ordu escort

ROBOT

Kinovo Robotix’ten Engellilere Yardım Eli!

By

on

Robot_El

Montreal merkezli firma engelli insanlar için yardım elini uzatıyor! ama bu yardım eli bildiğiniz yardım eline hiç  benzemiyor.

Kinovo Robotix’in kurulmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi şirket kurucusunun amcası olan Jaco idi. Jaco elektrik devreleri ve barbekü maşasını kullanarak tekerli sandalyesine eklediği sistemle robotik kolların geliştirilmesi konusunda girişimde bulunmuş ilk insanlardan birisiydi.

Yukarıdaki girişten de anlamış olduğunuz üzere Kinovo Robotix robot kollar üreten bir firma. Ama bu robot kolların diğerlerinden farkı standart tekerlekli sandalyelere monte edilebilmeleri. Kinovo Robotix ürettiği bu kollar sayesinde  hem engelliler hem de yaşlılar gibi tekerlekli sandalye kullanımı  zaruriyeti olan insanlar tutma, taşıma, sıkma, bükme, kaldırma ve itme gibi temel fonksiyonları yerine getirebilen  gündelik hayatta kullanabilecekleri biyonik kollara kavuşuyorlar.

Kinovo Robotix’in CEO’su Charles Deguire ve ekibi  şehrinin hemen dışındaki küçük bir fabrikada bu kollardan günde beş adet üretiyorlar. Onların sayesinde dünya üzerindeki bir çok engelli kişi ve yaşlılar başta kendi beslenmeleri olmak üzere ihtiyaçlarını bakıcılarından bağımsız olarak karşılayabiliyorlar. Sırf Hollanda da 150 kişi bu cihazlardan kullanıyor.

Robotik teknoloji deyince potansiyel fiyatlarından ötürü malul ya da malül yakını bir çok kişinin gözü korksa da Kinovo Robotix’in robotik kolları getirecekleri avantajlar göz önüne alındığında makul bir seviyede denilebilir. 90 cm’ye kadar uzanabilen Jaco’nun fiyatı 22.000$-29.900$ arasında iken ve 70 cm’ye uzanabilen ve Mico diye adlandırılan ikinci ürünün fiyatı ise 16.900 $-20.900$ arasında değişiyor.

Kinovo Robotix “yardım elleri” son derece hafif, güçlü ve modüler yapıları sayesinde son derece kolay bir kullanımı mümkün kılıyorlar. Kinovo Robotix ekibi şu aralar çok daha hafif ve güçlü olan yeni bir model üzerinde de çalışıyor. Bunların yanın da malül ve yaşlılar için en iyisini yapabilmek adına diğer robotik sistemler ve öğrenebilir makineler üzerindeki çalışmalarını da aralıksız devam ettiriyorlar.

 

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler ürünün sayfasına buradan ulaşabilirler

loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>