışmaları hala devam ediyor. ve muhtemelen 2016’nın ilerleyen aylarında 8 İnçlik sistemler içinde kullanılabilir bir hale getirilecek.

General Motors yaptığı açıklmada 2016 da satışına başlanacak uyumlu Chevrolet araçlarda hem Apple Car Play hem de Android Auto kullanımının son derece basit olduğunu ve kafa karıştırmayacağını ifade etti.  Akıllı telefonlarınızı hem kablolu hemde kablosuz olarak bağlayabileceksiniz. Akıllı telefonunuz sisteme kablosuz olarak bağlantı kurduğunda MyLink ekranında bir projeksiyon ikonu beliriyor ve sizi basitçe yönlendiriyor.

Peki android tabanındaki tüm akıllı telefonlar ve iPhonelar bu sistemle uyumlu bir şekilde çalışabilecekler mi. GM araçlarındaki Car Play ve Android Auto’yu kullanabilmeniz için Android 5.0 ve üzerinde bir android işletim sistemli cihaz yada iPhone 5 ve üzeri bir modele sahip olmanız gerekiyor. Neyse ki bu durumu çok can sıkıcı kabul etmek mümkün değil, çünkü o araçları satınalmak için  onbinlerce doları gözden çıkaran kullanıcılar akıllı telefonları için gereken güncellemeye de 3-5 dolar ayırırlar herhalde.

Her ne kadar Android Auto’nun  üreticisi Google  infotainment tahtını  ezeli rakibi  Apple’ın Car Play’ine bırakmaya niyetli olmadığını çok net bir şekilde belli etse de bazı araştırmalar Google’ın çok da hoşuna gitmeyecek sonuçlar içeriyor. Bunlardan bir tanesi de ABI Research şirketi; Bu şirketin araştırmasının sonuçlarına göre Apple’ın Car Playi Google’ın Android Auto’sunu biraz gerilerde bırakacak. Aynı araştırma önümüzdeki 4 yıl içerisinde Apple’ın Car Play’inin 24 milyondan fazla araçta kullanılacağını da öngörüyor. Ancak bu durum Google’ı çok da endişelendirmişe benzemiyor..  Arkamızda bıraktığımız son birkaç yıla dönüp bakarsak onu kim suçlayabilir ki…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>