ordu escort

MOBİL

iPhone 6s ve 6S Plus Tanıtıldı

By

on

iPhone 6sApple’ın Sanfrancisco tanıtımının en dikkat çekici aktörleri tabi ki iPhone 6 kardeşlerin güncellenmiş varyasyonları olan iPhone 6S ve iPhone 6S Plus oldu.

Yeni iPhone 6S in  tasarımında zorlukla farkedilen 0,2 mm’lik kalınlık, 0,2 mm’lik uzunluk  ve 0,1 mm’lik genişlik  farkı dışında tahmin edildiği gibi  dikkat çekici bir fark yoktu. Aynı durum iPhone 6S Plus içinde geçerli oda boyuna ve enine 0,1 ‘er mm büyürken kalınlığıda 0,2 mm artmış. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da iPhone 6S de 14 gramlık iPhone 6S Plus’ta ise 20 gramlık bir ağırlık artışı söz konusu olmuş

Ancak alışılageldiği üzere Apple her iki yılda bir sahneye çıkardığı S serilerinde olduğu gibi bu seride de cihazın performansını bir hayli artıracak adımları atmaktan geri kalmamış.

3D Touch özelliği ve 2GB RAM ile gelen iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modelleri 2 çekirdekli A9 işlemciye sahipler. Grafik ünitesinin başında ise M9 PowerVR GX6850 bulunuyor. Daha önce 16 ve 64 GB dahili depolama kapasiteleri ile birlikte gelen iPhone 6S kardeşler şimi artık 128 GB depolama opsiyonu ile de satın alınabilecek.

Çözünürlük konusunda da herhangi bir değişiklik yok. iPhonbe 6S yine 326 ppi yoğunluğu 1334 x 750 px olarak sunarken iPhone 6S Plus da yine aynı şekilde iPhone 6 Plus Da olduğu gibi  401 ppi yoğunluğu 1920 x 1080 px çözünürlükte sunuyor.

Her iki yeni modelde  LTE Advanced ve MIMO özellikli olarak geliyor . Ancak tabiki LTE Advanced özelliği için önce operatörün bu servise destek vermesi  gerekiyor. Anten iletişimini çok daha verimli kullanabilen MIMO özelliği ise tabiki wireless iletişimde fark yaratabilecek bir teknoloji barındırıyor.

Dikkat çekici gelişmelerden birtaneside Touch ID’nin yeni versiyonu. hatırayacağınız üzere iPhone 6 ve 6S parmak izi sensörü kozmetik olarak çok da narin olmayan ellerin yani parmakların   okumasında çok da  tatminkar değildi. Ancak Apple bu yeni kullandığıikinci nesil parmak izi  sensörü ile bu açığı kapatacak gibi görünüyor.

Yeni iPhone S kardeşlerin kamera sistemlerinde de ciddi değişiklikler var. Ön tarafta bulunan eski 1.2 megapiksellik kamer yerine  5 Megapiksellik 720p HD video kaydı yapabilen F/ 2.2 diyafram açıklığına sahip bir kamera kullanılmış. Arka kısımda ise önceki nesilde tercih edilen 8 megapiksellik iSight kamera yerine 12 megapiksellik bir kamera kullanılmış.   Bu yeni iSight kameranın F/ 2.2 olan diyafram açıklığı önceki nesil ile aynı.

Burada dikkat çekici olan şey Çözünürlük % 50 artarken birim piksel büyüklüğü % 50 azalmış  (1.22µ dan 1,5µ’ya).  Yani bir kameranın performansı için en önemli unsur olan sensör büyüklüğünde en ufak bir değişiklik söz konusu değil gibi görünüyor. Biraz daha basitçe ifade etmek gerekirse Apple ışık miktarından biraz feragat ederek çözünürlüğü tercih etmiş diyebiliriz.

Kamera ve diğer bir çok önemli konuda  asıl kozunu iPhone 7’ye sakladığını göz önüne alırsak bu çok da şaşırtıcı olamayan bir durum aslında..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>