MAKALE

Hollywood’un Gözüyle Türkler..

By

on

Hollywood_ve_Turkler

Başlığı görüp de bunun “Hollywood” gözünde Türk algısının teknolojiyle ne alakası var diye düşünenleri şimdiden duyar gibiyim. Bugüne kadar birçok gazete dergi yada internet  sitesinde Türkler hakkında “tanımlama” niteliğine sahip bir çok bir çok yazı makale yada capsler yayınlandı. Bunlardan kimisi tarihe not düşebilmiş karakterlere aitken kimisi de herhangi bir sebeple kısa süreliğine de olsa Türkiye’de bulunmuş “Dünyadaş”larımıza ait paylaşımlar. Tabiki kendi yaşadıkları ülkelerde tanıştıkları Türklerden edindikleri izlenimleri aktaranların da bu algı oluşumunda önemli bir paya sahip olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Türkiye’ de şuan özellikle 25-30 yaş  ve üzerinde olan orta nesil genellikle sevgili Cüneyt Arkın ağabeyimizin baş rollerini üstlendiği “Kara Murat”, Battal Gazi” gibi sayısız cengaver filmlerini izleyerek büyüdü. Tabi bu süreçte koca bir nesil 100 metrelik surlardan aşağı atlayabilen, tek başına yüzlerce kişiyle savaşabilen ve yabancı prenseslerin görür görmez şıp diye aşık oldukları bir “Türk” karakteri modelini benimseyerek  büyüdü. İçerisinde amansız bir cengaver, potansiyel bir don juan ruhu taşıyan kardeşlerimiz Güzel Türkiyemizin göz bebeği  olan Bodrum, Alanya gibi tatil beldelerinde  yada Eğitim ve iş amaçlı yurt dışı seyahatlerinde tanıştıkları ecnebi hatunlar şıp diye yere düşüp bayılmasınlar diye kollarını büyük bir şevkat ve tenezzülle açarken, “Whats wrong with you” diyen bu acımasız hatunların manasız bakışlarında gerçeğin ilk ipuçlarını anlamaya başlamıştırlar.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu konuda yazılıp çizilmiş bir çok yazı, makale, kitap olsa da yazılı dökümanlarla karşılaştırıldığında kitle iletişim alanında son derece ezici bir üstünlüğe sahip olan sinema ve televizyonun dünyadaki Türk algısının oluşmasında en sağlıklı sonucu vereceğini düşünüyorum. Bu yüzden beyaz perde ve tv lerde boy göstermiş “Türk” karakterlerini ve oluşturdukları imajı bu tekno-magazin yazımızda sizinle paylaşıyor ve yorumuda yine size bırakıyorum…

 

1- 1996 YAPIMI “The Quest” Filmi /

The_Quest_

 

2- 2004 Yapımı Seksen Günde Devri Alem

80_gunde_devri_alem_

 

3- 2005 Yapımı Kurtlar İmparatorluğu

Kurtlar_imparatorlugu

 

4- 1995 Yapımı Olağan Şüpheliler / Efsane Kayzer Şoze karakteri

Olagan_Supheliler

 

5- 2014 Yapımı Downton Abbey /

Downton_Abbey

 

 

Türk çiftlerin isteklerini ve isteklerini güzelce yerine getirdiği türk sikiş filmlerini izleyin ve bu kişilerin yerinde kendinizi hayal edin, inan bana, size diğer pornolardan daha az zevk vermeyecek.

6- 1989 Yapımı Initimate Power / Sultan

intimate_Power

 

 

7- 2012 Yapımı Taken 2 /

Taken_2

 

 

8- 2001 Yapımı Altın Yumruk İstanbulda /

Altin_Yumruk

 

 

9- 1972 Yapımı Godfather /

Hodfather_1972

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>