ordu escort

EV CİHAZLARI

Her Şeyiyle “Ateş Ölçerler” Dosyası

By

on

ates olcer dosyasi

SONUÇ;

Konunun ehemmiyetinden dolayı vaktinizi alıp sizi oyalamamak adına direkt olarak “sonuç” kısmıyla başlıyoruz.

Size tavsiyemiz; Çocuğunuzun ateşi bir çok kaynaktan veriler toplayarak oluşturduğumuz aşağıdaki ateş ölçüm tablosunda “HAFİF” olarak belirtilen aralıkta ise  öncelikle basit müdahalelerle ateşini kontrol altına almaya çalışmanızdır. Eğer bu sınırlar üzerinde bir yükselme eğilimi var ise vakit kaybetmeden ve paniklemeden doktorunuza ya da hastaneye başvurmalısınız.

Yaptığımız incelemler sonucunda zaten hastalık kaynaklı huzursuz ruh halinde olan çocukları rahatsız etmeyecek bir şekilde ve sürede ölçüm yapmak adına en optimal seçim koltuk altı ateş ölçerleri olarak görünüyor. Bu incelememizdeki Braun PRT1000 modeli de 10-15 saniyelik ölçüm süresiyle bu iş için biçilmiş kaftan adeta..  Tabi ki muadil yada daha hızlı ölçüm yapabilen koltuk altı ateş ölçerleri bulabilirseniz onları da tercih edebilirsiniz..

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek ateş durumlarında soğuk kanlı olmak hayati önem taşımaktadır. Aksi durumda aşağıda linkini paylaştığımız olası  yaşanacakları anlatan bir yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz..

http://www.doktorattila.com/atesle-ilgili-hersey/

Rektal Koltuk altı Ağız içi Alın Kulak
NORMAL 37-37.9 36.5-37 36.5-37.5 36-37 36.5-37-5
HAFİF 38-38.9 37.1-37.9 37.6-38 37-38 37.6-38
ORTA 39-39.5 38-38.5 38.5-39 38-39 38.5-39
YÜKSEK 39.5-40.5 38.6-39.5 39.1-40 39-39.9 39.1-40
ÇOK YÜKSEK 40.5-> 40-> 40-> 40-> 40->

Tıp sektörü dışındaki insanların genellikle, ebeveynlik sürecinin ilk aşamalarında karşılaştıkları en büyük problemlerden birisi olan yüksek ateş  nöbetleri, taşıdıkları potansiyel havale riskinden dolayı bu ebeveynler üzerinde ciddi bir panik ve karmaşa durumu yaratmaktadır. Bu kaotik durum hastane ve ev arasında dokunan sayısız mekikden  sonra ebeveynlik kimliğinin ilerleyip  olgunlaşmasıyla birlikte  her geçen gün daha fazla kontrol edilebilir bir niteliğe kavuşmaktadır. Yüksek ateş başta bebekler olmak üzere  özellikle çocuklarda ciddi bir rahatsızlığın başlangıcı ve işareti olabilir. Hem belirsiz ani rahatsızlıklarda hem de  belirli ve bilinen sürecinde devam eden rahatsızlıklarda ateş ölçümü ve izlenmesi hayati bir önem arz etmektedir.

Hangi Ateş Ölçeri Satın Almalıyım?

Ortaya çıkacak nihai soru ise  “Hangi ateş ölçeri kullanmalıyım” daha doğrusu satın almalıyım?   sorusudur. Başta yeni ebeveynler olmak üzere birçok kişinin satın alırken kararsız kaldığı ateş ölçerler hem fiyat hemde içerdikleri ölçüm teknolojileri açısından bir çok sınıfa ayrılarak oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilikte en doğru doğru seçimi yapabilmek için hep beraber adım adım ateş ölçerler dosyasının sayfalarına dalacağız ve piyasada yer alan belli başlı modelleri inceleyerek yapacağımız ölçümlerle birbirleriyle kıyaslayacağız.

Ateş ve Isı Ritmi Nedir?

