ordu escort

MAKALE

LG G4 İnceleme

By

on

LG G4 2015

LG geçtiğimiz hafta New York, Paris, Londra, Singapur ve Seul ile eş zamanlı olarak İstanbulda yaptığı etkinlikte yeni “Esas Oğlanı” G4’ü görücüye çıkardı.  LG Electronics’in CEO’larından Kevin Cha ve Calvin Cho‘nun da konuşmacı olarak katıldığı organizasyonda LG Electronics Türkiye Mobil iletişim Satış Bölümü Başkanı Ufuk Gürsoy LG G4’ün  ayrıntılı  bir tanıtımını yaptı. Teknik incelememize başlamadan önce LG G4 ten beklentilerimizin had safhada olduğunu itiraf etmemiz gerekiyor. Çünkü bir taraftan LG’nin bizi  G4 öncesinde LG G2 ve LG G3 gibi çıkış konjüktürü itibari ile rakiplerini kıskandıran özelliklere sahip  son derece başarılı öncül modelleri ile tanıştırması diğer taraftan da  iPhone 6, Galaxy s6 ve   M9 gibi mahşerin diğer eküri atlılarından daha sonra start boxtan çıkması bu konudaki beklentilerimizi haklı olarak en üst seviyeye çıkarıyor. LG bizi yeterince beklettiği için biz de sizi daha fazla bekletmeyelim ve büyütecimizi elimize alıp incelememize başlayalım…

Tasarım.. LG’nin Fantastik Sandalı..

Ne işlemcisi, ne kamerası ne de bataryası..  şu aralar LG G4 ün en çok konuşulan özelliklerinin başında tasarımı geliyor. LG G4 bir taraftan 148,9 X 76,1 X 9,8 mm ölçüleri ile LG G3 ten hem daha uzun hem daha geniş hemde daha kalın diğer datarftan da 155 gramlık ağırlığıyla bastığı yerde daha derin bir ayak izi bırakıyor.. Tüm rakipleri daha incesi ve daha hafifi peşinde peşinde koşarken LG’nin bu cesur adımının arkasında ne olduğu incelememizin devam eden bölümlerinde ortaya çıkacak. Kavisli arka yüzeye sahip sandal konsepti tasarım muhakkak ki LG G4’ün avuca daha iyi oturması için tercih edilmiş. Bu noktada yeri gelmişken  sandal konseptindeki tasarımların  zemine dökülen sıvılara karşı akıllı telefonları daha avantajlı bir konuma oturttuğunu da hatırlatalım. Tasarım hatları LG G3 ile benzerlik gösterse de daha agresif olduğunu söyleyebiliriz . 6 farklı renk seçeneğine sahip değiştirilebilir deri arka kapak tasarımı farklı ışık açılarındaki ilginç görünümleriyle klasik plastik seçeneğe göre G4′ e cool   bir hava veriyor.

Arka kısma yerleştirilmiş güç ve ses ayar tuşları LG G4’ü rakiplerine karşı marjinal kılan önemli tasarım özelliklerinden bir tanesi. Ancak akıllı telefon dünyasında işaret  ve orta parmağın 20 yıldan fazla süren tek eklem refleksi hegemonyasını göz önüne aldığımızda LG G4’ün bu tuş lokasyonu biraz iddialı görünüyor.  Diğer yüzey donanımlarına baktığımızda ise Ön ve arka yüzdeki kameralar, alt kısımdaki 3.5 mm kulaklık girişi, microUSB portu  ve mikrofon  standart olarak kabul edilecek yerlerinde duruyorlar. Cihazın üst kısmında ise  Gürültü önleyici  gelişmiş mikrofon ve kızılötesi modül bulunuyor. LG G4’ün kasasının sağ alt kısmında bulunan minik kanal aralığından kapağı kaldırarak değiştirilebilir 3000 mAh batarya, microSD ve tabiki micro SIM karta ulaşabiliyorsunuz. …

