ordu escort

EV CİHAZLARI

İşte İlk Apple Home Kit Uyumlu Cihazlar

By

on

2015-06-03-02-05-35

 

Apple’ın evlerimizi akıllandıracak “Apple Home Kit” uygulamasını sahneye çıkarmasına sayılı günler kala treni kaçırmak istemeyen Elgato firması Apple Home Kit cihazlarının ilk örneklerini satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Temmuz ayında  Avrupa’da da satışına başlanacak ürünler büyük ilgi gördü.  Eğer sizde evinizi akıllandırmak istiyorsanız Elgato’nun bu akıllı cihazlarının tam listesini yazımızda bulabilirsiniz. Apple Home Kit cihazlarının en önemli özelliği belirli bir işlem merkezine ve donanımına bağlı olmamaları. Sisteme giren her akıllı cihaz bir diğer akıllı cihaz ile kendi arasında bağlantı kuruyor ve bunun için ihtiyacı olan tek şey Apple’ın kısa br süre sonra yayınlayacağı Apple Home Kit App’i.

Yani tek bir uygulama aracılığı ile kolayca tüm akıllı ev cihazlarınızı kontrol edebileceksiniz. Herhangi bir merkezi ünite yada aylık abonelik veya bunlarla ilgili herhangi bir sürpriz fatura ile muhatap olmayacaksınız. Elgato’nun CES 2015’te tanıttığı ilk  “Eve” modeli Bluetooth LE bağlantısı kullanıyordu. Buradan hareketle de Eve serisindeki cihazların sadece bütçenizi değil Wi-Fi bağlantınızı da rahat bırakacak kadar akıllı olduğunu da söyleyebiliriz.

Şimdi de bu Apple Home Kit cihazlarının ilk örneklerine biraz daha yakından bakalım. Serinin en önemli üyesi “Eve Room” ismi verile ürün.  Bu ürün evinizde soluduğunuz havanın kalitesi, ortam sıcaklığı ve havadaki nemi ölçebiliyor. Hatta halılarınız koktuğunu ve elektrik süpürgenizi kullanmanızın geldiğini dahi söyleyebiliyor.

Eve Room

 

Eve Door ve Window ürünü ise isminden de kolayca anlaşılabileceği üzere Evinizin kapıları ve pencereleri gibi girişlerinin durumunu kontrol edebilmenize olanak sağlıyor. Üstelk sadece kontrol etmekle kalmıyorsunuz uyumlu gereçler vasıtası ile bunlara müdahale de edebiliyorsunuz.  Yani yakın gelecekte bu sistemlerle uyumlu mekaniğe sahip kapı ve pencere üretimleri kaçınılmaz olarak artacaktır. Hatta şimdiden bir çok firmanın Apple Home Kit konsepti ile uyumlu ürünler geliştirmek için düğmeye bastıkları kulağımıza geliyor. Eve Door ve Eve Window ürünü özellikle evden dışarı çıkarken kapı yada pencereleri sık sık açık bırakan   unutkan kullanıcılar için bulunmaz nimet…

Eve door and window

Akıllı serinin bir diğer üyesi ise Eve Weather denilen ürünü;  Bu ürün sayesinde siz evinizde otururken dışarıdaki havanın niteliğini ölçümleyebilir ve planlarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.  Eve Weather; hava sıcaklığını, havanın nemliliğini ve hava basıncını ölçerek kaydetme yeteneğine sahip bir ürün. Bu akıllı cihaz minik boyutları ile neredeyse mütevazi bir meteoroloji istasyonunu evinize getirmeyi başarıyor.

Eve Weather

 

Şuan için Elgato’nun Apple Home Kit ekibinin son üyesi olan cihaz ise Eve Energy denilen ürün; Bu ürün akıllı cihazlarınızla iletişim kurarak onların nekadar enerji tükettiklerini hesaplayıp bunları kaydedebiliyor. Ancak tabiki yeteneği bununla sınırlı değil; iletişim kurduğu söz konusu bu akıllı cihazları  uzaktan kumanda ile açıp kapatabiliyor.  Aslına bakarsanız Eve Energy Elgato’nun bu ürün gamı içerisinde en geniş kullanım talebi görecek ürün olabilir. Yani evden çıktıktan sonra açık bıraktığınız ışıkları söndürmesi için yedek anahtar bırakacak kadar güvendiğiniz bir komşunuz yoksa ya da sabah kalktığınızda hazırlanmış bir fincan kahve yüznüzü gülümsetebilecekse muhtemelen sizde potansiyel müşterileri arasına çokdan girdiniz demektir..

Eve Energy

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evinizi akıllandıracak  Apple Home Kit konsepti’nin ilk uyumlu cihazları olan bu Eve  ürünleri merkezi bir siteme ihtiyaç olmadan sadece kendi aralarında kuracakları bluetooth bağlantısı ile çalışabiliyorlar. İhtiyacını olan tek şey Apple’ın yıl içerisinde yayınlayacağı Apple Home Kit Uygulamasını iPhone, iPad yada iPod Touch’unuza  indirmek. Ancak minimum sistem gerekesinimi olarak iOS 8.3 ün  gerekli olduğunu da hatırlatalım.  Ayrıca bu cihazları evinizde kullanabilmek için Apple’ın uygulamasını beklemenize gerek yok. o zamana kadar  etkin bir kullanım için Eve’nin kendi uygulaması olan Eve App’ı da indirebilirsiniz. Temmuz ayı içerisinde Avrupa dada satışına başlanılacak ürünün fiyatları 40 ve 80 USD arasında değişiyor. (Eve Door and Window $40 – Eve Room $80).

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>