Vücut ısısının normal seviyesinin üzerine çıkması ateş olarak tanımlanır. Ateş genelde vücudun herhangi bir enfeksiyona tepkisidir. Yeni doğmuş bebeklerde ateş ayrıca vücudun su kaybetmesi ya da sıcak iklimlerde bebeğin sıcakta fazla kalması dolayısıyla da ortaya çıkar. Çocuklardaki  vücut ısısı yetişkinlerden  daha yüksektir. Ayrıca sabah ve akşam saatleri arsında 0.5-1.0 C fark bulunabilir. Buna ısı ritmi denir. Çocuklarda en yüksek vücut ısısı saat 17-19 arasında, en düşük ısı ise saat 24- 06 arasında olmaktadır.

Ateş Seviyesi Neye Göre sınıflandırılır?

Genel bir kabul olarak rektal ölçümde   36.4 – 37.6 Cº , koltuk altı ölçümde ise 36.5-37.0 0C  ve Ağız içi ölçümde 37.00C normal seviyelerdeki vücut ısısıdır. Koltuk altı ısısı, gerçek vücut ısısından biraz miktar daha düşüktür (makat ve koltuk altı ısı seviyesi arasında  yaklaşık 1 derece fark bulunur). Eğer ölçülen vücut ısı 37oC nin üzerinde bir seviyede ise ateş söz konusudur. Koltuk altı ısısı 37-37.5 oC arası çok hafif ateş, 37.6-37.9oC arası hafif ateş, 38-38.5 oC arası orta derecede yüksek ateş, 38.5-39.5 oC arası yüksek ateş, 40oC nin üzerinde ise çok yüksek ateştir.

Ateş Ölçüm Metodları Nelerdir?

Ateş çok çeşitli şekillerde ölçülebilir: Koltuk altından ölçüm,  Oral (ağız içinden ölçüm) Rektal (makattan ölçüm) Timpana (kulaktan ölçüm), ateş ölçümünde en yaygın olan metodlardır. Kullanımı çok pratik olmadığından termal özellikli kağıttan imal edilmiş etiketli yada bantlı ısı ölçerler yaygın bir kullanıma sahip değildir Ayrıca günümüzde civalı termometreler yerine daha çok dijital termometreler tercih edilmektedir . Ancak son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte özellikle kızılötesi dalgalarla ölçüm yapabilen “uzaktan ateş ölçerler” hızla yaygınlaşmaktadır.

Hangi Yöntem Tercih Edilmelidir?

hangi yöntemin uygulanacağı çocuğun yaşına göre belirlenebilir. Bebeklerde rektal ölçümler, daha büyük çocuklarda ise koltuk altından ateş ölçülmesi daha doğru olmaktadır. Rektal yolla yapılan ateş ölçümü en doğru sonucu verdiğinden, 2 yaş altı çocuklarda ateşin rektal yolla ölçülmesi tercih edilir. 2 yaş üstü çocuklarda ise ateş, ağız yoluyla veya koltuk altı ile ölçülebilir. Ancak uygulamada rektal ölçümlere bebekte yaratabileceği anlık rahatsızlıklardan ötürü bazı ebeveynler tarafındansempatiyle bakılmadığını da hatırlatalım.

Ateş Ölçümü Nasıl Yapılmalıdır?

Rektal ölçümlerde bebek yüzüstü yatırılarak ölçüm yapılır, dereceyi 2 dakika kadar ölçüm yerinde tutmak yeterlidir. Koltuk altından ateş ölçebilmek için, derecenin ucu bebeğin koltukaltına yerleştirilir. Bebeğin koltuk altı kuru olmalıdır ve derece konduktan sonra 4-5 dakika kadar koltuk altı kapalı tutulmalıdır. Ağızdan ateş ölçebilmek için ise, çocuğun yarım saat içinde sıcak ya da soğuk bir şeyler içmediğinden emin olmak gerekir. Derecenin ucu, dilin bir tarafının altına doğru yerleştirilmeli ve 3 dakika kadar dudakları kapalı şekilde tutularak ölçüm yapılmalıdır.

Meltem Özkan

Ünlü Çocuk Doktoru Meltem ÖZKAN’a  Sorduk..

