ordu escort

İNCELEME

iPad Air 2 İnceleme

By

on

iPad Air 2

Akıllı telefon piyasasında kasırgalar çıkaran çiçeği burnunda çift  yumurta ikizleri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ı tanıtmasının üzerinden henüz bir ay bile  geçmemişken  Amerikalı teknoloji devi Apple  tablet piyasasınındaki başarılı temsilcisi iPad ailesinin yeni üyesi iPad Air 2  Sürprizi ile tekrar sahnede.. ve tabiki tüm spotlar üzerinde… Bizde Bytemagazin.com olarak Apple firmasının   bu yeni üyesine hoşgeldin diyoruz ve hemen incelememize başlıyoruz;

Tasarım;

Cihazın teknik donanımına geçmeden önce biraz tasarımından bahsedelim;  Steve Jobs’un ocak 2010 da sahnedeyken “işte gelecek” diye büyük bir gururla elinde tuttuğu  ilk iPad in zaten çok beğenilen kasa konseptinin Yeni iPAd Air 2 de de mutlak bir şekilde hakim olduğunu görüyoruz. Ancak tabiki son derece modernize edilmiş estetik rütuşların etkisini hissetmemeniz mümkün değil. Özellikle Apple’ın son dönem ürünlerinde takıntı halini alan (tüketicinin canına minnet) “daha yenisi daha ince olmalı” anlayışı bu üründe tam olarak tezahür etmiş durumda.

iPad Air 2, hem  6.1 mm lik kalınlığı ile  iPad Air den %18 daha ince hem de 437 Gramlık ağırlığı ile %6.82 oranında selefinden daha hafif. Bu tarz popüler tüketici ürünlerinde yeni versiyonların sağladığı %2-3 lük değişimler büyük başarı diye adlandırılırken sadece mevcut performansını korumakla kalmayıp aynı zamanda onu çok daha ileri götürdüğü böyle bir üründe % 20 ye yakın bir ölçek başarısı elde eden Apple  ayakta alkışlanmayı net bir şekilde hak ediyor. Bu inceliğin elde edilmesinde birleşik ekran katmanı teknolojisi baş rolü oynuyor.  Konuyu Ekran incelemesi kısmında ayrıntılarıyla ele alacağımız için şimdilik sadece baş rol oyuncusunu hatırlatmakla yetiniyoruz…

iPad-Air-2-wifi-vs-cellular_2

Diğer taraftan tasarımı çok beğenilen iPhone 6 larla aynı fırça darbelerini yedikleri  dikkatli gözlerden kaçmıyor.. Özellikle yan profilden. Ön ve arka profilden bakıldığında ise eğer çok yakın  bir mesafede değilseniz iPad Air 2 yi iPad Air den ayırt etmekte zorlanabilirsiniz. Tabi yakın mesafede işler biraz daha değişiyor,  iPad Air 2 adeta bir yaprağı andıran incelikteki yeni kasasının havalı duruşuyla farkını hissettiriyor.

9.4 inç X 6.6 inç X 0.24 inçlik ölçüleri  (240 mm X 169,5 mm X 6,1 mm )  ile 1.4 milimetrelik kalınlık farkı dışında ebat olarak iPad Air ile aynı kasa ölçülerine sahip. Apple’ın takıntı! haline getirdiği tek şey incelik özelliği değil. Kullanıcıları tarafından son derece  faydalı olacağı gerekçesiyle internetteki sayısız formda  yeni nesil iPadlerde görmek istedikleri fatal özelliklerden bir tanesi olan  döndürme kilidi fonksiyonuna sahip   Switch butonunu  koymamaktaki inadını!  iPad Air 2 de de   sürdürüyor.

 

İşlemci;

iPad Air 2 nin en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de hiç şüphesiz bu son teknoloji ürünü amiral gemisinin dümenini yöneten Apl1012 serili işlemcisi.  Apple iPad Air 2 de kendi geliştirdiği  ve müşterileri arasında Qualcomm, NVIDIA, Advanced Micro Devices, MediaTek, Marvell gibi dev firmalar bulunan ve 2011 den beri başta  A5 ve A6 olmak üzere Apple çiplerini üreten 150 milyar $ lık Tayvanlı üretici TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ye ürettirdiği 64 bit mimariye sahip A8X Chip Setini kullanıyor. A8X  Apple ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus da kullandığı ve dünyanın  ilk 64 bit mimarili mobil cihaz çipi olan A8 in geliştirilmiş bir versiyonu.

a8x

Mutlak bir yüksek performans için Apple mühendislerince geliştirilen bu işlemcinin içerisinde  1.5 Ghz hızında çalışan 3 adet çekirdek görev yapıyor. 3 milyar transistör içeren güçlü Grafik işlemcisinin de desteği ile Apple ın bu Yeni nesil A8x Çip seti iPhone 6 ve iPhone 6 plus da kullanılan1.4 Ghz hızındaki dünyanın ilk 64 bit mimarili işlemcisi A8 den tek çekidek karşılaştırmasında 13 daha fazla performans üretirken Çoklu çekirdek karşılaştırmasında ise bu oran% 54 gibi yüksek bir seviyeye çıkarak son derece etkileyici bir performans gücüne sahip olduğunu kanıtlıyor.

Şu aralar tüm teknoloji dünyasında adından bolca söz ettiren Apple ın göz bebeği  A8X in bu müthiş performansını stabil ve devamlı kılmak için ne yaptığını anlamak adına bu etkileyici Çip Sete biraz daha dikkatli bir şekilde baktığımızda; en önemli faktörlerden birisinin CPU nun içerdiği transistör sayısındaki müthiş artış olduğunu söyleyebiliriz.  Yukarıdada bahsettiğimiz gibi A8X işlemci tam 3 milyar transistör içeriyor.  Peki ama bu ne demek ve neden bu kadar önemli ; Evet önemli çünkü maddeyi oluşturan atomlar gibi bu transistörler de CPU çiplerini oluşturan en önemli yapı taşlarıdır; (elektronik devre girişine gelen sinyalleri alıp yorumladıktan sonra yükseltip ileterek devrede akım gerilim kazancı sağlar, kısacası bildiğiniz bütün elektronik aletlerin beyin nöronlarına transistör denir) .

