ordu escort

İNCELEME

HTC 10 Ön İncelemesi

By

on

HTC 10

HTC  M10 mu?  HTC One M10 mu? ve ya  HTC M10 mu olacak derken elektronik devi HTC yeni amiral gemisini “HTC 10″ gibi sade bir title ile tanıttı.

Üstelik ismindeki bu sadelik   HTC 10’un hem tasarımında hem de performansının maksimize edilmesinde en önemli  unsurlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yeni isimlendirmedeki radikal değişiklik “One” etiketinin tamamen rafa kaldırıldığı anlamına gelmiyor. En azından HTC tarafından bu şekilde bir resmi açıklama yok. Diğer taraftan firma farklı bir strateji ile başta Qualcomm çıkışlı Snapdragon 820 işlemcisi olmak üzere ciddi bir donanım kullandığı yeni amiral gemisinin bu şaşırtıcı isimlendirmesi ile akıllı telefon pazarında iPhone  x ‘ler karşısındaki sıra olmuş rakipler safında kendisine ayrı bir yer edinmek istemiş olabilir. iPhone 5, iPhone 6 ve iPhone 7 gibi etiketler göz önüne alındığında hiç de mantıksız bir düşünce olmayacaktır.

HTC 10’un ilk video görsellerinde de anlaşılacağı üzere “Sculpted by light” sloganını hakedecek şekilde gün ışığında 5.2 inç QHD ekranı üzerinden bir hayli performanslı. Ancak yüz yüze baktığınızda ergonomik kasası ve kenarlardan kavisli 2.5D glass  sizi tatmin etse de kavisli köşeleri HTC 10’a biraz tıknaz bir  görünüm vermiş. Multi tasking özelliğini de bünyesinde barındıran cihaz Google ile ortak yapılan çalışma sonucunda son derece başarılı bir arayüze kavuşmuş.

BlinkFeed ve Notifications bar yine HTC genetiğine uygun özellikte karşımıza çıkıyor. Üreticisi HTC 10’un iPhone6S inde dahil olduğu tüm akıllı telefonlar arasında en hızlı Touch özelliğine sahip olduğunu savunsa da gözle görülür ciddi bir fark yok gibi. Ancak bu durumda hali hazırda tecrübe edilen touch (dokunmatik) hızlarının yeterince hızlı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

HTC 10 3

Tayvanlı marka yeni amiral gemisinde yukarıda da belirttiğimiz gibi Qualcomm Snapdragon 820 çipset kullanıyor. öyle görünüyorki Snapdragon 810 daki aşırı ısınma probleminden tüm taraflar derslerini fazlasıyla almışlar. 3000mAh gücündeki batarya hızlı şarj (QuickCharge 3.0) özelliğini destekliyor ve 30 dakikada tam şarj durumuna geliyor. Tam dolu batarya ile vadettiği ömür ise iki gün. Ancak HTC 10’un kablosuz şarjı desteklemediğini de hatırlatalım.

2560 x 1440 QHD çözünürlükteki Super LCD 5 ekran 564 ppi piksel yoğunluk değeri ile kulvarındaki rakiplerinden geri kalmıyor. Ancak bu noktada 4K ekranlı Sony Z 5 Premium ve yüksek kontrast değerli Samsung S7 gibi ölümcül rakiplerin biraz gölgesinde kaldığı söylenebilir. Tekrar dönüş yapılan çift speaker özellikli ses sistemi bir hayli etkili olacak gibi. Hi-Fi ses için DAC gibi pek çok yeniliğe sahip. ‘tweeter’ ve ‘woofer’ kanallı bu sistem gerçekten farklı bir deneyim vadediyor.

HTC 10 4

 

HTC 10 arka kısmında 12 megapiksel çözünürlük yakalayan bir kameraya sahip, Aslında akıllı telefonlarda MP değerinden ziyade piksel büyüklükleri çok daha önemli olduğundan  bu konuda doğru bir tercih yapılmış. HTC 10’un  UltraPixel 2  kamerasında ayrıca RAW desteği de bulunuyor.  Bu harika kamera ile çekeceğiniz fotoğraflara bakmak istediğinizde sizi  klasik bir HTC App yerine Google Photos karşılıyor. Google’ın rüştünü ıspat etmiş bu fotoğraf görüntüleyicisi ayrıca HTC 10 için RAW desteği de veriyor.

HTC 10 i,le ilgili en büyük sürprizlerden birisi ise Apple’ın meşhur kablosuz iletişim teknolojisi AirPlay’i desteklemesi. HTC Apple ile yaptıkları çalışmanın ayrıntılarını açıklamaya şuan için çok da hevesli olmasa da  yeni amiral gemisi ile AirPlay destekli hoperlörlere aktarım yapılabilmesi heyecan verici…

 

 

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>