ordu escort

iOS

iPhone! iPhone! Söyle Bana “Nerede Benim Çocuğum…

By

on

iPhoneumu bul

Apple’ın akıllı telefonu iPhonelar hiç şüphe yok ki muhteşem tasarımları ve içerdikleri  son teknoloji ürünü donanım ve yazılım unsurları ile insanların büyük beğenisini kazanıyorlar. Üretildikleri ilk günden beri akıllı telefon piyasasında satış rekorları kıran bu cihazların birbirinden ilginç özellikleri onları rakiplerinden bir adım daha öteye taşıyor.

Bu özelliklerin en dikkat çekici olanlarından bir tanesi ise “iPhonumu Bul” uygulaması. Bu uygulama sayesinde bir yerde unuttuğunuz ya da kaybettiğiniz iPhone’unuzu (yada iPad veya iPodunuzu) kolaylıkla bulabilirsiniz. Üstelik sadece iPhone’ununuzu kaybettiğiniz ya da unuttuğunuz noktayı değil aynı zamanda  eğer kötü niyetli kişilerin eline geçtiyse izlediği rotayı da görebilirsiniz.

Apple’ın mobil kullanıcılarına sunduğu bu harika özellik her ne kadarda iPhone odaklı gözükse de aslında kendisine çok geniş bir kullanım alanı bulabilir. Alzaymır hastaları ve çocuklar bunlardan ilk akla gelenler. Mutlaka sizinde arasıra kendini kaybedip kaybolan  bir alzaymır hastası akrabanız, komşunuz, arkadaşınız ya da bir tanıdığınız vardır. Ve ya en hassas yaşlarında eve geç gelen ya da  kendisinden bir süre haber alınamayan bıçkın bir ergen yeğeniniz, kuzeniniz veya çocuğunuz olmuştur.

Peki iPhone bu noktada ne işe yarayacak; Sahip olduğunuz  iPhone’lar iPhonumu bul özelliğini kullanarak çocuğunuzun ya kaybettiğiniz yakınınızın yerini ya da güzergahını size bildirecek. Tabi bunun için önce onların izinlerini ve telefonda bulunan Apple kimliği ve şifresini almanız gerekiyor. Bundan sonra tek yapmanız gereken icloud.com’a gidip Apple kimliği ve şifresi ile giriş yapmak. Kısa bir sürede ekranınıza açılan harita üzerinden yerini ve güzergahını izleyebiliyorsunuz. Hatta eğer isterseniz telefonu kilitleyip ekranında gözükmesi için telefon numarası ya da mesaj bile  yayınlayabiliyorsunuz…

Evet herşey çok etkileyici ancak iPhonumu Bul’u nasıl kullancağız diye merak ediyorsanız aşağıda resimli olarak adım adım anlattık;

iPhonumu Bul Nasıl Kullanılır

İphone’umu bul uygulamasından faydalanabilmek için öncelikle iPhone üzerinden iCloud girişi yapmamız gerekiyor. Bunun için önce genel ayarlara ardından da  alt kısımda gelen iCloud simgesine tıklıyoruz. açılan ekranda Apple kimliğimizi ve şifremizi yazıp giriş butonuna basarak ilk adımı tamamlamış oluyoruz.

iPhone bul 20

 

iPhon bulma özelliğini kullanabilmemiz için yukarıda iCloud girişinin mutlaka yapılmış olması gerekiyor. Yani işimiz bittikten sonra icloud’dan çıkmıyoruz.. Çünkü iCloud ve iphon arasında bir bağ kalabilmesi için devamlı açık kalması gerekiyor.

Şimdi de  gelelim iPhonu nasıl bulacağımıza; hemen herhangi bir web browser penceresi açıp adres satırına .Cloud.com yazıp enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen giriş ekranında yine Apple kullanıcı ismi ve şifresini girerek iClouda web browser üzerinden giriş yapıyoruz.

iPhonumu Bul 1_2

 

Yeni gelen ekranda mail, kişilşer ve takvim gibi 12 adet simgenin arasında yuvarlak yeşil renkli bir radar ikonu ile ifade edilen  iPhone’umu bul simgesini bularak onun üzerine tıklıyoruz.

iPhonumu Bul 11

 

iPhone’umu bul simgesine tıkladıktan sonra kısa bir süre ekrandaki dijital pusulanın iPhone’umuzu konumlandırmasını bekliyoruz. Bu işlem en geç 30 saniye içerisinde tamamlanacaktır.

 

iPhonumu Bul 13

 

Ve bu konumlandırma işlemi bittikten sonra açılan harita ekranında cihazınızı elinizle koymuş gibi bulabileceksiniz. Ayrıca onu taşıyan kişinin yerini ya da hareket güzergahını kolaylıkla takip edebileceksiniz.

iPhonumu Bul 19

 

Kaybolan iPhone ekranında görünmesini istediğiniz herhangi bir yazı yada aranmasını istediğiniz bir telefon numarası varsa onu da iCloud.com üzerinden yapabilirsiniz. Ayrrıca  eğer isterseniz iPhone’un alarmını da uzaktan çaldırabilirsiniz..

iPhonumu Bul 22

 

Peki iPhone kapalıysa ne olacak… Bütün bu sistemin çalışması için tabiki iPhone’un açık olması gerekiyor. Ancak özellikle kaybolan çocuklar ve yaşlılar göz önüne alındığında  hızlı bir şekilde bulunabilmeleri için daha önceki lokasyon rotaları çok ciddi  bir avantaj sağlayacaktır…

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>