Ateş ölçümünde klasik yöntem olan dijital dereceler hala en güvenilir olan yöntemdir. 2 yaş altı çocuklarda hafif geçiş ile rektal ölçüm tercih edilse de terli olmayan koltukaltına derecenin ucu yerleştirilerek de ölçülebilir. Normalde 37 altı olan koltukaltı derecesi rektal ölçümde 1 derece daha yüksek çıkar çünkü daha iç ve sıcak bölgedir. Daha yeni aletler  olan uzaktan dokunmadan veya cilde veya kulak içine dokunarak ölçüm yapan cihazlar göreli yüksek fiyatları dışında uygulamaya büyük kolaylık getirmiştir. özellikle 2 yaş altı çocuklarda güvenirlik tartışmaları vardır. Büyük çocuklarda daha başarılı olmaktadır.

Ancak kesin olarak belirlenmiş bir bir eşik değer olmadığını hatta 41 olup çok basit bir hastalık olasılı iken 37.5 ile çok ciddi hastalığında söz konusu olabileceğini özellikle vurgulamam gerek. Hastanelerde çocuk hasta ateşleri halen dijital ve dokunmadan aletlerle ölçülmekte. Ateş acil bir işaret tabi ki ama her durumda acil hele de panikle tedavi gerekmeyebilir. Çocuk için eğer  rahat uyuyorsa bırakmak, giysileri hafifletmek bile yeter. Küçük yaşlarda henüz koruyucu ve vücudun kendi savunma ve ateş düşürme mekanizmaları tam gelişmediği için tedavi yani ateş düşürücüler kullanmak daha çok gerekebilir .Yani her ateş de ilaç verilecek diye de kural yok.

Yurt Dışında Yaklaşım Nasıl?

Bunu kısaca özetlemek için Amerika Oregondan DOERNBECHER çocuk hastanesinin resmi verilerine bir göz atalım. Eğer Rektal, alın ve kulaktan yapılan ölçümlerde  değer 100.4 F° yani 38.0° C  ya da daha yüksekse,  ağızdan yapılan ölçümde 100° F  yani 37.8° C ve üstüyse ya da koltukaltıdan ölçümlerde  sonuç 99° F  yani 37.2° C ve üstüyse çocuğunuzun ateşi var demektir. Bunların arasında vücut ısısını En doğru yansıtan  Rektal ısıdır onu alın ısısı takip eder. Ağız ve kulak ısısı da eğer düzgün ölçülürse  doğrudur. Koltukaltı ısısı ise her yaşta kolay ölçüme olanak vermesine rağmen diğerlerine oranla vücut ısısına en az  yakın olandır.

3 yaşın altındaki çocuklarda koltukaltı ölçüm hem kolay hem güvenlidir. Sonuç 37.2 dereceden yüksekse tekrar kontrol edilmeli ve rektal yada alından ölçüm yapılmalıdır. Yeni araştırmalar  3 aydan küçük çocuklarda alından ölçümün doğru sonuçlar verdiğini göstermektedir. 4-5 yaş altı çocuklarda rektal, alın yada ağız ısısı doğru sonuç verir, altı aydan büyük bebeklerde kulak termometresi kullanılabilir. 4-5 yaş üzeri çocuklarda ise en iyisi ağızdan ölçümdür ama kulak ve alın termometreleri de kullanılabilir. yurt içi ve yurt dışındaki hakim görüşleri aktardıktan sonra şimdi de karşılaştırmalı ürün incelemelerimize geçebiliriz.

 

 

ÜRÜN KARŞILAŞTIRMALARI

Tabi ki ateş çok önemli bir konu hele ki söz konusu en değerli varlıklarımız çocuklar olunca. Bu yüzden ateş asla ihmal edilmemelidir ve  olası anormalliklerde mutlaka yetkin bir  tıbbi danışmaya başvurulmalıdır  Bugün burada hem yurt içi hemde yurt dışı ehil kişi ve kurumlarından edindiğimiz bilgiler söz konusu ateş ölçüm cihazlarını daha iyi analiz edebilmek için paylaşılmış derlemelerdir.  İncelememiz kapsamında, Satın alma arefesinde olduğunuz bu ateş ölçüm cihazlarını sınıflarına göre ayırıp uç noktadaki fiyat etiketlerine sahip olanlarını sağlıklı bir karar verebilmeniz için birbirleriyle kıyaslayacağız. İnceleme planımız koltuk altı (ArmPit) cihazlarla başlayıp Alın için uzaktan ölçerlerle devam edecek.

