ordu escort

MOBİL

Google ve Apple Akıllı Telefonlarımızın İçeriğine Erişebilirler mi?

By

on

Mobil guvenlik

Eminiz bu soru bir çoğunuzun aklını en çok meşgul eden sorulardan bir tanesidir. Bu sorunun cevabı Reddit üzerinden henüz yayınlanan bir döküman ile daha da netlik kazandı. Sitede yayınlanan ve New York Bölge Başsavcılığı tarafından Akıllı telefon şifrelemesinin rolü ve halk güvenliğinin soruşturulması maksadıyla  hazırlandığı ifade edilen belgelere göre bu sorunun cevabı “Evet”

Ancak daha en baştan moralinizi bozmayın çünkü kısmi olarak “evet”. Google veya Apple eğer suç teşkil eden bir durum var ise mahkeme ya da savcılık kararı ile bu suça ilişkin soruşturmayı yürütebilmek için Android ya da iOS  platformunda çalışan cihazlarımıza erişebilirler. Uzaktan erişim ile mevcut cihazlarımızdaki şifreleri değiştirebilir ve suç içeren içeriğe dair cihazları denetleyebilirler.

Peki neden yukarıdaki cevabımızda kısmi olarak evet dedik; Çünkü Muhtemelen Google ve Apple android ve iOS platformunda çalışan bu cihazlara mahkeme kararı ile de olsa uzaktan erişimin yaratacağı muhtemel büyük rahatsızlığı  önlemek için iOS 8.0 ve üstü ile   Android 5.0 ve üzeri platformlarda çalışan cihazlara FULL-DISK koruması getirdiler. Ancak bu tam disk koruma özelliği iOS 8.0 da default olarak gelirken Android 5.0 da güncelleme yapılarak aktif edilebiliyor.

Ancak bu durumun varlığına rağmen Android Developed Dashboard raporlarına göre android cihazların yaklaşık olarak %74’ü Android Lollipop 6.0’a hala yükseltilmemiş. Aynı durum  iOS kullanıcıları içinde söz konusu bu platformda çalışan cihazların ise yaklaşık olarak  %9’u hala Full-Disk koruması sağlamayan iOS 8.0  öncesi versiyonları kullanıyorlar.

İster Android 5.0 ve öncesi olsun isterse de iOS 8.0 ve öncesi olsun bu durum bu versiyonlardan eski sürümlerin kullanıldığı cihazlara uzaktan erişimin mümkün olduğunu gösteriyor. Yani teorik olarak böyle bir açık kapı varsa  oradan geçenin kim olduğu çok da önemli değil,  Bu kapının misafiri nasıl ki Google yada Apple gibi artık neredeyse aile bireyimiz haline gelen şirketler olabiliyorsa çok da hoşlanmayacağımız başka kişilerde olabilir. En azından teorik olarak… Oyüzden en güzeli işiizi sağlama alamak.. Yani bu platformların en üst versiyonlarına upgrade yapmak..

Söz konusu belgelere göre tüm bunları yazarken tabi ki Google ve Apple’ın güvenlik samimiyetinden şüphemiz yok. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu eski versiyonlardaki cihazların kendi güvenliği için konulmuş özelliklerin Mahkeme kararıyla da olsa böyle bir geçite olanak verecek şekilde kullanılması talebi belli ki herkes kadar onları da rahatsız etmiş . Aksi taktirde üst versiyonlar için Full-Disk koruması getirmezlerdi..

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>