ordu escort

İNCELEME

Metem Teknoloji’den Organik Power Bank

By

on

Organik Power Bank

Bugün inceleme laboratuvarımızda hakikaten çok ilginç bir konuk ağırlayacağız; Misafirimizin kendisi küçük ancak  mobil enerji özgülüğü konusunda attığı adım oldukça büyük.  Karşınızda dünyanın ilk organik şarj cihazı ve Power Bankı; Onun adı  National Geographic  Power Bank….

Metem Teknoloji‘yi çoğunuz biliyorsunuz zaten, doğal hayatla iç içe geçmiş ve aralarında National Geographic ve Bresser gibi  dünyaca meşhur markaların da olduğu firmaların dayanıklı elektronik, optik ve mekanik ekipmanlarını Türk kullanıcılarla buluşturan isim. Biz de geçenlerde firma yetkililerinden Gizem Özbaşar hanımefendi ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendisini firmanın ürün gamında bulunan optik zoom’lu cihazlar konusunda soru yağmuruna tutarken kendisine fırsat verdiğimiz ender anlardan bir tanesinde bize bir üründen bahsetti; Güneş enerjisi ile akıllı cihazlarımızı şarj edebileceğimiz mobil bir ürün… İşte bugün de ismini ilk duyduğumuzda  kulaklarımızın dikilip gözlerimizin büyümesine sebebiyet veren bu ürünü inceleyeceğiz.

National Geographic Power Bank zorlu doğa koşullarıyla baş edebilecek şekilde tasarlanmış. Oldukça zor hasar gören sert plastikten bir kasa ile korunuyor. Epeyce sağlamlık hissi veren mat siyah kasanın ön yüzünde  10,5 x 7 cm kesitlerinde güneş ışıklarını karşılayan 5 inçlik bir solar panel bulunuyor. Bu solar panelin yüzeyi ise olası hasarları önlemek için cam-plastik karışımı dayanıklı ve esnek bir malzeme ile kaplanmış. Panelin hemen yan tarafında bulunan şeffaf vakum aparatı başta araç içi kullanımı olmak üzere  cam yüzeylerdeki yerleşimler düşünülerek cihaza eklenmiş.

IMG_1823

National Geographic Power Bank ile ilgili en ilginç özelliklerden bir tanesi de yan tarafında bulunan bir switch aracılığı ile açılıp kapanabilen mavi renkli “çakar” led ışığı. Bu mavi ışık özellikle ön cama yapışık araç içi kullanımlarda devamlı yanıp sönerek davetsiz misafirleriniz için araç alarmı izlenimi oluşturarak bu potansiyel araç hırsızları üzerinde caydırıcı bir etki yapmayı amaçlanıyor.

Cihazın yan tarafına yerleştirilmiş bu switchin bulunduğu yüzeyde ayrıca şarj durum ışığı ve DC güç girişi bulunuyor. Pasif durumdayken beyaz renkli mat bir görünüme sahip olan şarj gösterge ışığı, cihaz şarj olma moduna geçince kırmızıya dönüşüyor. Üstelik ön yüzeydeki solar panele gelen güneş ışınının gücü hem açısal eğime hem de gökyüzünün açıklık-kapalılığına göre değiştiğinde  şarj durumunu gösteren  bu kırmızı ışığın gücü de  aynı paralellikte değişiyor. Güneş ışıklarının düşük açıda geldiği durumlarda ve kapalı havada daha soluk bir kırmızı ışık yanarken dik açıda geldiği durumlarda  ve açık havada  ise çok daha parlak, kırmızı bir led ışık söz konusu oluyor.

National Geographic Power Bank’ın yan yüzeyde bulunan son donanım unsuru ise  DC güç girişi. Şimdi aklınızdan şu soru geçiyor olsa gerek; bu bir solar power bank değil mi? yani gereken tüm enerjiyi  güneş ışığından almıyor mu?  bu güç girişine ne gerek var?  Aslında evet National Geographic Power Bank’ın herhangi bir güç beslemesine ihtiyacı yok. Bu durum’un tek sebebi üretici firmasının bu cihazı daha esnek kullanıma olanak verecek şekilde donatmak istemesi, yani “ben elimin altında elektrik varken güneş paneli kullanmak istemiyorum”  elektriğin bana getireceği ek maliyette benim için önemli değil” diyen cömert kullanıcılara da hitap etmesi sağlanmış.