1- Koltukaltı Ateş Ölçüm Cihazları;

Koltukaltı dijital ısı termometreleri en doğru ölçüm yapan sınıflardan birisini oluşturmalarına rağmen göreli uzun ölçüm süreleriyle özellikle  aşırı hareketli küçük yaştaki çocuklarda  ölçümü biraz zorlaştırmaktadırlar. Genellikle bütün modellerinde ölçüm alarmı bulunur. ölçüm süresi ve  uyarı sesi modelden modele değişiklik göstermektedir. Ancak en sağlıklı sonucu almak için dijital ısı ölçerinizi alarm sesinden ziyade 3 yada 4 dakika ölçüm yerinde tutunuz. bir çok modelde alarm sesi duyulduktan sonra dahi ölçüm değeri çok  düşük bir hızla da olsa yükselmeye devam etmektedir. Aşağıdaki testimizde Piyasa değeri yaklaşık 25 TL olan Braun marka termometre ve yaklaşık değeri 5 TL olan RossMax marka ısı ölçeri karşılaştıracağız…..

Braun Prt 1000 vs RossMax TB100

30 yaş Cinsiyet Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Ölçüm Yeri
. . Rossmax Omron Braun .
1.ölçüm  Kadın 36.0 36.1 35.9 Sağ Koltukaltı
2.ölçüm  Kadın 35.0 35.6 35.9 Sağ Koltukaltı
3.ölçüm  Kadın 35.8 36.0 35.9 Sağ Koltukaltı
4.ölçüm  Kadın 35.8 35.8 35.8 Sağ Koltukaltı
5.ölçüm  Kadın 36.0 35.9 36.1 Sağ Koltukaltı
6.ölçüm  Kadın 35.7 35.8 35.7 Sol Koltukaltı
7.ölçüm  Kadın 35.9 36.1 36.1 Sol Koltukaltı
8.ölçüm  Kadın 35.6 35.8 35.9 Sol Koltukaltı
9.ölçüm  Kadın 36.4 36.1 36.2 Sol Koltukaltı
10.ölçüm  Kadın 36.1 36.2 36.3 Sol Koltukaltı
Ortalama

2- Kulaktan Ateş Ölçüm Cihazları; 

Ateş ölçümünde en güvenilir ölçüm yöntemlerinden bir tanesi de  kulaktan ölçüm yöntemidir. Çoğu hastane ve doktor tarafından da tercih edilmektedir. Ölçüm cihazın konik ucunun hastanın kulak içine yerleştirilmesi ile yapılır. Kullanılırken kulak içi hijyenine dikkat edilmelidir. Genellikle kutusunda  20 adet  şeffaf uçla birlikte gelir. Bu uçların yedekleri piyasada 20 lik paketler halinde 15-25 TL arasındaki fiyat etiketleriyle bolca ve rahatça bulunabilmektedir. 1-2 saniye içerisinde hızlıca ölçüm yapabilmektedirler. Ancak özellikle uyuyan çocuklarda kulak temasının yaratmış olduğu rahatsızlık bazı ebeveynlerin bu ateş ölçerlere biraz temkinli yaklaşmasına sebep olmaktadır.

Braun IRT4520 vs mesitas dt886

5 yaş Cinsiyet Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Ölçüm Yeri
. . Mesitaş Braun Braun KA .
1.ölçüm Erkek Alın
2.ölçüm Erkek Alın
3.ölçüm Erkek Alın
4.ölçüm Erkek Alın
5.ölçüm Erkek Alın
6.ölçüm Erkek Alın
7.ölçüm Erkek Alın
8.ölçüm Erkek Alın
9.ölçüm Erkek Alın
10.ölçüm Erkek Alın
Ortalama

3- Uzaktan Ateş Ölçüm Cihazları;

