ordu escort

MOBİL

iPhone 7 Çıkış Tarihi, Haberleri ve Söylentiler..

By

on

iPhone 7

Şuan tartışmasız bir şekilde dünyanın en popüler telefonları  olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın yaklaşık bir yıl içerisinde tahtlarını iPhone 7 lere bırakacaklarını bilmek için mülayim olmaya gerek yok. Bizde artık bu konuda referans olduğu genel kabul görmüş kişi yada kuruluşlardan aldığımız  bu telefonlara ait bilgileri analiz edip yorumlayarak anında sizinle paylaşacağız. Ta ki Apple’ın yeni ikizleri sahneye çıkana dek.

Daha Küçük Ekranda Daha Yüksek çözünürlük

Herşeyden önce şunu itiraf etmemiz gerekiyor.  Küçük kardeş iPhone 6’nın 4,7″ lik ekranında sunulan 1334×750 piksel çözünürlük ve büyük kardeş iPhone 6 Plus’ın 5,5″ lik ekranında sunulan 1920×1080 piksel çözünürlük şuanda bile ekranlarında onların iki katı çözünürlük sunan rakiplerinin karşısında hiç bir eksiklik göstermiyor. Zaten Apple’ın bu display üstünlüğü bütün dünyanın malumu. Ancak birşey çok iyi diye neden daha iyi olmasın. Özellikle de iPhone 6 nın 326 ppi piksel yoğunluğunu ve iPhone 6 Plus’un 401 olan piksel yoğunluğunu rakipleriyle yanyana koyduğumuzda biraz rahatsız edici duruyor. Bu rahatsızlıktan tabiki en çok da Apple müdavimleri etkileniyor. Apple yine rakiplerine sizin QHD deki görüntünüzün çok daha iyisini Full HD de verebiliyorum havasında olsa da hatta bunda çoğu zaman haklı olsa da bu düşük ppi oranı rahatsızlığını gidermesi şart gibi görünüyor. Bu yüzden  Apple’ın yeni gelecek iPhone 7 ya da 6S’in 4″ büyüklükteki ekranda   1920x1080p Full HD,   iPhone  7 Plus ya da 6S Plus’ında 5″ ekranda  2560x1440p  Quad HD çözünürlük sunması  bekleniyor.

iphone 7 QHD

 

En az 32 GB depolama Alanı

iPhone kullanıcıları arasında en büyük şikayet demeyelim ama tatminsizlik storage kapasitesi yani depolama alanının yetersizliği konusunda oluyor. Bildiğiniz gibi şuan ki iPhone 6 ve iPhone 6Plus’ın sunduğu minimum storage 16 GB ile sınırlı. Üstelik iPhone 6  kardeşlerin gemisini yürüten  IOS 8 in hiçte mütevazi olmayan hacmini düştükten sonra  sizin kullanımınıza sadece 5,7 GB gibi bir alan kalıyor. Bu tabiki Apple’ın bir kabahati değil bu ürünler storage kapasitelerine göre fiyatlandırılıyor. Ancak onu satın alan herkes IOS nedir? ne kadar yer kaplar?  bir fotoğraf kaç megabyte eder? 200 fps slow motion çeksem kaç saniyede hafızayı doldururum? şeklindeki soruların hepsini bilmek zorun da değil. Tabi ki Apple müşterilerine muhteşem teknoloji içeren ürünler sunuyor. Ancak tüketicilerin arasında iPhone satınalma sebebinin teknolojik üstünlükten ziyade tasarım ve imajla alakalı olduğunu da kabul etmeyen yoktur herhalde…  Bu yüzden en iyisi Apple’ın bu 16 GB sınırını 32 GB’a yükseltmesi, satınalırken birkez ah! denir ondan sonra oh!  denir. Yoksa  Apple en sonunda batarya ve ekran kalana kadar iPhonun içinden parça eksiltip satsa rahatlıkla satabilir. Çünkü ürün artık bir sembol haline gelmiş..  Sonuç olarak yeni iPhoneların 32 GB minimum storage seçeneği ile geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

uygulamalar

Kamera

Bugüne kadar üretilmiş mobil Apple ürünleri ekosisteminde en iyi kameraya sahip olan cihazların iPhone 6lar olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Zaten durum daha önce yaptığımız ayrıntılı iPAd Air 2 incelemesinde yayınladığımız bu cihazlara ait fotoğraf karşılaştırmalarında da  çok net bir şekilde ortadaydı. Ve Apple’ın yeterince iyi bir şey bulduğunda daha iyisini yapmak için çok da acele etmediğini bu güne kadar öğrenmiş olmamız gerekiyor. Yani şu durumda yeni iPhone 7 ve ya iPhone 6S lerde Apple’ın şuan iPhone 6 larda kullandığı kamerayı küçük rütuşlarla yenileyerek tekrar kullanması son derece olası görünüyor. Hatta özellikle F/2.2 diyaframı 8 megapiksel çözünürlüğü ve   1.5µ gibi oldukça etkileyici bir piksel büyüklüğü ile ezeli rakipleri arasında eşsiz olan iPhone 6 Plusta kullanılan iSight kamera daha ön plana çıkıyor.

