ordu escort

İNTERNET

Herşeyiyle Alexa Dosyası

By

on

Alexa

Bu yazımızda konusunun internet olduğu bir çok sohbetin son durağı olan Alexa.com’u mercek altına alacağız. Sadece gündelik internet kullanıcılarının değil aynı zamanda webmasterların da en çok tartıştıkları konuların başında geliyor. Bunun sebebi internette Alexa hakkında yazılıp çizilmiş çok fazla şehir efsanesi olması . Orta halli mütevazi bir websitesi kurup onu bir hafta içinde ilk yüzbinlik global skalaya getirdiğini iddia edenlerden tutunda  toolbar kullanımı ile her türlü manipülasyonun yapılabileceğini iddia edenlere kadar bir çok kişinin bu konuda anlatacak bir hikayesi var. Alexanın devasa veri  havuzu üzerine kurulu olan platformda geliştiriciler, araştırmacılar, websitesi sahipleri ve girişimciler  websiteleri hakkındaki bilgilerini kendi websitelerinde yada servislerinde direkt olarak paylaşabilirler. Biz de incelememizde  Alexa’nın tamamen kendi ağzından ifade ettiği servisleri üzerine odaklanmış  sade bir analiz yapacağız.

Alexa Nedir?

Dünyanın en büyük internet şirketlerinden birisi olan Amazon tarafından 1996 yılında kurulan ve yine aynı şirketçe yönetilen San Francisco – Amerika merkezli bir  internet kuruluşudur. Özellikle Alexa Toolbar diye isimlendirdiği browserlara kurulan bir uygulama aracılığı ile internet kullanıcılarının oluşturduğu web trafiğini kendine has bir algoritmayla  ziyaretçi sayısı, sayfa görüntüleme sayısı ve sayfa görüntüleme süresi  metrikleriyle kombine ederek  her websitesi için bir RANK değeri tespit eder. Dünyada ki tüm websitelerini bu rank değerlerine göre  sıralayarak bir liste oluşturur. Alexa’nın meşhur skalasında şuan en yüksek rank  değerlerine sahip ilk otuz milyon websitesi listelenir. En yüksek profilli site RANK 1 ile gösterilirken en düşük profilli site ise  RANK 30.000.000 ile gösterilir. Ancak Alexa sadece bir websitesinin global sıralamasını göstermez aynı zamanda onun yayında bulunduğu ülke içerisindeki sıralamasını da gösterir. Tabi ilk yüz bine girmesi şartıyla…

alexa 3

Alexa Sadece Sıralama mı Yapar?

HAYIR! Alexa’nın internet kullanıcıları tarafından bilinen en popüler hizmeti bu RANK sıralaması olsa da aslında çok daha geniş bir servis ekosistemine sahiptir.Hatta Alexa’nın dünya’nın en büyük SEO optimizasyon firmalarından birtanesi olduğunu söyleyebiliriz. Milyonlarca bilgisayar üzerinden toplanan web trafik verileri profesyonel analizlerden geçirilerek tatbiki kolay tavsiyelerle müşteri firmaların kullanımına sunulur. Zaten Alexa’nın , “kendi websiteleri üzerindeki  trafik hakkında bilgi toplayan firmaların % 34’ü bu bilgi ile ne yapacaklarını bilmiyorlar   Sizde onlardan biri olmayın!”  şeklindeki uyarısı ve  ” Biz size sadece ham veriler vermekle kalmıyoruz aynı zamanda  trafiğinizi yönetip site performansınızı optimize edebilmeniz için  kullanılabilir bilgi sağlayıp net tespitler, yorumlar ve yönlendirmeler yapıyoruz” şeklindeki ifadesi  Alexa’nın ana faaliyet konusu hakkında yeterince fikir veriyor olsa gerek.

Alexa Verileri Neleri Kapsıyor?

