ordu escort

AKILLI TELEFON

HUAWEI’nin Keşfi TESLA’nın Kaderini Değiştirebilir!

By

on

Huawei-Tesla

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei Japonyada yapılan 56. Batarya Sempozyumu’nda (Battery Symposium) tanıttığı  yeni bataryası ile bu sempozyuma damgasını vuran isim oldu. Çünkü bu batarya normal akıllı telefonların bataryalarından ortalama 10 kat daha hızlı şarj olabiliyor.

HUAWEI yetkilileri sahnede yaptıkları uygulama testleri ile iddialarının gerçekliğini de kanıtladılar. Bu testler esnasında 600mAh kapasiteli bir batarya sadece iki dakika içerisinde %68 seviyesinde doluma ulaşırken  3000mAh kapasiteli ikinci bir batarya ise sadece 5 dakikada %48 lik bir dolum seviyesine ulaştı.

Her fırsatta elektronik üreticilerine mobil özgürlük – mobil özgürlük diye bağırırken bu özgürlüğün en büyük handikapının  batarya kapasiteleri ile birlikte harcanan uzun şarj süreleri olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu yüzden Huawei’nin bu çalışması mobil özgürlük konusunda şimdiye kadar atılmış adımların en önemlisi olabilir.

Ancak söz konusu özgürlük olduğunda Huawei’nin bu buluşu başka bir sektörün müzmin tutsakları için çok daha büyük bir anlam ifade ediyor. Tabi ki elektrikli otomobillerden bahsediyoruz; Başta düşük enerji maliyeti ve Sıfır karbon salınımı olmak üzere bir çok özellikleri ile torunlarımızın torunlarına çok daha yeşil ve temiz bir dünya vadeden elektrikli otomobiller her geçen gün yaygınlaşıyor.

Petrol mü- elektrik mi seçiminde  tüketicileri en çok acaba dedirten konu hiç şüphesi elektrikli araçların uzun şarj süreleridir. Bu sektörün lideri olan  Tesla’dan örnek vermek gerekirse; ürettiği standart bir elektrikli otomobil 55 km yol gidebilmek için tam bir saat mobil şarjda kalmak zorunda. Yani İstanbul – Ankara arasını katetmek için 9-10 saatlik bir şarj süresi gerekiyor.

Durumun vehametini azaltmak için bu otomobillerin mobil şarj yerine garajınızın duvarına monte edilmiş sabit istasyondan şarj edildiğini düşünsek bile  1 saatlik şarj ile 110 km’lik mesafe söz konusu olacaktır. Bu da aynı yolu katetmek için 4-5 saatlik bir süre demek… İşte tam da bu yüzden HUAWEI’nin yeni bataryası elektrikli otomobiller için büyük bir umut olabilir… Çünkü siz marketten küçük bir alış veriş yapana kadar aracınız çoktan şarj olmuş olacak..

Sistem heteroatomları kullanıyor ve onları anottaki grafit moleküllerine bağlıyor. Böylece lityumun karbon iletim kanalları içerisinden  geçişi için bir katalizör görevi görülmüş oluyor. Yani işin Türkçesi ; Şarj için sağlanan “enerji”, batarya kapasitesi ya da ömrüne herhangi bir zarar vermeden  çok daha hızlı bir şekilde iletilebiliyor.

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>