Selefi olan iPad Air(1) in   1 milyar transistör içeren A7 çipini kullandığını hatırlarsak iPad Air 2 nin beynine hapsolmuş 3 milyar transistörün önemini daha iyi kavrayacağız. iPhone 6 larda kullanılan ve 64 bit A8X in mimarisine temel oluşturan  A8 çipinin transistör sayısı ise 2 milyar adet olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca A7 de  28 NM olan MFS değeri 20 NM seviyesine çekilerek önemli bir gelişme sağlanmış (Bu konuda daha fazla ayrıntıya girmeyeceğiz- Tencerede pişirdiğiniz aynı miktardaki yemeği cezvede pişirebildiğinizi düşünün).  İşlemci performansı konusunda sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek amacıyla Apple ın mobil pazardaki en büyük rakiplerine  işlemci üreten Qualcom cephesine baktığımızda ise burun buruna geldiğimiz isim tabiki 2.5 Ghz lik Snapdragon 805 Ancak Qualcommun adreno 420 GPU lu bu sert çocuğu bile A8X ile rekabet edecek durumda değil, hem single hem de multi core performans testlerinde A8X ezici bir üstünlükle öne çıkıyor. Bu yadsınamaz gücün efektif kullanımında  En önemli  etkenlerden bir diğerinin de A8X in tesisatını soğutan metal ısı yayıcı özelliği olduğunu görüyoruz, Bu ” metal heat spreader” özelliğinin iPhone 6 lardaki A8 Çipsette bulunmadığını da hatırlatalım.

iPad-Air-2-Geekbench byte

Şuan A8X in popüleritesi, iPad Air 2 ülkelerin çoğunda henüz satışa girmemesine rağmen zirvede, hemen hemen her yerde bu yeni işlemcinin 2 GB external RAM ile ne kadarda etkili bir performansa sahip olduğu konuşuluyor. Tabiki bunlar boş dedikodular değil; Açılış kapanış süresi, App çalıştırma süresi, sayfa değişimleri ve temel işlemler vs hepsi göz açıp kapanıncaya kadar gerçekleşiyor.

Ancak bu yeteneği anlatmanın en sağlıklı yolu tabiki performans ölçüm programları. Yukarıdaki tek çekirdek  ve aşağıdaki çoklu çekirdek performans test sonuçlarına ait grafiklerde A8X in gerçek yeteneği çok açık bir şekilde gözler önüne seriliyor. Bu testlerin sağlıklı olup olmadıkları konusuna gelirsek;  Bu hususta endişe etmenize gerek yok Geekbench programı bu alanda dünyanın en güvenilir ve popüler yazılımlarında birisidir. Zira benzer programlarla yapılmış performans testlerinin benzer seviyelerde sonuçlar oluştuğuna kısa bir web araştırması akabinde  şahit olabilirsiniz….

 

Ekran ve Görüntü;

iPad Air 2’nin  264 ppi değerinde 2048 X 1536 çözünürlük sunan 9.7 İnçlik birleştirilmiş katmanlı retina ekranının iPad Air 2 in 6.1 mm  incelikteki  yeni dizaynıyla ortaya çıkıp Apple’ın  bugüne kadar üretilmiş olduğu en ince tablet ünvanını eline geçirmesindeki en büyük aktör olduğunu daha önce de belirtmiştik.  Peki Apple mühendisleri bunu nasıl başardı; Bugüne kadar üretilmiş olan eski jenerasyon iPadlerin ekranları IPS LCD panel, dokunma sensörü ve koruyucu cam yüzeyin oluşturduğu üç katmanlı bir yapıya sahipti. Appe bu katmanları tek bir platform olarak birleştirdi, bunun sonucunda katmanlar arasındaki boşluk ortadan kalktığı için hem daha ince bir tabaka elde edildi hemde katman boşluklarının izin verdiği yansıma şiddetinin önüne geçildi, dolayısıyla yansıma glare lerinin olumsuz etki ettiği renk canlılığı netlik, kontrast ve parlaklık gibi temel görüntü unsurlarının kalitesi konusunda   ciddi bir avantaj ortaya çıktı.

ipad air 2 ekran

Aslında süper incelik ve görüntü kalitesi sağlayan bu birleştirilmiş ekran  katmanı konsepti Apple için yeni bir gelişme yada uygulama değil. Apple zaten iPhone 4 lerden beri bu teknolojiyi kullanıyor.  Hatta yeni nesil iMac lerdede bu sistemi tercih etmeye başladı  tıpkı ciddi rakipleri gibi… Ancak bu noktada  akla şöyle bir soru geliyor.. Apple neden bu halihazırdaki teknolojiyi iPadlere getirmek için bu kadar bekledi. Öyle görünüyor ki uzun süredir geliştirme çalışmaları yürüttüğü yeni A8X mimarisini arkasına alarak “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diye   ortaya çıkıp teknoloji tarihine ciddi bir not düşmek  istiyor. Samsung, Google, Sony ve Asus gibi tablet piyasasındaki ciddi rakiplerine karşı kaybetmeye başladığı pazar avantajını,  mümkün olan en çok yenilikle donattığı yeni tableti Air 2 ile tersine çevirmek istediği anlaşılıyor. Kim bilir sebep belki de  sadece, rakiplerinin kullandığı “optical bounded screen” yani birleşik katmanlı ekran teknolojisinin  yakasını kurtaramadığı  mavi renk sapması sorunu için kendi çözümünü beklemiş olmasıdır. Nihayetinde sonuç ortada…

iPad Air 2 ayrıca bir yansıma önleyici kaplamaya da sahip. Apple yansıma miktarını  % 56 gibi yüksek bir oranda engelleyebildiğini ve bu sayede tabletinizi  açık havada dahi zorlanmadan kullanabileceğinizi  iddia ediyor. Ancak  bu konuda çok fazla heveslenip heyecanlanmamanızı öneriyoruz. Evet iPad Air 2 görüntü kalitesi konusunda bir hayli başarılı hele ki önceki nesil iPad lerle karşılaştırıldığında. Ama söz konusu güneşli açık bir havada hiç zorlanmadan  tablet kullanabilmekse  bunun için birkaç yıl daha beklememiz gerektiği ortada.