IMG_1781

Yarısını havalandırma ızgarasının kapladığı ve üzerinde metal siyah bir plaka üzerine basılmış  meşhur sarı çerçeveli National Geographic logosunun taşıyan Solar Power Bank cihazının  arka yüzeyinde ise şarj çıkış kablosu bulunuyor.  İçerideki bir mekanizma aracılığı ile sarılı halde bulunan kablo dışarı doğru çekilip şarj edilmek istenen cihaza kadar uzatılabiliyor. Bu kablonun uç kısmında da 3.5 inçlik dişi bir jak bulunuyor. Ancak tabiki bu jak direkt olarak herhangi bir cihaza bağlantı sağlamıyor. Onun yerine National Geographic Power Bank paketi içerisinde cihazla birlikte gelen  tam 11 farklı şarj ucundan kendi mobil cihazınıza uyumlu olanı seçip kullababiliyorsunuz.

Bu şarj uçlarının ürün paketinde Sony Ericson, Nokia, iPhone, iPad, iPod,  PSP, Motorola, LG, Samsung ve Simens gibi markaların belirli modelleri için kullanılacağı belirtilse de mevcut şarj uçlarıyla neredeyse tüm mobil cihazlar ile birlikte kullanılabilirler.  Uygun olmayan bazı modeller için ise uygun kablo dönüştürücüleri aracılığı ile kullanım mümkün kılınabilir. Bu noktada neredeyse  artık satın alınabilecek  tüm cihazların kendi paketleriyle birlikte standart olarak gelen  USB  kablolarına sahip olduğunu göz önüne alırsanız, National Geographic Power Bank’ın paketine dahil olan “Dişi USB” uçun zaten bu konudaki  tüm kısıtlamaları kaldırmış olacağını da görmüş oluruz.

IMG_1746

National Geographic Power Bank cihazın arka yüzünde bulunan son aparat ise yine 7 cm çapındaki şeffaf vakum çanağının tam arkasında bulunan basınç mandalı. Bu mandal aracılığı ile başta araç içi ön cam kullanımı olmak üzere tüm şeffaf ve pürüzsüz zeminlerde cihazın  yüzeye daha iyi yapışmasının sağlanması amaçlanmış. Ancak bu mandal kullanılırken biraz dikkatli olunması gerekiyor çünkü mandalın kavisli yörüngesi yaklaşık 130 derecelik bir hareketten sonra zorlandığı için sizde bu sıkıştırma hareketinin tamamlandığını düşünüp cihazı orada bırakabilirsiniz ve muhtemelen 10 saniye içerisinde yere düşecek cihazı eğilip alırken acaba ben nerede hata yaptım diye kendinize sorarsınız. Bu yüzden  gereksiz hasar risklerini önlemek amacıyla vakum çanağının arkasındaki basınç mandalını tam 180 derece çevirmeniz gerekiyor.

Ürün araç ön  camında gayet optimal ve dengeli bir duruşa sahip, özellikle de araçların ön camlarının eğiminin gün ışığına karşı dik açıya oldukça yakın  bir açı oluşturacak şekildeki uygun eğimlerini göz önünde bulundurursanız. Ancak ürünün vakum aparatının bulunduğu kısım ana gövdeye eklemli bir şekilde geçmiş olsaydı ve bu vakumun açısı ayarlanabilir olsaydı çok daha efektif bir kullanım mümkün olabilirdi. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi vakum aparatı sadece araç ön cam kullanımı düşünülerek tasarlandığından dolayı çok da büyük bir eksiklik sayılmaz. Ayrıca araç şöför için herhangi bir görüş kaybı yaratmaması adına National Geographic Power Bank cihazının dikiz aynasının hemen sağ tarafına yerleştirilmesi çok daha uygun olacaktır.