Qualcomm Snapdragon 808 İşlemci

LG Android Lollipop 5.1 işletim istemi le gelen yeni amiral gemisi G4 ün dümenini ise Qualcomm’un MSM8992 serili yeni çipseti  Snapdragon 808’e emanet etmiş. Adreno 418 yardımcı grafik işlemci desteğindeki 1.82 GHz hızındaki Dual-core (çift çekirdek ) Cortex-A57  ve   1.44 GHz hızındaki quad-core (dört çekirdek) Cortex-A53  çiplerinin bir araya gelerek oluşturduğu 64 bit mimarili çipset LG G3’te tercih edilen adreno 330 GPU’lu Snapdragon 801 ile karşılaştırıldığında LG’nin performans konusunda en ufak bir toleransa tahammülü olmadığının en büyük kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon 808 ve Snapdragon 801 e hızlıca bir bakış attığımızda arada ciddi farklar olduğunu görüyoruz. 801 deki  28 nm de 450 MHz hız sunan Adreno 330 GPU’yu ve 808 deki  20 nm’de  600 MHz hız sunan Adreno 418 GPU’yu yanyana koyduğumuzda bile durumu özetliyor.   Bir taraftan 3x20MHz  ile LTE nin 10 katı performansı diğer taraftan da 450 Mbps download hızını avuçlarınıza koyuyor. Son derece gelişmiş bir mobil bağlantı deneyimi sunmayı amaçlayan Snapdragon 808 çipset düşük batarya tüketimine karşı  4K ultra HD niteliğinde video ve 3D gaming  platformundaki üstün performansı ile de ön plana çıkıyor.

Bu noktada akla gelen ilk şey tabi ki rakiplerine karşı olan performansı. Bu paragraftaki konumuz işlemci performansı olduğu için tabiki kafamızı okyanus ötesine yani bu konuda artık literatür haline gelmiş olan Geekbench’ çeviriyoruz.  LG G4 Geekbench testinden aldığı  1120 tek çekirdek skoru ve 2979 çoklu çekirdek skoru ile A8’li iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’tan, Exynos 7420 li Galaxy s6 ve S6 Edge kardeşler’den ve tabi ki Snapdragon 810 zırhını giyinmiş M9 ve Sony Xperia Z4 ‘den  fersah fersah olmasa da bir adım daha geriden geliyor..

Ekran ve In Cell Touch Teknolojisi

LG display özellikleri incelememizde “Quantum IPS ekran” ve “In Cell Touch” gibi şu aralar yüzlerce internet sitesinde çarşaf çarşaf yeralan havalı terimleri açıklamadan önce LG G4’ün genel görüntüleme özelliklerine kısaca bir göz atalım. LG G4 5.5 inç IPS ekranda 2560 x 1440 piksel çözünürlük yani Quad HD çözünürlük sunuyor. Corning Gorilla Glass 3 camın koruduğu 538 ppi piksel yoğunluğuna sahip ekranın kasa yüzeyine oranı ise %72.5.  Ekran kasa oranının LG G3 de %75.3 olduğunu hatırlarsak  ve ekran boyutunun her ikisinde de aynı olduğunu göz önünde bulundurursak gövde ebatları büyüyen G4 için bu gayet normal bir sonuç. Şimdi isterseniz birazda Quantum ekran ve In Cell Touch teknolojilerine odaklanalım

LG G3’de de Quad HD çözünürlükte ekran vardı tabiki. Ancak LG G4 te kullanılan ekran LG G3’den %20 oranında daha iyi renk reprodüksüyonu, %25 oranında  daha iyi parlaklık ve %50 oranında daha iyi bir contrast oranı sunuyor üstelik daha düşük batarya tüketimiyle. LG G4’ün ekranı Hollywood film stüdyolarında kullanılan DCI standartlara yakın bir biçimde üretildi. Şuan hiçbir mobil cihazın görünen ışığın tüm spektrum yelpazesini yansıtamadığını göz önüne alırsak bu konuda (recreate) referans olarak kullanılabilecek tek standartın  DCI renk Gamutu olduğunu söyleyebiliriz. İşte LG G4’ün LCD Quantum Display Ekranı da  (kırmızı ve mavilerde daha derin bir saturasyon etkisi ile) bu DCI renk gamutunun %98 lik bir performansla karşılayabiliyor.

LG G4 DCI Gamut

LG G4’ün  IPS  Quantum Display teknolojisinde kullanılan  In Cell Touch teknolojisi ise hem daha iyi dokunma duyarlılığı hemde daha iyi renk üretimi için LCD’yi ve dokunma sensörünü tek bir layerde kombine edilerek birleştirilmesi  sonucunda ortaya çıkıyor. Başta %25 lik parlaklık farkı olmak üzere tüm performansın temelinde LG’in “N-Type Liquiad Crystal” (N-Tipi Likit Kristal) dediği bir teknoloji yatıyor. Geleneksel LCD teknolojisinde ışığın geçiş yada blokaj işlemi  polarize kristallerle dikey uçlar arasındaki elektrotların yarattığı elektrik alanında yapılırken N tipi kristallerde bu işelem yatay uçlar arasında gerçekleşir. Böylece herbir kristal yatay eksende daha bütünleşik (birbirine benzeyen) katmanlar oluşturarak daha doğru ve etkin bir biçimde kullanılabilir. Üstelik bu durumun doğal bir sonucu olarak hem daha az ışığın bloke edileceğini dem de daha az ışığın harcanacağını göz önünde bulundrursak optimal renk bileşimi bir tarafa batarya tüketimindeki performans artışı bile apayrı bir avantaj olarak ortaya çıkacaktır.

