ordu escort

EKİPMAN

Ligovi Yeni Power Bankı İle Geleceğin İpuçlarını Veriyor… Power LCD İnceleme

By

on

ligovi power LCD 11 İçinde yaşadığımız mobil ekosistemi besleyen en önemli ana arterlerin başında hiç şüphesiz ki batarya destek ekipmanları geliyor. Bir taraftan baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojinin üretim bandına koyduğu 3-5 milyar tiransistörlü çip-setler, bir taraftan da evrimleşen algoritma yazılımları  başta akıllı telefonlar olmak üzere mobil cihazlarda ki enerji tüketimini had safhaya çıkarıyor. Özellikle birincil cihaz üreticileri arasındaki “incelik” rekabeti de durumu daha vahim bir hale getiriyor. Neyse ki yoğun enerji tüketim talebini bu incecik bataryalarla karşılamakta yetersiz kalan Homo-Sapiens’in torunu Homo-onlineus’un imdadına yetişen bir şeyler var; Batarya Destek Ekipmanları”

Ürün gamı genişliyor..

Batarya Destek Ekipmanları ve özellikle power bank deyince de aklımıza tabi ki ilk olarak Ligovi geliyor. Ligovi  ciddi duruşu ve kalite odaklı çözümleri ile sektörde lokomotif fonksiyonuna sahip kuruluşlar arasında yer alıyor. Ayrıca bu alanda sahip olduğu ihtiyaç odaklı geniş ürün gamıyla tüketicilerden gelen hemen hemen her türlü batarya destek talebini karşılıyor. Bu batarya destek talepleri arasında  en büyük paya sahip olanlar ise kapasiteleri genellikle 5.000 – 20.000 mAH arasında değişen Power Bank dediğimiz yüksek kapasiteli cihazlar.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda başarılı yerli markamız Ligovi’nin ağır abilerinden olan başarılı power bank’ı Power Big’i merkezimizde konuk etmiş ve incelemesini de sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise Ligovinin bir kaç gün önce tanıtımını yaparak filosuna eklediği en iddialı ve yenilikçi power bank ürünlerden ürünlerden bir tanesi olan Power LCD modelini mercek altına alarak sizlerle paylaşacağız.

Power LCD İnceleme;

Power LCD de aslında  “power Big” gibi Ligovi firmasının özel bir önem verdiği  power bank sınıfının en yeni ve en iddialı  ürünlerinden bir tanesi. 10400 mAh batarya kapasitesi ile ister istemez dikkatleri üzerine çekiyor. Cihazın teknik özelliklerine ve donanım performansına değinmeden önce isterseniz biraz tasarımından bahsedelim; 73 x 108 x 22 mm ölçüleriyle dar bir jean cebine sığabilecek büyüklüğündeki  cihazın ağırlığı ise 243 gram. Sahip olduğu batarya kapasitesi , işlevselliği  ve çoğu akıllı telefondan hafif olan ağırlığı göz önüne alındığında mobilite yani taşınabilirlik  konusunda son derece avantajlı göründüğünü söyleyebiliriz. Yine ortalama bir akıllı telefonla aynı ölçeğe sahip  79 CM2 lik taban yüzeyi ve gayet makul bir yer işgali ile masaüstü kullanımın da da sorun çıkarmayacak bir ürün.

ligovi power bankcikislar

Ürün üst kısmına yerleştirilmiş ve  ona adını veren  bir LCD ekran sayesinde bir taraftan batarya  seviyesini takip edebilirken diğer taraftan da  akım ve voltaj değerleri gibi cihazın power beslemesine ait unsurları görerek kontrol edebiliyorsunuz. Ligovi’nin power bank ailesine yaptığı bu yenilikçi müdahale son derece faydalı olmuş. Çünkü hem kendi ürün ailesinde hemde rakiplerinin ürettiği ürünler arasında batarya seviyeleri genellikle 4-5 led ışıkla takip edilebiliyor. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; 4 led ışık seviyeli bir cihazda ilk iki ışık yanıyorsa söz konusu cihazların batarya seviyesi o anda % 26 ile % 50 arasında bir değerde demektir. Ancak bu aralıkta tam olarak hangi seviyede olduğuna dair tahmin yapmaktan başka bir seçeneğiniz bulunmuyor. Oysa ki Ligovinin yenilikçi ürünü Power LCD de bunu % 1 lik hassasiyet değerleriyle takip ederek enerji yönetiminizi çok daha sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