IMG_1868

Şarj Süreleri Nasıl

National Geographic Power Bank cihazı tam dolu halde iken ortalama bir mobil cihazı tam olarak şarj edilebilir, bu standart bataryalara sahip mobil cihazların şarjı için gerekli süre ise batarya kapasitelerine göre 2 ila 3 saat arasında değişiklik gösterebilir. National Geographic Power Bank cihazının içerisinde 3.7v 1600 mAh gücünde Li-ion batarya bulunuyor. Bu değer ise ortalama bir mobil cihazının batarya kapasitesi ile paralellik arz etmekte. Tabi ki yine mobil segmente olmasına rağmen daha özel amaçlar için tasarlanmış yüksek batarya kapasitesine sahip cihazlarda bulunuyor. National Geographic Power Bank bu cihazlar içinde kapasitelerinin denk geleceği ölçüde enerji sağlayacaktır.

Peki cihazın yani National Geographic Power Bank’ın kendi şarj olma süresi ne kadar diye merak ediyorsanız; bunun için iki tane yöntem var bir tanesi  malumunuz olduğu üzere üzerindeki 5 inçlik solar paneller aracılığı ile güneş enerjisinin dönüştürülmesi ile sağlanan enerji vasıtası ile yapılan şarj işlemi; Bu yöntem tercih edildiğinde dolum süresi  yaklaşık 8 ila 9 saat arasında güneş ışınlarının konumuna göre değişiyor. İkinci metod ise dışarıdan sağlanan enerji girişi ile şarj; Yani standart akıllı telefonlara ait   5V’lık şarj aletleri aracılığı ile yapılan şarj. Bu durumda da  cihazın Amper depğerine göre 3-4 saat arasında bir şarj süresi söz konusu oluyor.

IMG_1800

 

Burada dikkat edilecek nokta ise cihazın üzerinde bulunan DC in girişine herhangi br uç vs sokmaya çalışmamak.  National Geographic Power Bank ile birlikte gelen şarj kablosunun USB ucunu piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz 5V çıkışlı standart bir şarj cihazına takıp diğer ucunu da bu bahsettiğimiz  DC in girişine takarsanız şarj işlemini de gayet sağlıklı bir şekilde  başlatmış olursunuz. Şarj başlangıcında cihazımızın yan panelinde bulunan ve kırmızı renkte yanan  led ışık  şarj tamamlandığında yeşil renge dönecektir.

Yine bu noktada önemli bir hatırlatma yapmamız gerekiyor; Eğer sizde National Geographic Power Bank cihazınızı sadece solar panel aracılığı ile değilde dışarıdan bir güç beslemesiyle kullanmak istiyorsanız, alacağınız şarj cihazının kalitesini ve güvenliğini ispat etmiş bir markaya ait olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü kalitesiz ve üçüncü sınıf ürünlerin hem hassas elektronik cihazlarınızda hemde kullanıcı üzerinde yol açtığı kötü fiziksel sonuçlar zaman zaman kulağınıza gelmiştir. Bu yüzden kesinlikle ihmale gelmez

IMG_1768

Gelelim çok da kısa olmasa da kıssadan hissemize; National Geographic Power Bank ürünü hakikaten innovatif sıfatını sonuna kadar hak eden yenilikçi bir ürün. Gerek kullanım kolaylığı gerekse mobil cihazların en büyük handikapı sayılan “devamlı şebeke elektriğine olan bağımlılığı” ortadan kaldıracak cesur ve zekice tasarlanmış bir ürün. Üründe eksik olarak ifade edilebilecek tek şey National Geographic Power Bank paketinde gelen 11 tane uç arasında  iPhone 5-6 ve iPad Air gibi yeni nesil mobil Apple ürünlerine uygun lightning uç bulunmaması. Ancak aslını isterseniz Lightning bağlantı teknolojisi Apple’ın kendisine özel bir teknoloji olduğu için bu ürünlerle Apple’ın kendi konvertörlerini kullanmak zaten çok daha sağlıklı sonuç verecektir.

Bu yenilikçi ürünleri Türk kullanıcılarla buluşturduğu için Metem Teknolojiyi de tebrik etmeyi unutmayalım…

IMG_1736

Başka bir incelemede görüşmek üzere.. Bytemagazin.com

Ürünün Sayfasına Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz;

Metem Teknoloji / National Geographic Solar Sarj+ Power Bank
Views: 9272

loading...

Recommended for you

1 Comment

  1. hakkı çevik

    Ağustos 22, 2015 at 6:04 am

    harika ürün almaya drher

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>