LG G4 quantum display 1

Quantum Display teknolojisinin LG G4 de ortaya çıkardığı bir diğer gelişme ise yukarıda bahsettiğimiz gibi Contrast alanında. Geleneksel LCD ekranlara göre tam %50 lik bir performans artışı söz konusu.  Yain mümkün olan en üst seviyede siyah ve beyaz ton farkları ile daha güçlü siyahlar daha keskin görüntüler oluşturuluyor. Bu ise “UV light photochemical” denilen bir yöntemle başarılıyor. Geleneksel LCD ekranlarda 1000:1 olan oran 1500:1’gibi çok daha etkili bir seviyeye çıkarılıyor. Konuyu kapatmadan önce birdekarıştırılmaması için  Quantum Display ve Quandum Dot arasındaki farka da değnelim; Quantum Display hem mavi hemde beyaz LEDler kullanırken Quantum Dot sadece mavi ledler kullanır.  Quantum Display  kırmızı ve yeşil renkleri üretmek için Blue LED ile birlikte  potasyum ve nitrojen tabanlı bir karışım kombinasyonu kullanırken Quantum Dot tüp yada film layerları kullanır. Ancak her iki görüntüleme teknolojisi de hem isimlerini hemde yöntemlerini oluştururken kuantum fiziğinde Band’ın GAP Teorisi denilen mekanikteki enerji seviyeleri arasındaki sıçramalardan esinlenir. Ancak örnek görüntüleri incelediğimizde LG G4 deki bu contrast farkının kapalı alanlardan daha çok açık alanlarda farkedilebildiğini de belirterek konuyu iyice fizik dersine dönüştürmeden kapatalım.

Lazer OO Kamera ve OIS 2.0 Sistemi

LG G3 deki optik görüntü sabitleyicili 13 MP arka ve 2.1 MP ön kamera ile karşılaştırıldığında LG G4’ün yeni optik sabitleme sistemi ile birlikte gelen 16 MP arka ve 8 MP ön kamerası  bir hayli iddialı duruyor.  LG G4’ün yeni kamerasında da G3 de olduğu gibi OIS (optik görüntü sabitleyici), otomotik lazer odaklama ve çift flaş özellikleri bulunuyor. LG G4’ün kamerasının en öne çıkan özelliği tabiki  F/1.8 diyafram açıklığı sunan arka kamerası. Bu diyafram açıklığ ve sensör önüne yerleştirilmiş 0,11 mm kalınlığındaki mavi cam IR (kızıl ötesi) filtre bir araya geldiklerinde G4’e LG G3’ün kine göre %80 daha fazla ışık kullandırabiliyor.Lens şuan akıllı telefonlarda kullanılan en açık diyafram değerini sunuyor. Bu lensin performansını en iyi şekilde anlamak için düşük ışık koşullarında başka bir akıllı telefonla yan yana getirip fotoğraf çekmeniz yeterli. LG G4 yukarıda da bahsettiğimiz gibi G3 de de bulunan lazer otofokus (odaklama) sistemine sahip ancak yeni bir renk spektrum sistemi sayesinde renkleri ve beyaz dengesini diğer akıllı telefonlardan  daha yüksek bir doğruluk derecesiyle oluşturabiliyor.

Ayrıca LG yeni optik sabitleme sistemi olan OIS 2 konusundada bir hayli iddialı standart OIS sistemine sahip akıllı telefonların iki katı performans vadediyor. Bu noktada LG kendisini kanıtlamak için çok fazla zahmete girmeyecek çünkü F/1.8 diyafram açıklığı zaten enstantane konusunda sensöre  birkaç stop avantaj sağlayacak. Daha basit haliyle açıklamak gerekirse. F/2.1 diyafram açıklığına sahip bir kamera ile 1 saniyelik enstantane de çekilmiş fotoğrafın aynısını LG G4 deki F/1.8 kamera ile yarım saniyede çekebileceksiniz. Dolayısı ile fotoğraf çekim işlemi tamamlanana kadar fotoğraf odağının titremeden kaynaklanan  izleme yolu daha    kısa olacağından çok  daha keskin ve net fotoğraflar üretecektir.