Evet  bu konuda biraz daha gerçekçi olup beklentilerimiz sınırlamamız gerekiyor. Çünkü bahsettiğimiz şey güneş ışığı, gölgede bile  5000 Lux gücünde…  birde öğlen vakti güneşin dik bir konumda  olduğu standart bir günde bu seviyenin 100000 lux değerine eriştiği düşünülürse    449 cd/ m2 brightness değerine sahip iPad Air den sonra 415 cd/m2 değerine sahip iPad Air 2nin  iyileştirilen contrast yazılımına rağmen çok fazla bir fark yaşatmayacağını söylemek mantıksız olmaz. Ama bu demek değil ki  Apple iPad Air  yansıma konusunda zayıf.. Hayır kesinlikle değil.. Hatta ilk ciddi test sonuçlarına göre  elde edilen % 62 lik değerler, Apple’ın iddia ettiği %56 lık  yansıma azatlma oranından çok  daha fazlasını başardığını gösteriyor. Bu konuyu daha iyi anlamak adına pratik olarak yapabileceğiniz bir şey var; İster Ampul ışığında isterse gün ışığında olsun herhangi bir akıllı telefonu yada tableti kapalı halde  iPad Air 2 ile yanyana koyup baktığınızda iPad Air in hepsinden daha koyu bir ekran yüzeyini muhafaza ederek minimum yansımaya izin verdiğini göreceksiniz. Tabiki  gün ışında da farkını aynı derecede ortaya koyuyor

iPad Air 2 çıldırmış olmalı;  Yeni tabletimizin Gamut ve Renk doğruluğu performansına baktığımızda büyüleyici bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz….  Bildiğiniz gibi ister televizyon ister projeksiyon cihazı isterse de basit bir monitör olsun hepsinin başarısını belirleyen en önemli unsur sahip oldukları renk doğruluk derecesidir. Apple’ın bu konudaki tutumu ve başarısı  görsel olarak malum zaten. Bunu anlamak için renk uzmanı olmaya gerek yok…  Apple iyiyi çok daha iyi hatta en iyi yapmış…. Neden mi? işte cevabı. Renk doğruluğu konusunda tüm bu saydığımız cihazlar için gerekli olan uluslar arası bir Standart oluşturulmuş durumda;   ” Rec.709 Standard Color Gamut”  adı verilen bu standarda göre mutlak renk doğruluğunu yakalamak isteyen cihazların ölçümlerde %100 RGB değerine ulaşması gerekiyor. Peki bu ölçümlerde iPad Air 2 nin skoru NE?…   Displaymate sonuçlarına göre  tam tamına % 107. Aslında  iPad Air 2 gibi iPad Air (1)   de benzer bir performans çıkararak Apple’ın bu konudaki başarısını gözler önüne seriyor… Özelliklede renk doğruluğu için bir diğer fatal gereklilik olan “intensity scale” ölçümlerinde  Gama 2.2 standartını yakalayan sonuçlarıyla (sizi iyice sıkmamak için bu konuya ayrıntılı olarak değinmiyoruz)

iPad Air 2 Gamut skoru

özetleyecek olursak yüksek ekran parlaklığı ve yansıma önleyici kaplamasıyla iPad Air 2 tüm rakiplerine göre çok başarılı. 166 lık Yüksek Ambient ışık değeri ile  bugüne kadar ölçülmüş en başarılı kontrast oranını veriyor. Yani Apple bize mükemmel görüntüler sunmaya devam ediyor… Hatta en mükemmelini….

 

Size Özel Maymuncuk” Touch ID Fingerprint Identity Sensor” ;

Apple iPhone 5S te kullanmaya başladığı parmak izi sensörününün gelişmiş bir formatını iPad Air 2 dede kullanıyor. Boyutları göz önüne alındığında genellikle iki elle kullanılan bir Tablet için herhangi bir akıllı telefondan çok daha fazla işe yarayacağı kesin. Parmak izi kayıt kurulumu iphonlardaki gibi son derece kolay hatta Parmağınızı ne zaman sensörün üzerine koyup ne zaman kaldıracağınızı söyleyen kılavuz yazılım sayesinde artık daha da kolay.  Apple’ın  Parmak izi sensörü teknolojisi gerçekten de en yüksek güvenlik ve pratiklik özelliğine sahip her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz ve ipad dünyasındaki evinizin, arabanızın, posta kutunuzun, kiralık kasanızın ve ofisinizin kapılarını açabilen size özel   benzersiz bir maymuncuk gibi. Parmağınızı ana ekran düğmesinin üzerine yerleştirip ve tek dokunuşla tabletinizi açabiliyorsunuz, üstelik bunu belirli bir açı yada paralellikte yapmanıza gerek yok, iPad Air 2 nizin etrafındaki 360 dereceden hangisinde rahat ediyorsanız  onu kullanın… Hepsi sizin…..