Bir websitesi için ön önemli şey olan “Unique visitor” dediğimiz aylık tekil ziyaretçi sayıları. Bu sayılar her gün güncelleniyor ve geriye dönük olarak 30 günlük bir süreyi kapsıyor. Yine hergün güncellenen bir başka veri ise “Historical Traffic Trends” denilen  ölçümde ise bir websitesinin başka herhangi bir  rakip websitesi ile  ziyaretçi sayısı, erişim ve sayfa görüntüleme gibi metriklerde geriye dönük 3 yılı kapsayacak şekilde trend bazlı karşılaştırmasını yapabiliyorsunuz. “Demographics” ölçümde ise ziyaretçilerin cinsiyet, eğitim düzeyi, erişim yapılan lokasyon, yaş, gelir ve etnik açıdan toplanmış verileri bulunuyor.  Sıradaki    size rakiplerinizin link stratejisini görebilme imkanı sağlayan ” Sites Linking In” ve “Upstream Sites” var. Bu başlıkta rakiplerinizin sitelerine yapılan bağlantılar ile onların dışarı yaptıkları bağlantıları takip edebilirsiniz.  “Social Metrics” rafında ise sosyal medya kuruluşlarından websitenize yapılan link bağlantıları, Facebook beğenileri, paylaşımlar,  ve Google + etkileşimi gibi unsurlar ölçülüyor.

alexa 2

Engagement” satırında da toplam ziyaret, sayfa görüntüleme, hemen çıkma  ve  sitede geçirilen zaman gibi ziyaretçi eylemleri kayıt altına alınıyor. ” Traffic Sources” kısmında direk ziyaret, arama motoru yönlendirmesi, sosyal medya yönlendirmesi yada referans sitelerden yapılan yönlendirmeler gibi  websitenize trafik oluşturan kaynaklar sınıflandırılıyor.  “Downstream Sites ”  başlığı ise ziyaretçilerin bir websitesini ziyaret ettikten sonra hangi websitesine yöneldiklerini gösterir. “Organic & Paid Keyword Insights”  sekmesinde websiteleri için ilk sırada gelen 5 sorgu gösterilir.  Ayrıca ücretli kelime reklamlarının etkisi ve ölçümünü de kapsar. “Keyword Research”  tabında ise  websitelerinin  organik ve ödemeli kelimelerden sağladıkları trafik ile  keyword lerin popüleritesi ölçülür.  “Pageviews”  websitelerinin günlük sayfa görüntülemerini gösterirken “Certified Metrics” etiketi  ölçümlerinizin doğruluğu konusunda bir garanti sunar ve talebiniz halinde kesinlikle gizli tutulur.  “Uptime Monitor” servisi sayesinde sitenizin bir aylık bir periyod içerisinde aktif ve kullanılabilir bir durumda olup olmadığını takip edebiliyorsunuz. Takibetmesi kolay kişiselleştirilmiş SEO yorumları ve yönlendirmesi yapan “ SEOAudit” uygulaması ve son olarak da sitenizin güvenlik, backlink ve analitik özelliklerini ayrıntılı bir şekilde analiz edip yorumlayan  “Full Site + SEO Audit” uygulamasıyla son derece zengin bir metrik ölçüm havuzu oluşturulmuş.

Alexa Extension Nedir?

Alexa tüm bu devasa verileri toplayıp işlerken en önemli aracı hiç şüphesiz Alexa Toolbar uygulamalarıdır. Bunların arasında en önemlisi ise “Alexa Extension” denilen uygulamadır. Chrome, Firefox ve Internet Explorer toolbarlarına kolaylıkla kurulabilen bu uygulama sayesinde bu webbrowserlarda ziyaret ettiğiniz herhangi bir sayfanın  Global ve yayında bulunduğu ülke bazında  RANK değerlerine anlık olarak ulaşabiliyorsunuz. Ancak Opera ve Safari browserleri şuan için Alexa desteği veremiyor. Alexa Extension’un sundukları bunlarla sınırlı değil tabiki; Extension penceresinde gösterilen toplam 7  farklı datadan diğer beşini ise; toplam site bağlantıları,  Alexa Analytics ana sorgu sayfası, herhangi bir websitesinin geçmişteki görüntülerinin sunulduğu Wayback Machine,  İlgili linkler ve site açılış zamanını ölçüp diğer sitelere kıyasla  değerlendiren bir bölüm oluşturuyor.  Kurulduğu webbrowser üzerinden kullanıcılar tarafından ziyaret edilen websitelerine ait trafik bilgilerini alexaya göndermesi dışında Alexa Extension’ın en güzel taraflarından bir tanesi de sayfayı terketmenize gerek kalmadan sağ üst köşede açılan bir pencere ile bu bilgileri size sunabilmesi.

alexa extension

Alexa Trafik RANK Değerleri Nasıl Belirleniyor?