iphone 7 camera

Daha çok RAM

Ya bütün Dünya’nın bildiği bir şey var Apple bilmiyor yada Apple’ın bildiği bir şey var bütün dünya bilmiyor. Biz Apple’ın bu RAM takıntısını anlamaya çabalamak yerine ayağımızı yere basıp doğru bildiğimizi demeye devam edelim; Herşeyden önce Apple’ın  iPhone 6  kardeşlerde kullandığı işlemci 64 bit mimarili bir işlemci  üstelik şimdi çoğu uygulamada yüksek performans sunsun diye buna göre yapılıyor. Dolayısıyla  bu işlemciyi daha yüksek miktarlarda RAM ile desteklemek gerekiyor. Zaten daha öncesinde de Apple’ın iPhone’larda  1GB RAM ile yetindiğini hatırlarsak yeni nesil iPhonelarda kullanılan 2GB ram gayet memnun edici. Ancak yeterli değil. İlk başlarda App tarfiğinin  yoğun olmadığı dönemlerde gayet makulmüş gibi görünen sistem App trafiği arttıkça özellikle webbrowserde sorunlara sebep oluyor. İlk başlarda A8 işlemciyi ön plana çıkarmak için RAM miktarının düşük tutulması da bir pazarlama yaklaşımı olabilir. Ancak tüm rakipleri minimum 3GB RAM kullanırken yeni iPhone 7 ve ya 6S sin daha yüksek RAM miktarlarıyla desteklenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

RAM

 

Kablosuz Şarz

Son yıllarda mobil destek ürünlerinde en çok işe yarayan gelişmelerin başında kablosuz şarj ya da batarya destek ekipmanları geliyor. Özellikle pratik bakımdan son derece faydalılar. Bugüne kadar ki hiç bir iPhone modelinde rastlayamadığımız kablosuz şarj özelliğinin iPhone 7 yada 6S lere konulmaması özellikle tanıtımının yapılacağı muhtemel  tarih göz önüne alınırsa çok büyük bir eksiklik gibi görünmesine rağmen sürpriz olmaz. Her ne kadarda şuan piyasaki çoğu cihazda rastladığımız bir teknoloji olsa da tam olarak şekillenmiş sayılmaz. Ne de olsa  bu kablosuz şarz teknolojisinin  koltukta ayaklarınızı uzatıp  Bubble9 oynarken telefonunuzu şarz edebileceği günlere biraz daha var. Gerçi  çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da dünyanın öncülerinden olan ve 25 mil öteden kablosuz olarak ampul yakan Nicola Tesla   aradan neredeyse 100 sene geçmesine rağmen  blirli bir adım atılamadığını görseydi  herhalde epeyce içerlerdi.  Bu konu çok tartışma yaratabileceğinden fazla derine dalmak istemiyoruz.. Ancak  şu şekilde özetleyebiliriz.  Apple iPhone 7 yada S’e kablosuz şarj özelliği ekleyebilir, ancak eğer eklemezse bu sürpriz olmaz… Yani Lightning kablolara daha çok iş düşecek…

iphone 7 kablosuz sarz

 

iPhone 7 / iPhone 6S’in Bataryası

iPhone 7 yada iPhone 6S’in bataryası muhtemelen Apple en çok zorlayacak konu. Çünkü yeni iPhonlardan beklentiler o kadar yüksek ki  bu beklentileri karşılaması için neredeyse şuan iPhone 6 larda kullanılan bataryanın iki katı hacimde yeni bir batarya kullanması gerekiyor.  Gerçi bu Apple’ın iPhone’larına özgü bir durum değil neredeyse tüm akıllı telefon yada mobil cihazlar için geçerli. iPhone 6 larda ve iPad Air  2 lerde şuan kullanılmaya başlanan 64 bit mimarili işlemci işlemci daha düşük enerji tüketimiyle daha yüksek bir performans sunmaya başlamış olsa da her şeyin bir sınırı var tıpkı iPhone 6 ların  bu batarya performans sınırları gibi.  Yani bir taraftan çok daha yüksek çözünürlüklerde görüntüler izlemek isterken  diğer taraftan da mucize beklememeliyiz. Ancak Şuan rakiplerine göre bir hayli avantajlı olan iPhone 6 Plus ın batarya büyüklüğünü göz önüne alırsanız  4.7 inç olabileceği konuşulan iPhone 7 yada 6S in bataryasından da akü performansı beklememeliyiz. Ancak bu söz konusu telefonlardaki ekran küçülmesi durumu bir nebzede olsa dengeleyecektir.

