ordu escort

İNCELEME

Herşeyiyle Yeni Apple TV / Apple TV 4 İnceleme

By

on

 

 

Apple’ın uzun süredir güncelleyeceği konuşulan ve en popüler ürünlerinden bir tanesi haline gelmeye başlayan yeni nesil Apple TV’si nihayet tanıtıldı

Apple tv 4 n

Tv kavramına apayrı bir anlam kazandırmakta şuana kadar bir hayli başarılı bir performans gösteren  Apple, modifiye ettiği yeni nesil Apple TV si ile artık kullanıcılara çok daha fazlasını vadediyor. Apple TV ile yeni tanışan okurlarımız varsa daha önceden yayınladığımız Apple TV incelemesi başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Apple TV’deki yenilikler

Aslına bakarsanız yeni Apple TV’nin tasarımında konsept olarak bir farklılık bulunmuyor ancak  bu sefer karşımızda bize daha yüksekten bakan bir cihaz söz konusu. Eski Apple TV nin 98x98x23 mm olan ebatları 98x98x35 mm olarak revize edilmiş  yani neredeyse bir cm lik bir yükseklik artışı söz konusu. Eski Apple TV de 272 gram olan ağırlık 425 grama yükselmiş. Bu tabiki başta yeni wireless iletişim unsurları olmak üzere cihaza eklenmiş yeni donanımların oluşturduğu doğal bir durum.

Apple TV 4’te neler yeni diye baktığımızda tabi ki göze ilk olarak Apple’ın bu yeni nesil TV si için geliştirdiği tvOS işletim sistemi geliyor. Alışılmış Apple TV menülerinde sunulan servisler için mütevazi olark hizmet etmiş emektar yazılım yerine bu yeni cihaza eklenecek uygulamalar ve oyunların performanslı bir yorumu için yepyeni bir işletim sistemi tasarlanmış.

Önceki nesil Apple TV de Dolby Digital 5.1 ses sitemi desteği varken yeni nesil  Apple TV de Dolby Digital 7.1 ses sitemine yer verilmiş. 5.1’in performansını göz önüne alırsak özellikle sinema söz konusu olduğunda bir hayli keyif vereceği muhakkak.

Yeni nesil Apple TV nin video özelliklerine baktığımızda ise  bir önceki nesil ile aynı  çözünürlükte video çıkışı sunduğunu görüyoruz. Ancak bu durum kesinlikle bir karamsarlık sebebi olarak algılanmamalı çünkü 1080p video çıkışının wireless iletişim ve video aktarımı söz konusu olduğunda son derece başarılı bir çözünürlük seviyesi olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Apple TV 4 oyun

Apple’ın 4.nesil bu yeni Apple TV sinin dümenini emanet ettiği işlemci olan çift çekirdekli A8 çip  özellikle yeni nesil Apple TV ye eklenen oyunlar göz önüne alındığında  Apple TV 3 te kullanılan A5 işlemciyerine neden A8 cipin tercih edildiğini son derece net olarak açıklıyor.

Yeni nesil Apple TV’de yapılan en mantıklı yenilik ise hiç şüphesiz Wireless iletişim teknolojisinde gerçekleştirdikleri modifikasyon. Çünkü artık Apple neredeyse tüm Apple TV kullanıcılarının uzun bir süredir kendilerine yönelttiği ” bu cihazlara neden 802.11ac teknolojisinin konulmadığı” sorusunu cevaplamış oluyor.  Bildiğiniz üzere 802.11ac teknolojisi 802.11n gibi standart iletişim teknolojisine göre çok daha yüksek bir performans gösteriyor. Tıpkı önceki nesil Apple TV de olduğu gibi Bluetooth 4.0 özelliğini barındıran bu 4.nesil Apple TV aynı zamanda 802.11a/b/g/n desteği de vermeye devam ediyor.

Apple TV 4’te ki gelişmeler tabi ki sadece wireless bağlantı ile sınırlı değil. Kablolu bağlantı konusunda da çok ciddi gelişmeler söz konusu. Apple TV 3 teki standart HDMI (1.3) yerine yerine çok daha temiz bir görüntü sağlayan HDMI 1.4 desteğine geçilmiş.  Tabiki sadece servis bağlantısı için kullanılacak olsa da kısa süre önce dünyada USB konusunda devrim yaratan yeni USB-C teknolojisine de yer verilmiş. Yine özellikle bir önceki nesilde kullanılan Micro-USB bağlantısını hatırlarsak bunun yakın gelecekte neler vadettiğini kestirmek pek de güç olmayacaktır.

Apple TV 4 kumanda

Apple TV 4’ün en dikkat çekici yeniliklerinden bir tanesi ise surface touch özellikli yeni uzaktan kumandası. Üreticisinin de ifade ettiği gibi dokunmatik etkileşim mobil cihaz kullanım alışkanlıklarını sonsuza kadar değiştirdi. Yani artık eski nesil kumandalardaki minicik navigasyon tuşlarına basmaya çabalamak yerine Apple TV 4’ün uzaktan kumandasında bulunan touchpad üzerinde baş parmağınızı özgürce hareket ettirerek menülerde gezinip seçim yapma işini keyfe dönüştürebiliyorsunuz. Cam touch surface  en hassas dokunuş ve hareketlere duyarlı. Üstelik bu yüzeyi sadece menü navigasyon seçimi için değil  ileri ve geri oynatma fonksiyonu için de hassas bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca seçim yapmak için bu yüzeyde hedef aramak zorunda kalmıyorsunuz cam yüzeyin herhangi bir noktasına dokunmanız yeterli oluyor.

 

Apple TV 4 Almalımıyım ya da Apple TV 3’ten upgrade etmeye değer mi;

Bir taraftan sırf şuanda  wireless video aktarımında rakipsiz olan Apple menşeili AirPlay teknolojisinin 802.11ac desteği ile neler yapabileceğini düşünmek  diğer taraftan da geliştiricelerin kısa bir süre sonra özellikle oyun ve uygulama alanınnın sınırlarını ne kadar zorlayabileceklerini düşünmek bile yukardaki başlıkta yer alan bu iki soruyu çok net bir şekilde cevaplıyor.. Hele bir de fiyatı en az iki misli olmasına rağmen bu performansın yarısını bile wireless görüntü aktarım donanımlarını göz önüne alırsanız cevap;  Evet… Kesinlikle Evet…Bu yeni nesil Apple TV hem satın almaya hemde upgrade yapmaya kesinlikle değer… Tebrikler ve teşekkürler APPLE….

 

Views: 4141

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>