ordu escort

İNCELEME

LG PV150G Minibeam Nano Projektör İncelemesi

By

on

LG PV150G-1

Bu haftaki incelememizde  konuk edeceğimiz “LG PV150G minibeam NANO” gerek son derece akıllıca dizayn edilmiş görünüşü gerek boyutları ve gerekse de yetenekleri ile sadece LG vitrininde değil devasa ağabeylerinin de yer aldığı  tüm projeksiyon ekosisteminde oldukça dikkat  çekici bir ürün. İncelememize başlamadan önce bu harika kasa tasarıma tam not verdiğimizi peşinen bildirelim.

LG PV150G-2

LG üretim bandındaki en minik  projeksiyon cihazı olan “nano” etiketli ürünün genel özelliklerinie baktığımızda;  100 lumen Parlaklık, WXGA (854X480) Çözünürlük, 2 saat bataryalı kullanım özelliği, Screen Share, 30.000 saat Lamba Ömrü ve 1W Mono Ses sunumu ile ön plana çıkıyor.  Üst kısmında çok şık ve işlevsel bir metal navigasyon joystiği bulunan cihazın arka tarafında; açma kapama butonunun sağ ve sol taraflarına yerleştirilmiş  bir adet HDMI girişi bir adet USB girişi ve bir adet de kulaklık çıkışı bulunuyor. Sol kısımda  kullanmakta birazcık güçlük çekebileceğiniz  minik bir odaklama dimmerı dışında bir şey bulunmayan cihazın alt kısmına yerleştirilmiş tripod yuvası ise kullanım amacı göz önüne alındığında gayet yeterli görünüyor.

 

LG PV150G-3

Uzak doğulu üreticisi tarafından LG PV150G’nin en etkin vurgu yapılan özelliği tabi ki mobilitesi yani taşınabilir kullanıma uygunluğu.  107.6 x 103 x 43.7mm ölçüleri ve 270 gramlık ağırlığı ile bir avuç içini ancak doldurabilecek bir hacme sahip. LG PV150G bu konuda beklenileni kesinlikle veriyor. Bırakın çantayı kot pantolonunuzun ön cebinde bile rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

LG PV150G-4

LG PV15G’ye mobilite özelliği kazandıran en önemli özelliklerinden bir diğeri ise dahili bir bataryaya sahip olması.  Yani 30.000 saat ömür biçilen led lambası ile devamlı bir güç kaynağına bağlı kalmaksızın iki saate yakın  bir görüntü performansı sunabiliyor. Bu da hemen hemen bir sinema filmini izleyebilme olanağı anlamına geliyor. Ürünü sadece batarya ile değil aynı zamanda beraberinde gelen adaptör aracılığı ile de vakit sıkıntısı olmadan kullanabiliyorsunuz.

LG PV150G-7

LG PV150G’ye üç farklı yoldan görüntü iletebiliyorsunuz;

bunlardan ilki HDMI bağlantı. Gerek bilgisayarınızdan gerek uydu ya da settopbox’dan direkt HDMI kablolu gönderim yapabileceğiniz gibi telefon yada tablet gibi mobil cihazlarınızın MHL çıkışlarını kullanarak da uygun dönüştürücüler aracılığı ile cihazın HDMI girişine görüntü aktarabilirsiniz.

Bir diğer görüntü aktarım yöntemi ise USB girişi aracılığı ile mümkün oluyor. Aslında şuan neredeyse tüm projeksiyon cihazlarında standart haline gelmiş bu özellik sayesinde USB ya da harici disklerinizdeki yaygın formatlı filmleri bağlı bir bilgisayar ya da laptop olmadan oynatabilmesi.

Üçüncü ve en dikkat çekici yöntem ise kablosuz görüntü aktarımı; miracast özellikli  laptop yada mobil cihazlarınızdan LG PV150G’ye kablosuz olarak görüntü aktarabiliyorsunuz.

LG PV150G-8

Peki yukarıda saydığımız tüm bu özellikler ile gerçekten çok cazibeli olduğu aşikar olan LG PV150G’nin görüntü performansı nasıl? 100 lümen gücündeki led kaynak ve 854X480 WXGA çözünürlük cihazın varolma sebebini göz önüne aldığınızda  yeterli görünüyor. Ancak  HD ya da FULLHD görüntülere hatta 4K görüntülere iyiden iyiye aşina olmaya başlayan gözlerimiz için çok da ikna edici olmayabilir. Ancak evlerimizin duvarında zayıf kalacak bu performansın bir kamp akşamındaki çarşafa vereceği görüntünün zevki de muhakkak ayrı olacaktır. Ancak özellikle dış mekan kullanımlarında 1+1W ses sisteminin kesinlikle yeterli olmayacağını da belirtmemiz gerekiyor.

LG PV150G-5

LG PV150G yi kullanmak için herhangi bir kurulum ya da ön ayar yapmanıza gerek yok. Cihazı kutusundan çıkardığınız anda yukarıdaki bağlantı yöntemlerinden herhangi birisi aracılığı ile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Cihazın üst kısmında bulunan minik jostik ve kumanda ile temel kontrol işlemlerini ve  menü fonksiyonlarını rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Zaten LG display cihazları arayüzü konusunda en başarılı firmalardan bir tanesi.

LG PV150G-9

Son Sözde;

LG PV150G gerçekten çok ama çok cazibeli bir cihaz, özellikle mobilite çılgınlığının yaşandığı bu günlerde….  Ancak şuan için 800 TL – 1000 TL arasında değişen fiyatının bu ürün için biraz yüksek olduğunu düşünüyoruz. 100 lümen güç ve 854X480 WXGA  çözünürlük, mütevazi bir uygulama ile 1 metre mesafeden elde edeceğiniz yaklaşık 61 cm lik görüntü (diagonal değil horizonal ) yüzeyinde FULLHD ekranlara alışmış gözlerimiz için çok da tatminkar durmuyor. Bunun yerine gerçekten harikalar yaratan LG PH300 ya da bütçeyi biraz daha artırabilecekler için PH550 tercih edilebilir. Bu noktada eleştirimiz biraz ağır gelebilir ama LG PV 150G bir şeyin ne olduğunu göstermekten ziyade neye benzediğini gösterebilecek bir cihaz. Tıpkı bir isviçre çakısındaki yirminci aparat gibi….

LG PV150G-6

 

Ürünün üretici sayfasına buradan ulaşabilirsiniz…

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>