iphone 6 vs plus battery

Çok daha iyi bir tutuş

Şuan sokağa bir tellal çıkarıp çıkıp Bre ey ahali  iPhone 6 yada iPhone 6Plus’ın ele oturuş yada tutuşundan tamamen mennun olan kimse  var mıdır aranızda  diğer çığırtsak kimse yanımıza gelmez heralde. üstelik bu durum tamamen kasa tasarımının hacmiyle ilgili değil . asın sorun kasayı oluşturan metalik malzemede. Bu durum iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın hevesli tutkulu ellerde  sevgilileri bile kıskandıracak sıkılıkta tutulduğu ik zamanlarda çok da anlaşılmamıştı. Ancak ilerleyen zamanla birlikte gösterilen ihtimam ve dikkatte azalınca  ofiste yada otobüste gördüğümüz asık suratların failini tahmin etmekte zorlanmamaya başladık. Vel hasıl kılıf ve ekran destek ekipmanları üreticilerini bir hayli memnun eden bu durumun yeni iPhone 7 yada 6S lerde tamamen giderilmesi bekleniyor. Bu doğrultuda da biraz daha dar ve uzun bir gövdeyle  onu kaplayacak dokulu bir malzeme bileşiminin kullanılmasına kimse itiraz etmeyecektir.

iphone 7 tutma

Bükülebilir Ekran

Apple bükülebilir ekran ve kasa konusunda kimilerinden yoğun bir eleştiri alsa da iPhone 7 yada iPhoen 6S de bu özellikten muhtemelen vazgeçmeyecek. Hatta teknoloji kulislerinde yeni üreteceği akıllı telefonların bugüne kadar yapılmış en esnek ekran ve kasaya sahip olacakları konuşuluyor.. Bu noktada akla Apple’ın en büyük rakibi olan Kuzey Koreli Dev teknoloji firması Samsung’un bu yıl içerisinde bükülebilir telefonlar üreteceği sözü verdiği hatırlanırsa Apple’ın da bu konuda bir adım daha ileri gideceğini beklemek hiç de mantıksız olmaz. Ancak kesin olan bir şey varsa oda bu amansız yarışın sonucunda ortaya çıkacak ilginç görüntüler. Bir seneye kalmaz  yıkanmış çamaşır gibi sıkılabilen telefonları görmek içten bile değil. Tabi bükülebilme sınırlarını zorlayacağız diye anakart üzerindeki bileşim konseptinin de ihmal edilememsi gerekiyor. Kot pantolonların arka cebin unuttuğumuz telefonların çatlayıp kırılmayacağını bilmek bizim için gayet yeterli.

iphone 6 bend

Daha keskin hatlar / Tasarım

Öyle görünüyor ki Apple  zarif çizgileri ve keskin hatları yeni konseptinde hissedilir derecede kullanacak.  Albenisine kimsenin karşı çıkmayacağı “edge-to edge display” yani kenardan kenara ekran iPhone 7’yi  tasarım konusunda rakiplerinin bir adım daha önüne geçirebilir. Samsungun büyük bir risk alarak kavisli ekran ile ürettiği Note Edgeden sağladığı başarı onun daha cesur adımlar atmasına sebep oldu zira kavisli ekranlı yeni cihazı geçtiğimiz günlerde S6’nın high end modeli olarak raflardaki yerini aldı. Hal böyleyken Apple’ında ekran konusunda biraz daha cesur davranması beklenebilir. Tabi iPhone 7’nin kenardan kenara ekran uygulamasının başarıya ulaşabilmesi için  gövde tasarımındaki metal kullanımının kusursuz bir bileşimde olması gerekiyor. Bir diğer önemli faktör ise home page (ana sayfa )tuşu. eğer iPhone 7’yi  şuan iPhone 6 larda kullanılan ekranla birlikte kullanacak isek bu home page tuşu kaldırılabilir yada ufaltılabilir. Çünkü hali hazırdaki iPhone 6 ların ekran /kasa oranı  muhtemelen tüm akıllı telefonlar içerisinde en yüksek olanı. Ha! bu noktada parmak izi okuyucu sensörü bahane edilecek ise buna hiç kalkışmasalar daha iyi olur çünkü samsung şu an o teknoloji çok daha küçük buton yüzeyinde başarıyla kullanabiliyor.  Jackson Chun tarafından öngörülen kenarlarda kavisli ekran konseptinin  (Note Edge deki gibi) iPhone 7 tasarımında çok da  rağbet göreceğini düşünmüyoruz.  Çünkü bir taraftan en büyük rakibinin yeni kullanmaya başladığı kavisli ekran konseptini uyguladığında kullanıcılarından alacağı potansiyel taklit eleştirileri diğer taraftan da  tasarıma  ve stile teknolojiden daha fazla! önem veren bir dev olarak kullanıcılarının yıllardan beri beklediği “edge to edge”   tasarımını gerçeğe dönüştürme isteği Apple’ın şimdilik neden kavisli ekran kullanımına yakın olmadığını açıklayabilir.

iphone 7 plus

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>