Anlaşılan oki  bu geliştirilmiş Touch ID teknolojisi IOS 8 de desteklenen özellikler sayesinde kısa sürede Apple’ın vazgeçilmezleri arasına girecek gibi… Özellikle başta itunes store uygulamaları gibi ödeme gerektiren işlemler olmak üzere parmak izi gibi son derece şahsi ve önemli bir unsurun Apple, icloud  yada itunes gibi dış bir işlem merkezin kullanılabilecek olması bazı kişilerde son derece doğal olarak rahatsızlık ve güvenlik endişesi yaratabilir, özellikle de parmak izinin dijital olarak kopyalanması konusunda… Eğer sizde bu endişeyi paylaşanlardansanız bu konuda içiniz rahat olsun, çünkü Apple bir taraftan  Touch ID Scannerin taradığı parmak izi datalarının icloud yada Apple gibi merkezlerde kayıt altına alınmayacağının garantisini verirken diğer taraftan da yeni işlemcisi A8X in mimarisi içerisine yerleştirilen bir özellik sayesinde kopyalanmanın engelleneceğini ifade ediyor.

fingerprint_2

Bir Komplo Teorisi ;

Peki Apple bu konuda ne kadar inandırıcı; Evet kendisine ait  işlem merkezlerinde  fingerprint “parmak izi” datalarını kayıt altına almayacağını ifade ediyor. Bunu yapabilir mi tabi ki yapabilir, bunu gerçekleştirmek için üzerine düşen tek şey sözünü tutmak. Ama burada önemli bir nokta var; Apple, ben ulaşamam demiyor sadece kayıt altına alınmayacak diyor ve içerisine şuan herkesin aklını başından almış olan yeni süper işlemcisi A8X in adını gizli özne olarak yerleştirdiği etkileyici cümlelerle kuşku fidanlarını yeşermeden kurutuyor zaten.  Peki gerçekte durum ne Apple bu datalara ulaşabilir mi yoksa ulaşamaz mı? Teorimize göre iPad Air 2 nin şuanki  yazılımı ile ulaşamaz  çünkü çok büyük bir ihtimalle finger print izi bir anahtar olarak değil sadece standart bir anahtarın üretilmesinde yada aktifleştirilmesinde bir buji / ateşleyici fonksiyonuyla çalışıyor. Yani iPay’de yada benzer uygulamalarda aslında parmak izi kullanılmıyor parmak izinin ürettiği standart bir anahtar “şifre” kullanılıyor. Bu şekilde parmak izi bilgileri asla ve asla işlemcinin dışına çıkmıyor. Evet Apple doğru söylüyor iPad  Air 2 nin A8X işlemcisi üreticisinin bahsettiği mimari görkemiyle olmasa da son derece basit ve güvenli  bir şekilde  fingerprint datalarını koruyor…

 

En sonunda… 802.11ac WI-FI Teknolojisi iPad’de;

Selefi iPad Air gibi gibi hem 2.4 Ghz hemde 5Ghz dual band ve 11a/b/g/n desteği sunan  iPad Air 2 ile gelen en önemli yeniliklerden bir tanesi de hiç şüphesi yeni internet bağlantı teknolojisi 802.11ac WI-FI +MIMO desteğine de sahip olması. Hatırlayacağınız üzere bir önceki nesil olan iPad Air’in sahip olduğu WI-FI teknolojisi 802.11n tabanlıydı ve ulaşabileceği maksimum hız 300 Mbps idi, bu da iPad Air 2 nin teoride de olsa 867 Mbps lik üst sınırlı hızıyla eskisinden 3 kata kadar daha hızlı kablosuz iletişime olanak sunabilmesi anlamına geliyor. Bu performans artışı sadece WI-FI kablosuz bağlantı yeteneği ile sınırlı değil, eğer Wi-Fi  kapsama alanı dışındaysanız 20LTE modunu destekleyen  WI-FI + Cellular modeli ile yüksek hızlı internetin konforundan mahrum kalmıyorsunuz.

Şimdi kısaca bu   802.11ac, MIMO yada cellular gibi özelliklerin neler sunduğuna bakalım; Wireless iletişimde Eski 11n teknolojisinin 20 Mhz genişlikte 4 kanal kullanırken,  yeni 11ac standartının 80 Mhz genişlikte tam 8 kanal  kullanması 802.11ac teknolojisinin en büyük özelliği ve avantajı. Konuyu daha iyi anlamak için Ankara – İstanbul arasındaki 10 şeritli otoyolun önce 20 şeride çıktığını daha sonrada bu otoyolun yanına aynısından birkaç tane daha yapıldığını düşünün.  Dediğimiz gibi bu teoride 3 kata kadar hız farkı demek oluyor ama gerçekte bu iddialı farkı şuan için elde edemiyorsunuz, bizim kendi testlerimizde en güçlü router ve PC lerle yaptığımız testlerde dahi performans en fazla 2 kata kadar çıktı,. Hal böyleyken mobil bir cihazdan çok daha fazlasını beklemek biraz hayal kırıklığı yaşatabilir. Ama tabiki önceki modele göre ciddi bir performans artışı olacağı tartışılmaz.

iPad Air 2 MIMO 2x2

Gerek akıllı telefonlarda olsun gerek tabletlerde özellikle son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz 2X2 MIMO teknolojisine de sağladığı faydayı anlamak için kısaca bir göz atalım; 2X2 MIMO sistemi 2 adet Transmitter (verici) ve 2 adet Receiver (alıcı)  kullanır. Temel işlem iki aşamadan oluşur. Birincisi ; Gelen yayın önce ikiye bölünür ve vericilere iletilir. Bu iki vericinin her biri de karşıdaki alıcıların her ikisine birden sinyali iletir.  Bu şekilde ikinci Aşamaya geçilir; Alıcıların her ikiside karşıdaki ayrı antenlerden gönderilen sinyalleri alarak  tekrar birleştir. MIMO teknolojisi  link kalitesini ve hızını hatrı sayılır derecede artıran bir uygulama olarak ciddi kabul görmektedir.

Sistemin temel prensiplerini daha iyi anlamak için günlük hayattan şöyle bir örnek verelim;  İstanbulda trafiğin yoğun olduğu bir gün anadolu yakasından avrupa yakasına geçmekte olan içerisi yolcu dolu bir halk otobüsünü düşünün, o trafikte o büyüklükteki bir otobüsün karşıya geçmesi yaklaşık iki saat alacaktır. Şimdide köprünün girişinde  otobüsteki yolcuları indirip iki tane minibüse bindirerek köprüden karşıya geçirdiğinizi ve körünün çıkışında yolcuları bekleyen başka bir otobüse tekrar teslim ettiğinizi düşünün. Minibüsler trafikte çok daha   yüksek bir manevra kabiliyietine sahip olduklarından köprüyü daha kolay birşekilde  ve belki 1 saatten kısa sürede  geçeceklerdir….