Alexa trafik RANK değerleri Alexa global panelinde kullancılar tarafında sağlanan 3 aylık trafik verileri üzerine oturtulur. Bir websitesinin RANK değerleri belirlenirken o gün içerisindeki  tekil ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntüleme sayılarının bir kombinasyonu kullanılır. Ancak aynı gün içerisinde aynı kullanıcı tarafından bir defadan fazla görüntülenen sayfalar tek bir sayfa görüntülemesi olarak kaydedilir. Bu durum Alexa’nın ölçümünü yaptığı metriklerdeki doğruluk hassasiyetinin bir sonucudur. Tabiki aynı durum “Unique Visitors” dediğimiz tekil ziyaretlçiler içinde geçerlidir. yani aynı gün içerisinde belirli bir websitesindeki URL’lere ‘ye yapılan ziyaretlerin hepsi tekil bir ziyaretçi olarak algılanır.  Alexa tarafından oluşturulan bu  RANK değerleri  hergün güncellenir.   En yüksek sayfa görüntüleme ve tekil ziyaretçi kombinasyonuna sahip websitesi RANK 1 ile değerlendirilir. Alexa tüm bu RANK hesaplamalarındaki eğilim ve sapmaları önlemek için tüm verileri ikinci bir düzeltme işlemi ile tekrar elden geçiriyor.

Certified Etiketi Nedir? 

Bu yukarıda bahsetmiş olduğumuz ölçüm “hesaplama ölçümüdür” ve Alexa global veri tabanındaki kullanıcı hareketlerine dayanır.  Doğruluk oranı yüksektir ama mutlak değildir. Çok daha kesin sonuçlar için websitenizin verilerini sertifikalatabilirsiniz. “Certified” etiketi alabilmeniz çin Alexanın websitenizdeki erişimi direkt olarak tespit etmesini sağlayan “Alexa Certify Code” u  yani  Alexa doğrulama kodunu websitenize yerleştirmeniz gerekiyor. Tabi bunun için  Alexa planlarından birisni seçerek üyelik oluşturmanız gerekiyor. Üyelik sonrasında basit yönergeleri takip ederek sitenizin sayfa yada sayfalarına ekleyeceğiniz kod 3 saat içerisinde etkin hale gelip ver toplamaya başlıyor. Bu “certified” işlemi bittikten sonra  eğer isterseniz tekil ziyaretçi, sayfa görüntüleme ve RANK değerinizi  meraklı takipçilerinizin görmesini engelleyebilirsiniz.  Bu noktada “certified” etiketi benim ne işime yarayacak diye düşünenlerde olabilir tabiki. Ancak bu  kesin ölçüm yapılmış verileriniz sizi rahatsız etmeyecek kadar yüksekse “certified”  etiketini göğüsünüzü gere gere kullanırsınız, Çünkü en yakın rakibinizin “certified” etiketi almamış verileri bir noktada kendine güvensizlik olarak algılanabilir.

Subdomain Kullanımı ve Blogspot

Alexa websiteleri için Trafik RANK değerini hesaplayıp oluştururken bunları hiyerarşik yapıda en üstte bulunan domainin adına yapar. Hiyerarşik yapıda daha altta bulunan domainler için ayrı bir RANK hesaplaması şuan için söz konusu değildir. Alt domainler gibi aynı şekilde alt sayfalar içinde ayrı bir Alexa trafik RANK hesaplaması yapılmaz. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum daha çok büyük forum siteleri için birşeyler ifade eder. Şu noktada akla gelen bir başka uygulama hiç şüphesiz “Blogspotlar”. Peki neden bir blogspot’un Aexa trafik RANK değeri ölçülebiliyor. Oysaki oda bir subdomain. Kullanılan alt sayfalardan yada domainlerden herhangi birisinin anasayfa yadakişisel  blog olarak tanımlanması halinde bir istisna sözkonusu. Bloggerlarda olduğu gibi Alexa bu sayfaların ve blogların trafik RANK değerlerini hosttaki ana domainden ayrı olarak hesaplayabiliyor.

blogspot

 

Websitem Neden Alexa’da Görünmüyor.

