ordu escort

ETKİNLİK

Google I/O 2015 Konferansı’ndan Neler Çıktı..

By

on

Android M

Herşeyden önce beklenildiği gibi Google’ın yeni işletim sistemi Android M, VR sanal gerçeklik  ve  yeni giyilebilir teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmalar resmi ağızdan doğrulandı. Türkiye saatiyle 19.00’da başlayan ilk gün konferansı yaklaşık olarak 2,5 saat sürdü.  Tabiki en dikkat çekici başlık en sonunda yüzünü gösteren Google’ın yeni işletim sistemi Android M di (Android 6.0). Androiad Pay, “Chrome Custom Tabs” ve  Android cihazların çok daha hızlı şarz olmasını sağlayacak  USB C desteği de en çok  dikkat çeken diğer konular arasındaydı.

 

Android M 

Android M hepimzin beklediği bir şeydi ve resmi ağızdan doğrulandı. Kimse şaşırmadı çünkü Android L (Android Lollipop 5.0) ‘den sonra alfebetik sırada M geliyordu ve Google’ın Android yolculuğunun ne kadar uzun olacağını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Android M yani Android 6.0 Güç ve performans gelişimi kadar yeni güvenlik dokusu ile de ön plana çıkıyor. kurulu uygulamalar her bir özellikleri ilk defa kullanılacağı zaman sizden onay isteyecekler. Yani sadece uygulamanın kendisi için değil özelliklerinin kullanılması için de kullanıcı izni gerekecek. “Reminder Cards” denilen hatırlatıcılar planlı hatırlatmalar yaparak günlük ajanda organizasyonuz için yardımcı olmaya çalışacaklar.  2015’in üçüncü çeğreğinde Nexus 5,6,9 ve Nexus Player için gelecek Android M işletim sisteminin “Pull Up” denilen özelliği sayesinde ise ise kullanıcılara yer ve zaman kısıtı olmadan cihazlarının üzerinde bilgi servisi sunulacak. Android cihazlara konulacak yeni USB C portları aracılığı ile hızlı şarz yapılabilecek. Ayrıca “Doze” diye adlandırılan bir özellik sayesinde de tasarruflu ve etkin bir enerji yönetimi sağlanacak.

Google Maps Hem de Offline 

Yeme de yanın da yat deyiminin bundan daha uygun olduğu çok az durum vardır herhalde. Bildiğiniz üzere mobil cihazlarda Google Maps’i aktif olarak kullanabilmek için diğer harita uygulamalarında olduğu gibi internet bağlantısı gerekiyordu. Ancak Yeni getirilecek bir güncelleme ile Global Google Maps haritasının kendi belirleyeceğiniz bir bölümünü internet bağlantısı yokken bile sesli olarak kullanabileceksiniz. Ancak asıl ilgi çekici olan hem youtube hemde chrome’un 48 saat boyunca offline çalışabilmesi. Tabi daha önceden belirlenmiş bölgeler için

Google Cardboard

Şuan bir milyondan daha fazla Google Cardboard ünitesi piyasada elden ele geziyor. Ancak Google’ın 19 dolarlık yeni sanal gerçeklik cihazı sadece android platformda değil aynı zamanda iOS platformunda da çalışabiliyor. Gelişen tasarım 6 inçlik cihazlara kadar destek verebiliyor ve magnet butonu bütün akıllı telefonlarla uyumlu çalışabiliyor. Ayrıca 12 aşamada oluşan eski modellerle karşılaştırıldığında 3 aşamada oluşan yeni VR cihazımız çok daha albenili duruyor. “Expeditions for schools” diye adlandırılan ücretsiz bir servis sayesinde ise  Öğretmenlerin öğrencileri ile birlikte VR alan turu yapabilmelerine olanak tanınıyor.

HBO’da Androide

Artık HBO’da Android  kervanına katılanlar arasına geçti. ABD merkezli yayın grubu  Google Play Store Üzerinde  Android cihazlarda kullanılmak için download’a açılıyor. Nisan ayı başlarında da  Apple TV, iPhone ve iPad gibi  iOS tabanlı cihazlarda  kullanılmak üzere bir ay ücretsiz kullanım ve Aylık olarak 14.99 USD lik bir bedelle App Storeda ki yerini almıştı.   Çok sayıda eğlence içeriği olan uygulama muhtemelen yine 14.99 USD lik bir üyelik bedeli ile Google Play raflarındaki yerini alacak

Project Brillo

Şirketin resmi olarak bahsettiği konulardan bir tanesi de Project Brillo idi.  Googgle’ın bu yılın üçüncü çeğreğinde  gün yüzüne çıkarmayı planladığı Project Brillo aslında Android tabanından elde edilmiş minimum sistem gereksinimi ile çalışan bir işletim sistemi.  Düşük enerji tüketimi ile Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısını kullanarak evdeki tüm cihazları bir birine bağlamayı ve ortak bir platformda çalışıp kolay erişim sağlanmasını amaçlıyor.

Android Pay

Android Pay artık resmi olarak duyuruldu.  aralarında  McDonalds’ında bulunduğu 700.000 den fazla işyerinde mal ve hizmet alımı için geçerliliğe sahip olacak olan  Google’ın yeni mobil ödeme sistemi Android Pay parmak izi ile ödeme yöntemini de destekleyecek. Ayrıca Android kullanıcıları Apple’ın mobil cihazlarda yaptığı gibi ana ekran tuşu üzerinden değil ekranın kendisi üzerine parmaklarını dokunarak yapma kolaylığına kavuşacaklar. Google yaptığı açıklamada bu yöntemin tüm Android cihazlarda bir ödeme standartı oluşturacağını da söyledi.

Google Photos

Google Photos da doğrulanan söylentiler arasına katılmış oldu. Google +’dan  varyase edilen  yeni fotoğraf servisi hem Android hem de  iOS paltformu cihazların kullanabilmesi için Google Play Store ile birlikte App Storeda da yayınlandı. Google’ın ses getirecek yenilkçi fotoğraf uygulamasının en güzel yanı ise  16 MP fotoğraf ve 1080P video depolanması için bir storage sınırı koymaması.  Üstelik bu uygulama akıllı araştırma özelliğine de sahip. uygulamanın açık olduğu ekranda tek bir vuruş ve kaydırma hareketiyle çoklu fotoğraf görüntülemesi yapabiliyorsunuz. Ayrıca Fotoğraflarınız için tarihsel bir algoritma oluşturarak erişim kolaylığı da sağlıyor.

Jump VR Video

Google ve Go Pro’nun ortaklaşa ürettiği bir video çekim / kamera düzeneği sayesinde  aynı anda 360 derecelik görüntüler içeren videolar çekebileceksiniz. Bu videolar içerisinde VR yani sanal gerçeklik cihazları aracılığı ile 360 derecelik vizyon turları gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu cihazlarla çekilmiş 360 derecelik videoları youtube gibi popüler  ve yaygın internet video servisleri üzerinde yayınlayıp paylaşıma açabileceksiniz.

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>