Gelelim Cellular özelliğindeki yeniliğe; Apple’ın iPad Air 2 de övgüyü en çok hakeden yeniliklerinden birisi de bu; Air 2 ile birlikte gelen 20LTE band destekli  “Apple Sim” sadece wifi üzerinden değil aynı zamanda hüceresel bağlantı da yapabilmenize  olanak tanıyor. Şöyle ki internetini kullanmak istediğiniz data taşıyıcı şirketlerden (Tukcell, Avea, Vodafone vs. – tabi bu hizmeti vermeleri gerekiyor)  sim kart yada data kart almak zorunda değilsiniz. Cihazınızla birlikte gelen Apple Sim  sayesinde data sağlayıcı bu firmaların kısa süreli internet paketlerini seçip kullanabilirsiniz. Ama operatörün bu teknoloji ve servisi desteklemesi gerektiğini tekrar hatırlatalım.  Şuan Amerika ve İngilterede sağlanan bu hizmet eminiz ki çok geçmeden hızlı bir şekilde yaygınlaşacaktır.  Ve tabi şuan sadece iPad Air 2 ve iPad Mini 3te bulunan  bu özellikte….

 

iSight kamera Neler yapabiliyor;

Gelişmiş bir sensör, işlemci ve optik sistemle seri, ağır, hızlı, panoramik yada zaman ayarlı çekimleri loş ışıkta dahi zorlanmadan yapabileceği iddia edilen arka kısımdaki yeni iSight kameraya ve ön kısımda bulunan  FaceTime HD kameraya  daha fazla işkence etmeden incelemeye başlayalım;

isight

iPad Air 2 ile gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi de iPad Air de arkayüz kamerası olarak kullanılan  5 MPx lik iSight  kameranın yerini halefindeki 8 MPx lik iSight kameranın alması. Bu yeni kamera eskisi ile aynı  F2.4 diyafram açıklık değerine  sahip olmasına rağmen bir taraftan  8 Mpx(2448×3264) çözünürlükle iPad Air’in 5 Mpx (1935 x 2592) lik kamerasından daha fazla ayrıntı yakalarken diğer taraftanda birim alana düşen ışıktan daha fazla miktarda yararlanarak ürettiği fotoğraflarda daha yüksek bir kalite seviyesini yakalıyor.

Artan piksel sayısı ve güçlü işlemci desteği ile 8 Mpx e sahip yeni iSight kameranın eskisinden daha fazla ayrıntı yakalaması son derece normal,. Ancak her iki tabletle çekilmiş  resimleri yanyana koyup incelediğimizde iPad Air 2 de bulunan iSight kameranın ışık kullanımı konusunda bariz bir üstünlüğü olduğunu görüyoruz. İşte bu durum artan piksel sayısı ve işlemci performansı gibi etkenlerle kolay kolay açıklanamaz. Bir kamerada isterseniz dünyanın en iyi objektifini kullanın, görüntü sensörünü büyütmeden o objektifin kapasitesini kullanamazsınız. yani bir kartalın gözlerini güvercinin kafasına takarsanız hiç bir işe yaramaz.. Bu durumda akla şöyle bir soru geliyor; Apple bir kamera için hayati önem taşıyan dijital görüntü sensörünü büyüttü mü? Çünkü aynı büyüklükteki sensörü kullanıp sadece megapiksel sayısını artırsaydı her bir piksel başına düşen ışık azalacağından çekilen fotoğraf daha karanlık çıkardı, ama burda durum tersi; iPadi Air 2 nin 8 mpx lik iSight kamerasının hem çözünürlüğü artmış hemde piksel büyüklüğü; bunun dijital fotoğrafçılık dünyasında tek bir açıklaması var; Apple Air 2 de DAHA BÜYÜK BİR SENSÖR kullanmış.  Elmas ve pırlanta gibi birkaç ender bulunan taşı saymazsak dijital kameralarda bulunan sensörlerin ebatlarına göre dünyanın en pahalı nesnelerinden olduğunu söyleyebiliriz. Yani Apple zaten önde olduğu bir yarışta bir adım daha öne geçmek için kesenin ağzını iyice açmış gibi görünüyor.

Yeni iSight kameranın video özelliklerine gelince;  43 Mpx e ulaşabilen Panoramik Çekim, hafıza dolana kadar devam eden ve saniyede 10 adet fotoğraf kaydı yapabilen  seri çekim, saniyede 60 FPS 1080P video çekim, saniyede 120 fps 720P video çekim (ağır çekim), HDR çekim ve eşsiz bir görsel şölene dönüşen time laps çekim   gibi öne çıkan özellikleriyle göz dolduyor

iPad Air 2 Hangi Görüntü Sensörünü Kullanıyor?

Yeni iSight kameranın sensörü hakkında Apple tarafından bir açıklama yapılmamasına rağmen, kullanılan  kamera özelliklerine baktığımızda OmniVision Firmasının OV8858 serili CMOS sensörüyle birebir örtüştüğünü görüyoruz.

iPad Air 2 Camera Cencor

 

Gökten 3 elma düştü.. Peki ama en iyisi hangisi?  Apple’ın en son çıkan 3 mobil ürününden hangisi en iyi kameraya sahip? iPad Air mi?, iPad Air 2 mi?, iPhone 6 mı?  Bu sorunun cevabını bulmak için aşağıdaki karşılaştırma tablosuna hep beraber bir göz atalım…