Alexa aslında varolan bütün siteleri takip ediyor. Ancak RANK değerlerini hesaplayacağı kümeyi seçerken bir limit kullanıyor. Belirli bir değerin üzerinde trafik sağlayan websitelerini  gruba dahil ediyor. Bunun sebebi; Bu sitelerin trafik değerlerinin düşüklüğünden dolayı Alexa’nın doğru hesaplamaları yapabileceğine inanmaması. Çünkü onlarla ilgili Alexa global data panel üzerinde yeterli kayıt olmayacağı için sağlıklı sonuçlara ulaşmak çok da mümkün olmayacaktır. Bu yüzden RANK sıralamasında 30 milyon ve üzerinde olan websiteleri  Alexa’da görüntülenmez.  Aslında Alexa herhangi bir websitesine ait RANK değerinin güvenilebilir olması için global sıralamada  ilk 100.000’e  girmesi gerektiğini güçlü bir şekilde ima ediyor. RANK değeri ne kadar küçülürse bu değerin doğruluğunun o kadar mutlak olacağını ifade ediyor.

Websitem’in Trafiği Artarken RANK  Değeri  Neden Düşüyor?

Evet sinir bozucu ama zaman zaman karşılaşılan durumlardan birisi. Özellikle 100.000 lik global grup dışında kalan websiteleri için.  Bu durum Alexa’nın websitelerinin trafik RANK değerleri hesaplamasında kullandığı algoritmanın dinamik yapısından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü Alexa bu hesaplamayı yaparken sadece söz konusu sitenin trafik akışını göz önünde bulundurmaz bununla birlikte diğer sitelere olan trafiği de göz önünde bulundurur. Ayrıca onların birbirleriyle olan bağlantılarını da hesaba katar. Websiteniz RANK değeri diğer websiteleriyle ilişkili olarak tespit edildiği için söz konusu bu sitelerdeki trafik değişiklikleri de sizi etkileyecektir.  Yani websiteniz ile güçlü bağları bulunan diğer websitelerindeki trafik düştüğünde sizin trafik miktarınızda artışlar olsa dahi RANK değerinizde bir miktar yavaşlama yada düşüş söz konusu olabilir. Bu durum Alexa’nın dğer tespit ederken bütünlük ilkesine bağlı kalmasının haklı bir sonucudur.

RANK Değerim Neden Çıldırdı?

Websitenizin Alexa trafik RANK değerlerinde ani oynamalar yada sıçramalar oluyorsa bunun muhtemel nedeni “Long Tail”  denilen durumdur. Bu durum zaman zaman moralinizin bozulmasına sebep olabilir. Ancak son derece normal bir durumdur. Sakın ümidinizi kaybetmeyin. Long tail çoğunuzun malumu olacağı üzere uzun kuyruk anlamına gelmektedir ona uzun kuyruk denilmesinin sebebi ise Alexa trafik RANK hesaplamasına konu olan ilk 30 milyon websitesinin ziyaretçi sayısı eksenindeki dağılımıdır. Daha açık bir şekilde ifade edecek olursak bu dağılımın geometrik yapısından kaynaklanan bir durum söz konusudur. ilk başlarda ziyaretçi sayıları ve sayfa görüntülemelerdek ufacık artışlar   sıralamalarda büyük sıçramalara sebep olabilirken ilk 100.000 lik kısma gelindiğinde işler değişmeye başlar ve birkaç sıra daha ilerleyebilmek için eskisinden çok daha fazla ziyaretçi sayısına sahip olmak gerekir. Yani işler son derece zorlaşmaya başlar.

alexa long tail

Alexa Güvenilir mi?

Alexa’nın daha doğrusu Alexa sonuçlarının güvenilir olmadıklarını iddia edenler de az değil. Ancak bu iddiaların hemen hemen hiç birisi herhangi bir belge yada ölçüm raporuna dayandırılmıyor. Bazılarında böyle bir algının oluşmasının en büyük sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz “Long Tail” bölgesinde yaşananlar. Bu kısımda bulunan çoğu websitesinin kemikleşmiş ve oturmuş takipçisi yoktur.  Bu websitelerinin ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntüleme sayısı düşük ve istikrarsız olduğu için ölçülmüş günlük değerler ve RANK puanı günden güne sıçramalar yapabilmektedir. Ama bu durum doğal olarak zirveye yaklaştıkça ortadan kaybolmaktadır. Çünkü zirveye daha yakın yerde konumlandırılmış bu websitelerinin belirli ziyaretçileri ve tahmin edilebilir sayfa görüntüleme sayıları vardır. Sonuç olarak Alexa’nın son derece güvenil bir  ölçüm tekniği kullandığını kabul etmemiz gerekir. Nitekim aşağıda anlatılan Google Analytics ve Alexa arasındaki ilişki bunu doğrular niteliktedir.