Uzaktan ateş ölçüm cihazları gerçekten de içerdikleri teknoloji ile  uygulamaya büyük kolaylık  getirmişlerdir. Özellikle rahatsızlık dönemindeki hareketli çocuklarda  koltuk altından ölçümün gerektirdiği uzun süreler  hesaba katıldığında yada  kulaktan ve rektal ölçümün sebep olabileceği tepkisel huzursuzluk göz önüne alındığında uzaktan ölçüm cihazlarının pratikliği inkar edilemez. Ayrıca bebek yada çocuklara temas etmeden kullanıma olanak veridiğinden  son derece hijyenik bir kullanıma imkan tanırlar. Bunlarda da ısı ölçümünde genellikle infrared yani kızılötesi teknoloji kullanılır. 55-250 TL arasında değişen fiyatlarla Türkiye pazarında    rahatlıkla bulunabilmektedirler. Başta burada saydıklarımız olmak üzere beraberinde getirdikleri çok sayıdaki  avantajla son yılların olmazsa olmazlar listesinin üst sıralarında kendilerine ciddi bir yer edinmeye başladılar bile…

Braun ntf 3000 vs mesitas dt 8806

1 Aylık Cinsiyet Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Ölçüm Yeri
. . Mesitaş Braun Braun KA .
1.ölçüm Erkek 36.0 35.9 35.5 Alın
2.ölçüm Erkek 36.0 35.8 35.5 Alın
3.ölçüm Erkek 35.8 35.8 35.5 Alın
4.ölçüm Erkek 35.9 35.8 35.5 Alın
5.ölçüm Erkek 35.9 35.8 35.5 Alın
6.ölçüm Erkek 36.0 35.8 35.5 Alın
7.ölçüm Erkek 36.0 35.8 35.5 Alın
8.ölçüm Erkek 36.0 35.7 35.5 Alın
9.ölçüm Erkek 36.0 35.8 35.5 Alın
10.ölçüm Erkek 36.1 35.7 35.5 Alın
Ortalama

 

5 yaş Cinsiyet Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Ölçüm Yeri
. . Mesitaş Braun Braun KA .
1.ölçüm Erkek 35.8 35.6 35.0 Alın
2.ölçüm Erkek 35.8 35.5 35.0 Alın
3.ölçüm Erkek 35.7 35.6 35.0 Alın
4.ölçüm Erkek 35.7 35.5 35.0 Alın
5.ölçüm Erkek 35.7 35.6 35.0 Alın
6.ölçüm Erkek 35.7 35.6 35.0 Alın
7.ölçüm Erkek 35.7 35.7 35.0 Alın
8.ölçüm Erkek 35.7 35.7 35.0 Alın
9.ölçüm Erkek 35.8 35.7 35.0 Alın
10.ölçüm Erkek 35.8 35.6 35.0 Alın
Ortalama

 

30 yaş . Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Kadın
. Koltukaltı Mesitaş Braun Braun Temas Öüm Yeril
1.ölçüm  35.8 36.9 36.2 36.2 Alın
2.ölçüm  35.8 36.9 36.3 36.2 Alın
3.ölçüm  35.8 36.9 36.2 36.2 Alın
4.ölçüm  35.8 36.9 36.3 36.2 Alın
5.ölçüm  35.8 36.8 36.3 36.2 Alın
6.ölçüm 35.8 36.8 36.2 36.2 Alın
7.ölçüm  35.8 36.8 36.3 36.2 Alın
8.ölçüm  35.8 36.8 36.2 36.2 Alın
9.ölçüm  35.8 36.8 36.2 36.2 Alın
10.ölçüm  35.8 36.8 36.3 36.2 Alın
Ortalama

 

40 yaş . Ürün 1 Ürün 2 Ürün 3 Erkek
. Koltukaltı Mesitaş Braun Braun Temas Öüm Yeril
1.ölçüm  35.7 36.1 35.5 36.2 Alın
2.ölçüm  35.7 36.0 35.5 36.2 Alın
3.ölçüm  35.7 36.0 35.4 36.2 Alın
4.ölçüm  35.7 36.1 35.4 36.2 Alın
5.ölçüm  35.7 36.0 35.4 36.2 Alın
6.ölçüm 35.7 36.0 35.4 36.2 Alın
7.ölçüm  35.7 36.0 35.4 36.2 Alın
8.ölçüm  35.7 36.0 35.3 36.2 Alın
9.ölçüm  35.7 36.0 35.4 36.2 Alın
10.ölçüm  35.7 36.0 35.3 36.2 Alın
Ortalama
Views: 142065

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>