ELMALAR PİKSEL SAYISI PİKSEL BOYUTU SENSÖR BOYUTU FOTOĞRAF BOYUTU DİYAFRAM AÇIKLIĞI
iPad Air Camera 5000000 1.12 μm 0,20″ 2592 x 1935 F 2,24
iPAd Air 2 Camera 8000000 1.12 μm 0,25″ 3264 x 2448 F 2,24
iPhone 6 Camera 8000000 1.5 μm 0,35″ 3264 x 2448 F 2,22
NIKON D750 24930000 5,9 μm 1.71″ 6016 x 4016 F 1.12

iPad Air 2 vs iPad Air vs iPhone 6

FaceTime HD Kamera ;

iPad Air 2 nin ön yüzünde ise  1.2 Megapiksellik  eskisinden neredeyse 2 kat daha fazla ışık kullanabilen F 2.2 diyafram açıklığına sahip 720P video kaydı yapabilen FaceTime HD kamera bulunuyor. yeni kameradaki F 2.2 diyafram selfie lerinizde farkı bariz olarak gösteriyor.. iPad Air de kullanılan yine 1.2 Megapiksellik front kameraya en büyük farkı ise video arama işleminde atıyor…

Bütün bunlara rağmen şunu mutlak olarak belirtmeliyiz; mobil bir cihazın kamera donanımı nekadar gelişirse gelişsin onlardan bir DSLR performansı beklemek son derece yanlış olacaktır. Fotoğraf bir ışık aksiyonudur. ışık olmazsa fotoğrafta olmaz ve fizikte ışık evrensel yasalarla bağlıdır hareketi dalgasal değil parçaçık temellidir. Bütün bu gereksiz şeyleri niye anlatoyorsunuz diye kızan varsa şöyle özetleyelim; Çok ışık iyi fotoğraf, az ışık kötü fotoğraf… Ayrıca büyük sensöre çok ışık küçük sensöre az ışık.. Yeterince açık oldu galiba…

 

Yeani iPad Aire Yeni Batarya;

Eğer halen yorulmadan bu inceleme yazısını okumaya devam ediyorsanız bizde bunun karşılığında Apple’ın ince şaheserinin  küçük! sırlarından bir tanesini  sizinle paylaşalım… Tabi hala kulağınıza gelmediyse… Apple yeni tabledi iPad Air 2 nin güçlü sistemini beslemesi için kullandığı yeni bataryanın geçen yılki modeliyle (iPad Air) aynı kullanım ömrüne sahip olduğunu açıklamıştı. Yeni batarya aktif kullanımda tam olarak iPad Air in sahip olduğu batarya kadar ömre sahip olmasada hemen hemen ona yakın bir kullanım ömrü sağlıyor.  Burada şaşırtıcı olan şu; bu güçlü cihazı 10 saat ayakta tutan yeni batarya eskisinden % 15 daha küçük.  Buda Apple ‘ın bu tableti yaprak inceliğine getirmeyi nasıl becerdiğini anlamanız konusunda büyük ipuçlarından ikincisi… (6.1 mm incelikteki tasarımda en büyük etkenin “bounded display” olduğunu da unutmuyoruz tabiki )

iPad Air 2 battery

Apple daha ince bir tabletteki aynı batarya ömrünü yazılım ve işlemci desteğiyle artırdığını savuna dururken, yeni gelen test verileri Apple’ın açıklamasına dair soru işaretleri oluşturmaya başladı. Testler kapsamındaki bir ölçümde yeni  iPad Air 2 nin bataryası 640 dakika dayanırken orjinal iPad Air in bataryası yaklaşık 730 dakika gibi çok daha uzun bir süre dayandı.  Apple aradaki %14 lük farkı nereye saklamayı düşünüyor acaba. Yani iş burda tam bir nasreddin hoca hikayesine dönüyor; Kedi buysa ciğer nerde? ciğer buysa kedi nerde?…   Aslında burada ne Apple’ın nede iPad Air’in bir kabahatı yada ayıbı yok, tek suçlu SAHİBİ 10 saat dayanır demesine rağmen 2 saatten fazla dayanan orjinal iPad Air (1). Şu durmda Apple’ın tutumu son derece anlaşılabilir. Lansmanlardaki kusursuz incelik konusunda baş aktörü çok daha albenili bir sistem olan  “bounded display” olarak sunup gizli kahramanımız bataryadan bahsetmeyince ortaya kaçınızlmaz bir yüzleşme kaldı….

Tabi Apple’ın suçları bununlada bitmiyor; bizi incecik ürünlerin içine koyduğu  10 saat gibi rakiplerinin neredeyse 2 katı ömre sahip mükemmel bataryalara alıştırırsa bizde tabiki nerede bu çilekli pastanın eriği diye sorarız… Teşekkürler Apple… THoşgeldin iPad Air 2….

 

Alüminyum kasanın içinde iPad Air 2 ne saklıyor….

ipad air 2 inside

 

IPAD AIR 2 İLE YAPILACAK EN GÜZEL 10 ŞEY;

1- Kablosuz film izlemek;  iPad air 2 ile yapacağınız en güzel şeyler listesinin başında kablosuz film izlemek geliyor; ipad Air 2 de bulunan “AirPlay” özelliği sayesinde itunes hesabınızda bulunan veya internetteki sayısız film sitesi yada youtube, vimeo gibi  websitelerinde bulunan videoları Apple tv aracılığıyla  HD tivilerinizde yada  dev perdelerede görüntü verebilen Projeksiyon cihazlarında kablosuz olarak aktarıp izleyebilirsiniz. Tabi kendi çektiğiniz video ve fotoğraflarıda unutmayalım.

2- Mirroring (Görüntü yansıtması yapmak); iPad Air 2 nin en güzel özelliklerinden ikincisi ise o an  tabletinizin ekranında bulunan tüm içeriği Apple TV aracılığıyla büyük ekranlara yansıtabilmek.  Bu bir TV yada Proyeksiyon cihazı olabileceği gibi  Air Server yazılımı yüklenmiş bir PC nin ekranıda olabilir. Yani evinizdeki 60 inçlik kocaman TV nizin dev bir tablet PC ekranına dönüştüğünü hayal edin…

3- Kablosuz Hoperlör keyfi; Üçüncü sıradaki özellik daha çok müzik severlere hitap ediyor. Yine itunes store dan satın alacağınız  yada hesabınızda hazır bulunan müzik dosyalarınızı  veya dijital enstrumanlar aracılığı ile kendi oluşturduğunuz müzik dosyalarını  Airplay özellikli hoperlörlere son derece yüksek bir kalite seviyesinde kablosuz olarak aktarıp dinleyebilmeniz gerçekten çok büyük bir keyif veriyor.