Google ve Alexa Arasında Paralel Bir İlişki Var mı?

Hem Alexa hem de Google Analytics kullanıcılarının en çok merak ettikleri konuların başında ise bu iki güçlü analiz aracı arasındaki paralel bir ilişki olup olmadığıdır. Cevabı en başta verelim. Evet vardır, hem de çok güçlü bir ilişkidir. Bu ilişki den kasıt birbirleriyle olan veri paylaşımları değil tabiki. Her ikisinin de ölçüm metodlarının ulaştığı sonuçlar açısından karşılaştırıldıklarında aradaki birebir örtüşme belli oluyor. Aşağıdaki grafikte bir websitesine ait 6 aylık verileri yorumlayan Google Analytics ve Alexa akışlarını görebilirsiniz. Sonuçlar incelendiğinde dünyanın en güçlü bu iki aracı arasında paralel bir ilişkinin çok net bir şekilde var olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google Analytics ve Alexa arasindaki iliski

Alexa RANK Manipüle Edilebir mi?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Alexa RANK’ı ciddi şekilde manipüle edebildiklerini iddia edenler var. Peki bu doğrumu milyonlarca websitesi Alexa RANK değerlerini yükseltmek için durmaksızın mücadele ederken onu bir çırpıda en tepelere çıkarabilir miyiz, bu o kadar kolay mı? Cevap HAYIR! Alexa öyle kolay kolay manipüle edilebilecek bir şey değil. Ama onu manipüle edebildiğini ve değerleri yükselttiğini iddia edenler yalan mı söylüyor? Aslında onun cevabı da hayır. Bu karışık durumu yine Long Tail konusuna dönerek berraklaştırmaya çalışalım.  Alexa krallığına adım atan genç webmaster kendisini 30.000.000.uncu sırada görür ve muhtemelen bu başlangıç aşamasında göz nuru websitesini kendisinden başka ziyaret edenler bir elin parmaklarını geçmez. Bu websitesi  1.000.000 RANKA ulaştığında ise  yaklaşık olarak günlük 500 tekil ziyaretçiye de ev sahipliği yapar.  İşte tam bu aralıkta webmasterlar webrowserlerine “Alexa Extension” uygulamasını kurarlar. Ve doğal olarak Alexa da onları global database’lerine ekleyecekleri birer ziyaretçi olarak kabul eder. Bu webmasterların kendi websitelerini ziyaret etmeleri ve  sitede uzun süre kalarak çok sayıda sayfa görüntülemeleri  toplam kullanıcı sayısı düşük olduğu için websitelerinin istatistiğine olumlu bir katkı sağlar.

Şöyle bir örnekle daha açık bir hale getirelim. 30.000.000. uncu sıradaki websitesini günlük 10 kişinin ziyaret ettiğini ve her birinin  ikişer adet sayfa görüntülediğini ve bu sayfaların her birinde birer dakika vakit geçirdiklerini düşünelim. Tabi bu hesaplamadan önce kendimize minik bir Alexa algoritması tanımlamamız lazım oda şu şekilde olsun;   “1000 taban puan + (ziyaretçi sayısı x görüntülenen sayfa sayısı) + sitede geçirilen zaman”. Kabaca şöyle bir RANK istatistiğine ulaşırız.  1000 TP + (10 kişi x 2 sayfa) + 10 dakika = 1030 puan.  Bu denkleme webmasterin dahil olup günde 20 sayfa ziyaret edip 30 dakika geçirdiğini düşünürsek yeni tablo 1000 TP + 40 +((1 x 20)+30 dakika ) = 1090  puana ulaşacaktır.  Ve bu durumun sonucunda % 6 lık bir performans ortaya çıkacak ve  yaklaşık olarak 1.800.000 sıra ilerleyerek 28.200.000 üncü sıralamaya yükselecektir.  Ancak bu tamamen “Long Tail” kuyruğunun arka kısımlarında geçerli olan bir dinamiktir.  Aynı işlemin 1.000.000 uncu  sıradaki websitesine etkisi % 2 civarlarında olacaktır ve global sıralamada 10.000 basamak fayda sağlayacak ve 1.000.000 dan 990 bine inecektir. Daha üst sıralarda ise hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Bu kategoride, tüm ırklar arası hayalleriniz sonunda gerçek olacak, ayrıca zenci porno videolar veritabanımızın sürekli yeni zenci porno filmler ile güncellendiğini bilmeniz gerekir, bu yüzden sizi yalnız gecelerden memnun edecek bir şeyimiz var!

