ordu escort

MAKALE

iPhoneları bozan yeni mesaj..

By

on

Apple’ın başı 2015 deki iPhone bozan Arapça mesaj skandalının ardından ikinci kez tekar ağrıyacak gibi. chaiOS diye isimlendirilen iMessage uygulaması üzerindeki bir güvenlik açığının iPhoneların donmasına ya da tamamen çökmesine sebep olduğu bildirildi.

Peki virüslere karşı en iyi şekilde korunduğu iddia edilen iPhonelar bu durumdan nasıl etkileniyor. iPhonelarda önyüklü olarak gelen iMessage uygulaması kullanıcısına paylaşılan internet bağlantı linklerinin bir ön izlemesini gösteriyor, yani bağlantıyı kendi isiyatifinizle tıklayıp açmasanız bile bu uygulama ön izleme yapabilmek için bunu zaten yapmış oluyor.

Çöken uygulamayı geri getirebilmenin tek yolunun ise şu an için fabrika ayarlarına dönüş işlemiyle gerçekleştiği ifade ediliyor.

Ancak belirli özel mesajlarla etkilenebilen bu güvenlik açığını bulan Abraham Masri “chaiOS” konusunda Apple’ı uzun bir süre önce uyardığını ancak sonuç alamadığı için bu açığı Github’da paylaşarak konuya dikkat çekmek istediğini bildirdi.

Bu güvenlik açığı imessage uygulamasını kullanan iOS 10 üzeri iPhoneları ve hatta Mac bilgisayarlarında safari isimli tarayıcıyı da etkilediği bildiriliyor.

Github üzerinde yayındaymış gibi gözüken http://iabem97.github.io/chaiOS linki sadece alıcıyı değil göndericiyi de etkileyebiliyor. Bu yüzden kesinlikle bu mesajı paylaşmayın. Apple konu hakkında bir güncelleme ya da açıklama yapana kadar en makulü uygulama içeriğindeki o sohbet geçmişini tamamen silmek.

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>