4- Amataör Ressamlar için Harika bir tuval; iPad Air 2 nin bu özelliği ise  amatör ressamları cezbedecek seviyede. Kocaman Retina ekran üzerinde Apple’ın eşsiz resim işleme yazılımları aracılığı ile stylus kalemleri fırça olarak kullanıp son derede yaratıcı resimler yapabilirsiniz.

 5- Retina Ekranda Oyun Keyfi; Apple’ın üzerinde tartışmaya yer bırakmayan üstün grafik performansının desteğinde Zengin sensör donanımı ve eşsiz parlaklıktaki kocaman 7.9 inçlik ekranıyla birbirinden eğlenceli oyunların tadını çıkarabilirsiniz. Ama uyarıyoruz bu durum ciddi bir alışkanlık yaratabilir.

6- Portatif Ofis Cebinizde; Dudak uçuklatan yatırımlarla işlemcileri laptoplara kafa tutmaya başlayan ipad ailesinin bu yeni üyeleri sayesinde insanlar artık tabletlerin laptopların tahtına göz diktiklerini iyice anladılar, merak edilen asıl şey ise bu kırmızı denge çizgisinin ne zaman geçileceği. Şüphesiz ki bu noktada tabletlerin en büyük avantajı işlemci avantajı ile birlikte ofis dosyalarını işleyebilmekti. Artık yeni iPad Air 2 nizi kullanarak bir çok düzenleme programı yardımıyla word exel powerpoint gibi bir çok ofis dosyalarınızı işleyip düzenleyerek paylaşabilirsiniz.

7- Kitap kurtları buraya; iPad Air 2 nin belkide en faydalı özelliklerinden birisi ise devamlı yanınızda taşıyabileceğiniz 6 milimetrelik bir alüminyum kasada tırlar dolusu bir kütüphaneye ulaşıp istediğinizi seçerek okuyabilmeniz, hemde kocaman ekranda. Tabiki  e-booklardan bahsediyoruz. iPad Air 2 nizi bir READER olarak kullanıp istediğiniz e-book u okuyabilirsiniz. Kitap okumaya bu kadar isteksiz teknolojiye ise bu kadar hevesli bir halk olarak belkide bir devrim yaratabilir…

8- Dev vizörlü kamera, 3-2-1… Motor; Artık neredeyse bütün cep telefonu ve tabletlerde dahili kameralar mevcutken iPad Air in bu özelliği biraz sıradan gelebilir. Ancak bir tablet için gerçekten iddialı olan 8 MegaPixellik kamerası ve Holywood yönetmenlerinin başından ayrılmadığı profesyonel kayıt cihazlarını anımsatan  ve çekim esnasında dev bir vizöre dönüşen  7.9 inçlik bir retina ekranı video çekimini apayrı bir platforma taşıyor. Hele bir de biraz bütçeniz müsade eder de bu ürünler için tasarlanmış “Slider” larla birlikte kullanırsanız  hemen etraftan “bir boyun fuları ve pipo” aramaya başlayabilirsiniz….

9- Do You Speak English; Bir taraftan gramer textleri ve testlerle uğraşırken diğer taraftan da dijital  yabancı dil sözlük uygulamalarını  çok hızlı ve kolay bir şekilde aynı anda kullanabilirsiniz.  iPad Air 2 yabancı dil öğrencileri için bir çok uygulamayı aynı anda etkin olarak kullabilecekleri harika bir araca dönüşüyor. Özellikle Çince, Rusça, Arapça yada İbranice gibi farklı bir grafik tabanına sahip alfabelerin oluşturduğu dilleri çalışırken ne kadar faydalı olabileceği tartışmasız bir şekilde ortada….

10- Bana En İyi Arkadaşını Söyle; Tabiki size canlılar dururken gidip makinalarla arkadaşlık edin, bu sizin için çok daha iyi olur demiyoruz. Ancak kendinize biraz zaman ayırmak için yalnız kaldığınızda, yoda, uzun iş seyahatlerinde  hatta özellikle tatilde yanınızda taşıdığınız binlerce ağzı olan bir isviçre çakısı gibi sayısız faydası ve özelliği ile kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz bir cihaz…

 

 

 

iPAD AIR 2 KARŞILAŞTIRMALI ÖZELLİKLER;

KAPASİTE

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
16-64-128 GB 16-32 GB 16-64-128 GB 16-32 GB 16 GB

EKRAN

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Retina ekran Retina ekran Retina ekran Retina ekran
IPS teknolojisine sahip 9.7 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı Multi‑Touch ekran IPS teknolojisine sahip 9.7 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı Multi‑Touch ekran IPS teknolojisine sahip 7.9 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı Multi‑Touch ekran IPS teknolojisine sahip 7.9 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı Multi‑Touch ekran IPS teknolojisine sahip 7.9 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı Multi‑Touch ekran
İnç başına 264 piksel (ppi) yoğunlukta 2048 x 1536 çözünürlük İnç başına 264 piksel (ppi) yoğunlukta 2048 x 1536 çözünürlük İnç başına 326 piksel (ppi) yoğunlukta 2048 x 1536 çözünürlük İnç başına 326 piksel (ppi) yoğunlukta 2048 x 1536 çözünürlük İnç başına 163 piksel (ppi) yoğunlukta 1024 x 768 çözünürlük
Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama Parmak izine dayanıklı, yağ tutmayan kaplama
Tam lamine ekran . . . .
Yansıma önleyici kaplama . . . .

