ordu escort

İNTERNET

Gmail’de Gönderdiğiniz E-maili Geri alabileceksiniz

By

on

Gmail-5

Dünyanın en büyük teknoloji ve internet kuruluşlarının başında Google’ın 11 yıldır üyelerine servis ettiği Gmail’de artık gönderdiğiniz e-postaları geri alabileceksiniz.

Sayıları bir milyara yaklaşan Gmail kullanıcıları istemeden ya da hatalı olarak bir başka kişiye gönderdikleri e-postaları  artık iptal edip silebilecekler. Google kendi e-posta hizmeti olan Gmaile eklediği “geri al” butonunu altı yıldır gönüllü kullanıcılarıyla test etmekteydi. Bu test sürecinin tamamlanması ve olumlu görüşler oluşması sonucunda bu özellik tüm Gmail kullanıcılarına açılmış oldu.

Evet artık yanlışlıkla bir başkasına gönderdiğiniz e-postaları ya da gönderdikten sonra bu geri al butonu sayesinde  pişman olduğunuz e-postaları iptal edebileceksiniz ama eğer yeterince hızlı davranabilirseniz. Çünkü Google bu işlemi gerçekleştirebilmeniz  için sizin tercihinize bağlı olarak 10-20 ve 30 saniyelik bir süre kısıtlaması getiriyor.

Aslında 30 saniye süre yoğun iş temposunun sepep olduğu hatalı gönderimleri  telafi etmek için gayet uygun. Eğer bu iptal süresi daha uzun olsaydı onaylı iş akışlarında ciddi sıkıntılar doğurabilirdi. Çünkü piyasadaki milyonlarca şirket ticari faaliyetinin kapsamındaki siparişleri karşı taraftan gelen onay e-postaları ile gerçekleştiriyor.

Geri Al Butonunun Aktif Edilmesi

Peki Gogole’ın Gmail’getirdiği bu yeni özeliği nasıl aktif edeceğiz; Öncelikle webbrowserimizden gmail’e giriş yapıyoruz; Gmail sayfasının sağ üst köşesinde bulunan kayarlar ikonuna tıklıyoruz. Sonrasında ise açılan menüden ayarlar satırına tıklıyoruz.

Gmail 1

 

 

Açılan bu yeni ayarlar penceresinden de  göndermeyi geri al satırında bulunan kutucuğu işaretedikten sonra hemen sağ kısımında bulunan açılır menüden 5,10,20 ve 30 saniyelik iptal süresi  seçeneklerinden hangisini istiyorsak onu da seçiyoruz.

Gmail 2_2

 

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra, son olarak da bu ayarlar sayfasının en altına inip değişiklikleri kaydet butonuna tıklamamız gerekiyor. Ve hepsi bu kadar artık sizde hatalı gönderdiğiniz yada gönderdikten sonra pişman olduğunuz e-postaları iptal edebileceksiniz…

Gmail 3

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>