1000 TP + (500 kişi x 2 ) + 1000 dakika = 3000 Puan

1000 TP + 40 + (500 kişi x 2) +1030 dakika =  3070 Puan

Webmaster etkisi % 2.1

Alexa RANK Değerimizi Nasıl Yükseltebiliriz?

.Alexa Trafik RANK puanınızı yükseltmeniz için internet dünyasının bir numaralı altın kuralını yerine getirmeniz gerekir. Yani websitenize mümkün olduğunca sık entryler yaparak (haber, yazı, inceleme vs ) sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekir. Alexa.com sitesine girerek sorgu panelindeki ” Top Keywords From The Search Engines” kısmında listelenen önemli başlıklardaki içeriklerinizi daha da geliştirebilirsiniz.  Çünkü burada listelenen  içerikler  arama motorlarından websitenize ziyaretçi akışını sağlarlar. Çok fazla sayıda gereksiz içerikle uğraşmak bir fayda vermez, daha özgün içerikli paylaşımlar yapmalısınız.  Ayrıca var olan  içeriklerinizi daha güncel bilgilerle geliştirmeniz son derece faydalı olacaktır.  Tabiki Alexa Extension’u da kurmayı unutmayın. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Alexanın sizi websitenizi ziyaret eden  bir ziyaretçi gibi algılamasını ve hesaba dahil etmesini sağlar. Ancak şunu da hatırlatalım. Alexa sitenize ziyaretçi çekmez sadece onların bu ziyaretlerle ilgili trafik verilerini sınıflandırarak yorumlar.  Asıl yönlendirme yapan arama motorlarıdır. Tabiki bunların başlarında da Google geliyor.  Yani  dolaylı olarak Alexa RANK’ımızı yükseltmemiz için Google’ın dikkatini fazlasıyla çekmemiz gerekiyor. Bunun için yapılacaklarda az çok hepinizin malumudur zaten.

Alexa Trafik RANK Önemli mi?

Buda söz konusu Alexa olduğunda üzerinde en çok tartışılan konulardan birsi olmuştur. Bu soruyu hemen cevaplayalım. Evet! Alexa önemli hem de çok önemli. Herşeyden önce Dünyada tekil ziyaretçi ve sayfa görüntüleme  bazında ölçüm sistemi ile websitelerini sıralayan tek kuruluş. Piyasaya baktığımız zaman karşımıza   kelime bazında  Google daki sıra bulucu yazılımları  dışında bir seçenek çıkmıyor malesef. Alexa’nın bu konuda global bir boşluğu doldurması bile onu apayrı bir yere koyuyor. Yani şu yada bu şekilde websitem dünyada kaçıncı sırada diye sorduğunuzda Alexa’dan başka kimse size cevap veremiyor. Bu  noktada Google Page Rank ile karıştırılmaması gerekiyor çünkü oradaki page rank aralıkları binlerce hatta  onbinlerce sitenin yer aldığı skalalardan oluşuyor. Oysaki Alexa çok kesin ve net olarak tam sıra bildiriyor. Peki bu sıra bilgi kimin işine yarayacak? Alexa tarafından tespit edilen RANK değerleri bütün firmalar için popülerlik ve bilinirlik seviyelerini işaret eden güçlü bir performans ölçüm aracı olarak kabul edilebilir. Diğer yandan reklam veren dijital satıcılar ile reklam yayıncısı olan websitesi sahipleri arasındaki ticaretin yasasını belirlemek gibi hayati bir fonksiyona sahiptir. Bunu da şöyle basitçe bir örnekler daha açık bir hale getirelim; Diyelim Coca Cola Türkiye 3 websitesine reklam vermek istiyor. Bütçesini bu reklam yayıncısı websiteleri arasında dağıtırken yapacağı ilk şey alexa.com’a girip bu yayıncı websitelerine ait Alexa trafik RANK değerlerini sorgulatmak olacaktır. Bu sonuçlara göre de bütçesini dağıtacaktır. Çok doğal olarak Alexa RANK’ı 1000 olan websitesinde 10.000 gösterim için ödediği 10.000$ parayı  Alexa RANKI 100.000 olan siteye çok daha düşük meblağlarda yapacaktır.

