ordu escort

MAKALE

Google ve Qualcomm Tango Yaptılar..

By

on

project tango

Google ve Qualcomm… Biz tam olarak görmesek de ya da bilmesek de neredeyse artık hayatımızın her aşamasında bize eşlik eden iki firma. Bu iki teknoloji devinin bir araya gelerek ürettikleri “Project Tango” ismi verilen  tablet dün itibari ile piyasaya sürüldü.   Tabletin satış fiyatı ise 512$ olarak belirlendi.

Peki Google ve Qualcomm sadeece bir tablet üretmek için mi  bir araya geldiler? dağ fare mi doğurdu diye soranlarınız varsa bunu cevabı HAYIR. Project Tango sadece içerisindeki Qualcomm Snapdragon 810 işlemci ile yarattığı üstün performans farkı ile rakiplerinden ayrılmıyor. O aynı zamanda 3d inşa için  içerisinde derinlik algılayıcı sensörler bulunan son derece gelişmiş bir 3D tarama teknolojisini de barındırıyor. Ayrıca dün sona eren Gogole I/O 2015’de Qualcomm yetkilileri özel olarak geliştirdikleri bir Qualcomm Snapdragon 810 işlemci ile Google’ın yeni nesil akıllı telefonları olan Project Tango serisini destekleyeceklerini açıkladılar. Yani yakın zamanda Prject Tango akıllı telefonlarını da raflarda görmeye başlayacağız.

Şimdi gelelim Project Tango gibi havalı ve cool bir isme sahip olan   cihazların ne yapabildiklerine; Project tango serisinde yer alan akıllı telefon ve tabletler,  geliştiricilere Fiziksel çevre haritası çıkarmakta olan aracın 3 boyutlu hareketlerini izleme imkanı sağlamak için  kamera, jiroskop ve hız metre araçlarını  6 yönde  hesaplama yapacak şekilde  birbirleriyle kombine ederler.

Tamam fonksiyonunu anladık ama gerçek hayatta ne işimize yarayacak diyorsanız; Hem bu yeni çıkan ve Project Tango soyadını taşıyan ilk tablet hem de 2015 in üçüncü çeğreğinde satışa çıkarılması beklenen kardeşi Project Tango Akıllı telefon uzay taraması yani bir fiziksel mekanın  6 yönde üç boyutlu olarak taranabilmesine olanak veriyor.

Bu özellik şuan gündelik mobil kullanıcılar için çok da fazla bir anlam ifade etmese de bazı gerekli ekipmanlarla birlkte kullanılarak özellikle  3D oyun geliştiricileri, ev içi akıllı tekknoloji geliştiricileri  yada VR yani sanal gerçeklik platformunda veya ilişiğnde proje üretmeyi amaçlayan kişi yada kuruluşlar için harikulade bir araç olduğunu zöyleyebiliriz.  Heleki el kadar 3D tarayıcıların dağ kadar fiyatlarını göz önüne alırsak…

İş yükünün çoğunun omuzlarına bindiği son derece gelişmiş bir Jiroskop içeren sistem size şehir merkezinde cebinizden düşürerek  kaybettiğiniz 1 kuruşu rahatlıkla buldurabileceği gibi (tabi siz dönene kadar kimse almazsa)   çok yakın bir gelecekte de özellikle 3d oyun severlere çok ileri interaktif oyun deneyimleri yaşatmayı vadediyor..

Jiroskop Nedir; Jiroskop çok basit bir ifadeyle 3boyutlu uzayda cisimlerin birbirine olan konumunu ve hareket yolunu ölçen mekanik bir sistemdir.

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>