ordu escort

SANAL GERÇEKLİK

Lytro “Immerge” ile Sinematik Sanal Gerçeklik.

By

on

Lytro-Immerge 3

Light Field tabanlı kamera üreticisi Lytro bugün ” Sinematik VR (sanal gerçeklik) için dünyanın ilk profesyonel light field (ışık alanı) çözümü” diye lanse ettiği ve “IMMERGE” adını verdiği teknolojisini duyurdu.

Firma geçen yıl tanıttığı light field kamerası  Lytro Illum ile bütün dünyada büyük beğeni almıştı. Pozlama ve odaklama gibi temel fonksiyonların sonradan ayarlanabildiği görüntüler hem fotoğraf hemde vide alanında yeni bir bakış açısı getirmişti.

Lytro şimdi ise  yeni tanıttığı ” immerge” ile  VR – virtual Reality- yani sanal gerçeklik alanına yönelmiş durumda. Immerge endi light field platformunda bir sanal gerçeklik yaratan ve bu sanal gerçekliğe sinematik perspektiften bakan yeni bir teknoloji.

Dışarıdan bakıldığında ne olduğu kesinlikle anlaşılmayan  Rig üç ayağının üzerinde dikilen mini bir uzay gemisi gibi duruyor. Ama dış görünüş olarak yakından uzaktan ilgisi olmasada o aslında bir kamera.

Lytro immerge

Küre şeklindeki gövdenin üzerine yerleştirilmiş farklı açılara sahip 5 adet dairesel light field kamera ve sensörlerden oluşuyor. Bu kameraların herbiri kendi doğrultularındaki görüntüleri kaydederek  yeni bir gerçeklik videosu oluşturuyor.

Bu videonun içerisinde herhangi bir yöne doğru görüntü açısını değiştirebiliyorsunuz. Yani Lytro Immerge sizi o videonun çekildiği ana ve lokasyona geri götürüyor. Belirli bir miktarda sağa, sola, ileri, geri, yukarı, aşağı ve yan kısımlara  yönelerek o açılardaki görüntüleri izleye biliyorsunuz.

lytro immerge 2

Lytro Immerge’nin teknolojisi bununla sınırlı değil tabiki, 6 farklı eksendeki açısal görüntü kaydının yanı sıra firmanın zaten uzmanı olduğu light field özelliği ile de herhangi bir derinlik noktasına odaklanabiliyorsunuz.

Lytro Immerge kamera HTC, Oculus ve Sony gibi VR alanının en büyük üreticilerinin platformları ile uyumlu çalışıyor. Peki bu kamerayı ne zaman ve ne kadarlık bir fiyata alabileceğiz diye merak ediyorsanız; Şuan cihazın  her ne kadarda ilerlemiş olsada hala test aşamasında olduğunu ve tam sürümü için 2016’yı beklememiz gerektiğini biliyoruz.

lytro immerge 3

Ancak Lytro Immergenin yaptıklarını göz önüne alırsak fiyatı konusunda  çok da mütevazi beklentiler içerisine girmek yanlış olur.  Lytro şuanda 150 milyon dolardan fazla yatırım toplamış durumda yani bu ürünün raflara 2016 nın ilk çeğreğinde çıkmaması için hiçbir sebep yok..

Lytro immerge server

 

Lytro Immerge sistemi; Kamera , Server, Video Edit yazılımı ve Son derece güçlü bir görüntü motoru içeren Player unsurlarından oluşuyor.

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>