EBATLAR

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
240×169,5×6,1 mm 240×169,5×7,5 mm 200×134,7×7,5 mm 200×134,7×7,5 mm 200×134,7×7,2 mm

AĞIRLIK

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
437 g W / 444 g C 469 g W / 478 g C 331 g W / 341 g C 331 g W / 341 g C 308 g W / 312 g C

İŞLEMCİ

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
A8X + M8 A7 + M7 A7 + M7 A7 + M7 A5

TOUCH ID

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Parmak İzi Yok Parmak İzi Yok Yok

iSIGHT KAMERA

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
8 MP fotoğraflar 5 MP fotoğraflar 5 MP fotoğraflar 5 MP fotoğraflar 5 MP fotoğraflar
Otomatik netleme Otomatik netleme Otomatik netleme Otomatik netleme Otomatik netleme
Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama
Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü
Beş bileşenli mercek Beş bileşenli mercek Beş bileşenli mercek Beş bileşenli mercek Beş bileşenli mercek
Karma kızılötesi filtresi Karma kızılötesi filtresi Karma kızılötesi filtresi Karma kızılötesi filtresi Karma kızılötesi filtresi
ƒ/2.4 diyafram ƒ/2.4 diyafram ƒ/2.4 diyafram ƒ/2.4 diyafram ƒ/2.4 diyafram
HDR fotoğraflar HDR fotoğraflar HDR fotoğraflar HDR fotoğraflar HDR fotoğraflar
Panorama Panorama Panorama Panorama
Arka arkaya çekim modu

FACE TIME HD KAMERA

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
1.2 MP fotoğraflar 1.2 MP fotoğraflar 1.2 MP fotoğraflar 1.2 MP fotoğraflar 1.2 MP fotoğraflar
720p HD video 720p HD video 720p HD video 720p HD video 720p HD video
Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü arama3 Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü arama3 Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü arama3 Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü arama3 Wi‑Fi veya hücresel ağ üzerinden FaceTime görüntülü arama3
Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama
Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü

VİDEO KAYDI

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Kayıt sırasında dokunarak netleme Kayıt sırasında dokunarak netleme Kayıt sırasında dokunarak netleme Kayıt sırasında dokunarak netleme Kayıt sırasında dokunarak netleme
Video stabilizasyonu Video stabilizasyonu Video stabilizasyonu Video stabilizasyonu Video stabilizasyonu
Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama Yüz algılama
Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü Arka aydınlatma sensörü
3 kat video yakınlaştırma 3 kat video yakınlaştırma 3 kat video yakınlaştırma 3 kat video yakınlaştırma
Hızlandırılmış video Hızlandırılmış video Hızlandırılmış video Hızlandırılmış video .
Ağır çekim video Hızlandırılmış video

KABLOSUZ BAĞLANTI

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Wi‑Fi + Cellular: Wi‑Fi + Cellular: Wi‑Fi + Cellular: Wi‑Fi + Cellular: Wi‑Fi + Cellular:
Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n/​ac); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz) Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz) Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz) Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz) Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz)
MIMO MIMO MIMO MIMO
Bluetooth 4.0 teknolojisi Bluetooth 4.0 teknolojisi Bluetooth 4.0 teknolojisi Bluetooth 4.0 teknolojisi Bluetooth 4.0 teknolojisi
GSM/EDGE GSM/EDGE GSM/EDGE GSM/EDGE GSM/EDGE
CDMA EV-DO Rev. A ve Rev. B CDMA EV-DO Rev. A ve Rev. B CDMA EV-DO Rev. A ve Rev. B CDMA EV-DO Rev. A ve Rev. B CDMA EV-DO Rev. A ve Rev. B
UMTS/HSPA/​HSPA+/​DC‑HSDPA UMTS/HSPA/​HSPA+/​DC‑HSDPA UMTS/HSPA/​HSPA+/​DC‑HSDPA UMTS/HSPA/​HSPA+/​DC‑HSDPA UMTS/HSPA/​HSPA+/​DC‑HSDPA
LTE4 LTE4 LTE4 LTE4 LTE4
Sadece veri5 Sadece veri5 Sadece veri5 Sadece veri5 Sadece veri5
Nano SIM Nano SIM Nano SIM Nano SIM Nano SIM

KABLOLU BAĞLANTI

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Lightning Lightning Lightning Lightning Lightning

PİL ÖMRÜ

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
10 S (9S CELLULAR) 10 S (9S CELLULAR) 10 S (9S CELLULAR) 10 S (9S CELLULAR) 10 S (9S CELLULAR)

SENSÖRLER

iPad Air 2 iPad Air iPad mini 3 iPad mini 2 iPad mini
Touch ID Touch ID
Üç eksenli jiroskop Üç eksenli jiroskop Üç eksenli jiroskop Üç eksenli jiroskop Üç eksenli jiroskop
İvmeölçer İvmeölçer İvmeölçer İvmeölçer İvmeölçer
Ortam ışığı sensörü Ortam ışığı sensörü Ortam ışığı sensörü Ortam ışığı sensörü Ortam ışığı sensörü
Barometre

DEVAM EDECEK….

 

 

iPad Air 2 Renkler

 

 

İlgili Konular

 

Apple TV inceleme

 

AirPort_Extreme_inceleme

 

Mac mini late 2012 incelemesi

 

 

Views: 6571

loading...

Recommended for you

2 Comments

  1. Umut

    Ocak 6, 2015 at 12:22 pm

    Ellerinize sağlık bu güne kadarki okuduğum ve izlediğim tum incelemelerden cok daha iyiydi.Ürüne gelirsek Apple bana kalırsa 32 gb hafiza seçeneğinin standart olmamasi ve cift tonlu flash kulanmamasi disinda bu gune kadarki en iyi iPad!

  2. Hüseyin Yıldız

    Şubat 3, 2015 at 1:10 am

    Merhaba elinize sağlık mükemmel bir inceleme yazısı olmuş, Evet kullanılan kamera sensörü konusunda bende çok araştırma yaptım ancak şuana kadar bir şey elde edememiştim, bunun için ayrıca teşekkürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>