ordu escort

İNTERNET

Google’a Okumuş Rakip “Semantic Scholar”

By

on

Semantic Scholar

 

Seattle2da yapay zeka üzerine çalışan bir enstitü olan Aİ2 (The Allen Institute for Artificial Intelligence)  bilim adamları, akademisyenler  ve araştırmacılar için  internetteki bilimsel evrakları tarayıp en optimal şekilde sınıflandırarak onların avuçlarına koyacak yeni bir arama motorunun beta versiyonunu yayına soktuğunu açıkladı.

En başta şunu mutlaka itiraf etmeliyiz ki;  Google, internet denizinde  milyarlarca datanın oluşturduğu dev dalgaların arasında yüksek ve heybetli bir deniz feneri gibi üzerine düşen görevi layıkıyla yapıyor. Ancak  Googole boot’ları belirli bir meslek ya da gruba özel bir odaklanma ihtiyacı hissetmiyor, ki normal olanda bu zaten.

Semantic Scholar ise bilim ve akademi dünyasına odaklanmış bir platform. İnternette dolaşan ve sayısının 100 milyonun üzerinde olduğu belirtilen bilimsel evrakları bu bilim  adamları ve araştırmacılar için araştırıp, okyuyup, sınıflandırıp ve hatta akıcılığına göre seçerek önlerine getiriyor. Üstelik bu evrakların sayfa sayısından bahsetmiyoruz bile.

AI2’nin yöneticisi Oren Etzioni amaçlarını New Scientist’e yaptığı açıklamada ” vizyonumuz; bir bilim adamının yardımcısı gibi onlara  alanlarında devam eden çalışmalarla ilgili  çok güçlü bir araştırma yöntemi sunmak”   olarak ifade ediyor.

Veri  arama,  bilgisayar vizyonu ve NLP – Nero Linguistik Programming-  (Algısal Davranış Kontolü) gibi alanlara odaklanarak yeni bir araştırma deneyimi ortaya çıkarmak isteyen Semantic Scholar  grubu aslında Google’dan ziyade IBM’in  “Knowledge Integration Tool Kit’ine ve DARPA’nın “Big Mechanizm” gibi projelerine rakip olacak .

 

 

 

 

 

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>