LG G4’ün kamera yazılımına da ayrıca değinmek gerekiyor. Çünkü hem otomatik hem manual kamera exposure opsiyonları, RAW çekimi, ISO ayarları, focus seçimi, beyaz dengesi  ve 30 saniyeye kadar düşebilen çekim hızı gibi DSLR mekaniğinden aşina olduğumuz özelliklerle fotoğraf severlere gerçekten büyük bir zevk yaşatıyor..     Sonuç olarak özetlememiz gerekirse LG şuan bir akıllı telefonda bulunan en iyi kamerayı yapmayı başarmış olsa da onu DSLR’ı bir kenara bıraktıracak bir kamera olarak  kabul etmekle ringte Mike Tyson’ın karşına bir balerin çıkarmak arasında pek fazla bir fark olmadığını da dürüstçe belirtmek gerekiyor. Ama yine de Sezarın hakkı Sezara diyoruz ve 1/2,6 ” büyüklüğündeki yeni sensörü ile (G3’ünki  1/3″ idi ) DSLR lara diğer tüm akıllı telefonlardan daha fazla yaklaştığını da kabul etmemiz gerekiyor.

Porno video çekim özelliklerine baktığımızda ise 2160p çözünürlükte 30 FPS kayıt hızı sunulurken 1080p çözünürlükte 60 FPS hız vadediliyor. HDR ve Stereo Sound ses kaydı ise porno video çekim ünitesini destekleyen özellikler arasında bulunuyor.  Ön kamera ise  LG G3 de olduğu gibi yine 30 FPS hızda 1080p çözünürlük sunabiliyor.

LG G4 Öne Çıkan Diğer Özellikler

LG G4 Android 5.1 Lollipop işletim sistemi ve 3GB RAM ile geliyor. LG G2’nin 16 GB versiyonu için 2GB RAM 32 GB versiyonu için 3 GB RAM içerdiğini hatırlarsak LG G4’de standart olarak sunulan   3 GB RAM’ın  sitemi yeterince iyi bir şekilde destekleyeceğini düşünüyoruz. Dahili Depolama kapasitesi ise  standart olarak 32 GB seviyesinde. Ancak G3 de olduğu gibi 128 GB a kadar micro SD desteği de devam ediyor.

LG G4’ü yönlendiren Yeni UX 4.0 Arayüz bir bütün olarak bakıldığında G3 den çok da fazla farklı görünmüyor. Hatta hala çoğu kullanıcının hiç kullanmadığı bir çok özellik varken arayüzdeki değişimler dikkatten kaçabilir bile. Aslında bu durum çoğu akıllı telefon için geçerli olsa da LG G4 gibi nefesini liderlerin ensesinden eksik etmeyen bir modelde daha az sıkıcı olan renkler ve ses destekli yeniliklerle Nexusvari bir etki yaratılabilseydi çok daha iyi olurdu.

Batarya özelliklerine baktığımızda ise daha önceden LG G3 den aşina olduğumuz gibi 3000 mAh gücünde bir batarya ile karşılaşıyoruz.  434 saat bekleme (3G) ve 20 saat konuşma (2G) olanağı veren batarya LG G4’ü yoğun bir kullanımda bir gün boyunca ayakta tutabiliyor. Daha makul kullanımlarda ise 2 güne yakın bir ömür sağlıyor. 3000 mAh gücüyle LG G4’ü zorlanmadan besleyen batarya başta s6 olmak üzere  ezeli rakiplerinin çoğunda bulunan kablosuz şarz ve hızlı şarz özellikleri ile desteklenseydi çok daha iyi olabilirdi.

Bağlantı özelliklerine odaklandığımızda da; Bluetooth 4.0 LE (APT-x), USB 2.0 kablo bağlantısı , artık üst sınıf bir Wi-Fi standartı haline elmiş olan 802.11ac teknolojisi, yerleşik A-GPS’i Glonass ve HD görüntülerin çıkışı için optimize edilmiş HDMI SlimPort gibi bağlantı teknolojileri ile gayet yeterli görünüyor.

Bütün bunların ışığında bir değerlendirme yapacak olursak; LG bir taraftan uzun ömürlü bataryası diğer taraftan da ve muhteşem kamerası ve  Quantum Display ekranı ile doğru adımlar atmaya devam ediyor. Ancak LG nin kendi CEO su Juno Cho CNET’e yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar 8 milyon civarı LG G4 satmayı hedeflediklerini belirtmişti. Tam da bu noktada Ezeli Rakipleri Samsung ve Apple’ın 10 milyonlarla ifade edilen satış hedeflerinden çok daha geride olması belkide LG GX konseptinde agresif bir müdahale zamanının çokdan geldiğinin işaretidir….

 

 

 

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>