Yukarıda anlattığımız bütün bu durumlar günde 275.000 kere ziyaret edilen Alexa’nın sadece “Sıralama yapan” RANK fonksiyonu ile ilgilidir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Alexa verileri size bulunduğunuz sıralamayı öğrenmekten çok daha fazlasını sunuyor. Karşılaştırmalı analizler, ücretli yada ücretsiz keyword etkileri ve SEO bileşenleri bunlardan bazılar.

 

loading...

Recommended for you

12 Comments

 1. uçak bileti

  Haziran 15, 2015 at 10:52 pm

  bilgiler için teşekkürler güzel yazı

 2. Doktor Hayat

  Ağustos 16, 2015 at 12:01 am

  Öncelikle bu kıymetli bilgiyi bizler için paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Bir sorum olacak konu ile alakalı.

  Daha öncesinde blogspot alan adı uzantısından kendi alan adıma geçtğimde tüm alexa değerlerim kayboldu. Domain olarak yine blogger altyapısını kullanıyorum. Yeni alan adımla doğrulama yapamıyorum. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

 3. depolamanakliye

  Ocak 15, 2016 at 3:26 pm

  http://www.depolama.net nasıl olmuş
  bu siteyi çok beğendim

 4. Deniz Bayraktar Güler

  Ocak 22, 2016 at 11:34 pm

  Merhaba. Öncelikle bu güzel, detaylı ve aydınlatıcı yazınız için teşekkürler. Yazınızda değinmediğiniz ve aklıma takılan konuyu sormak istiyorum: Alexa sitelerin sıralamasını yaparken domain bazında mı tutuyor, yoksa alt sayfaları da hesaba katıyor mu? örneğin http://www.veyseldanis.com/bosanma-avukati/ alt sayfasının alexa sıralaması ayrı olarak yapılıyor mu?

  • admin

   Şubat 1, 2016 at 10:41 am

   Sn Deniz Bayraktar Güler;
   Alexa üst domain temelinde sıralama yapar. Verdiğiniz örnekten hareketle Alexa’nın odaklandığı şey “www.veyseldanis.com” dur diyebiliriz. Ancak Alexa’nın ücretli servislerini kullanarak alt sayfalar hakkında da bir kısım veriler edinebilirsiniz. Ancak Alexa paketlerinin aylık ücreti göz önüne alındığında bu kıyaslama bilgilerini HOST yönetim panellerinden ücretsiz olarak edinmek çok daha makul olacaktır.

 5. Deniz Bayraktar Güler

  Şubat 3, 2016 at 9:39 pm

  İlgi ve cevabınız için teşekkür ederim.

 6. Gezilecek yerler

  Temmuz 6, 2016 at 11:34 pm

  Güzel bir yazı olmuş. Gayet faydalı bilgiler var. Elinize sağlık.

 7. pembemelek

  Ekim 28, 2016 at 9:02 am

  Merhabalar,
  yazınız için teşekkürler. Alexada sitemi desteklemek icin sizce forummu açmalıyım yoksa soru cevap sitesimi

 8. sesli chat

  Kasım 17, 2016 at 1:17 pm

  eline sağlık çok güzel olmuş hocam teşekkür ederim

 9. Patnos

  Mayıs 14, 2017 at 9:00 am

  Kaleminize sağlık, çok detaylı bir makale olmuş

 10. Ofis Taşımacılığı

  Mayıs 29, 2017 at 8:28 am

  Harika Bir Makale Olmuş Teşekkürler

 11. ali

  Haziran 25, 2017 at 6:57 pm

  teşekkürler yararlı bir yazı olmuş http://www.guvenotoyedek.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>