power_LCD

power LCD malzeme bileşimi ve bağlantı noktaları konusundan da optimal bir tasarıma sahip. Açma kapama tuşu muhtemelen güncelleme gibi önemli anlarda parmak temsaıyla meydana gelebilecek kesinti riskini önlemek için cihazın yan tarafına yerleştirilmiş ve aslına bakarsanız çok da iyi olmuş. Çünkü güncellemesi için şarj bağlatısını zorunlu kılan bir çok cihaz mevcut ve bu güncelleme işlemi esnasında kesilen şarj bağlantısının yaşattığı kilitleme sorunlarıda malum…    Cihazın ön kısmına baktığımızda ise;    birisi standart diye ifade edebileceğimiz büyüklükteki bataryalara sahip akıllı telefonlar için  1.0 amper’lik, diğer ise tablet ve oyun konsolu gibi daha büyük batarya kapasiteli mobil cihazlar için yerleştirilmiş 2.1 amperlik olmak üzere toplam  iki adet güç çıkışı olduğunu görüyoruz.  Bunların hemen ortasında ve üst kısımında ise  cihazın kendi şarjını yapabilmek için yerleştirilmiş bir micro USB portu bulunuyor.

 

ligovi usb

Ele alındığında son derece kaliteli bir işçilikten geçtiği hemen belli oluyor. Bu durum sadece  Ligovi power LCD nin kendisi için değil aynı zamanda kutusundan çıkan bağlantı kabloları için de geçerli.  Özellikle  micro USB ve lightning kablolarının üzerine yerleştirilmiş ligovi logosu  ve kullanılan nitelikli malzeme  adeta markanın ürün maliyeti karşısında kaliteden ödün vermeyeceğinin bir kanıtı gibi  .

 

sarj sure 1

Power LCD yi piyasandan kolaylıkla temin edebileceğiniz 5V 1.0 amperlik cihazlarla  şarz edebilirsiniz. Cihazın tam dolum zamanını ölçebilmek için önce batarya içerisindeki enerjiyi   tamamen boşalttık. Sonrasında yine 5V 1.0 özellikte S-link marka şarj cihazı ile Ligovi Power LCD’yi % 100 tam dolum gerçekleşene kadar şarj da tuttuk. Sonuç olarak cihazın % 100 tam dolumu 22 saat 20 dakika sürdü. Bu süre biraz uzun gözükse de cihazın  10.000 mAh’ın üzerinde olan batarya kapasitesi ve  1.0 amper özellikli   şarz cihazı kullanımı göz önüne alındığında bu sürenin kabul edilebilir bir uzunlukta olduğu söylenebilir.

Dikkat çekici bir husus ise söz konusu şarj işlemi tamamlandığında şarj cihazı üzerindeki ısı 5-10 derece arasında artarken Ligovi Power LCD’nin kasasının onca saat sonra  hala buz gibi olmasıydı. Bu durum beraberinde tabi ki yüzey ısısının yaratacağı enerji kaybını engelleyen bir avantaj getiriyor.   Buradan da anlıyoruz ki Ligovi sadece kasa tasarımında değil ürün içerisinde kullandığı 10.400 mAh gücündeki Lityum Ion pilinde hakkını fazlasıyla vermiş. Söz konusu batarya destek ekipmanları olduğunda yüksek ısının sebep olabileceği zararları hatırlatmaya gerek yoktur herhalde. Yani Midyat’a pirince giderken evdeki pirinçten olmamak lazım… Bu yüzden bu konuda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekiyor…

power lcd led lamba 1

Küçük ayak izlerinde büyük ipuçları…

Ligovi’nin Power LCD ürünü ile getirdiği bir diğer yenilik ise ön konsola güç giriş çıkışlarının hemen yanına yerleştirilmiş led aydınlatma lambası. Yani Power LCD’yi acil durumlarda minik bir el feneri olarak da kullanabilirsiniz. Bu LED feneri  cihazı pasif durumdayken  yan kısmında bulunan power tuşuna iki kere arka arkaya  basarak aktif hale getirebiliyorsunuz. Kapatmak istediğinizde ise  power tuşuna bir kere basmanız yeterli oluyor. Ayrıca aydınlatmada LED ampul kullanıldığı için enerji tüketimini  minimum düzeyde gerçekleştiriyor. Yani  bataryam bitecek korkusu olmadan gönül rahatlığıyla  saatlerce  kullanabilirsiniz.  Ligovinin yeni gözdesi olan Power LCD’ye  bir taraftan LED ekran bir taraftan da LED aydınlatma gibi opsiyonlar eklemesi  kullanıcı memnuniyetine yönelik basitmiş gibi görünen müdahaleler olarak algılanabilse de bize  Ligovi’nin yakın gelecekte Batarya – Enerji Destek ürünlerinde evrimleştireceği konseptin ipuçlarını fazlasıyla veriyor…

KUTU İÇERİĞİ

Ligovi Power LCD’nin kutu içeriği;  Kendisi, Apple ürünleri için kullanılmak üzere bir adet Lightning bağlantı kablosu, diğer cihazlar için standartlaşmış olan Micro USB bağlantı kablosu ve kullanım broşüründen oluşuyor..

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>