ordu escort

SANAL GERÇEKLİK

Microsoft ve Volvo’nun HoloLens Showroom Sürprizi

By

on

Microsoft_HoloLens_Volvo_Car_Showroom

Bir süredir hem Virtual Reality hem de Augmented Reality teknolojisinin  otomotiv sektörüne entegre edilmeye çalışıldığını biliyoruz. Yazılım mühendisleri ve geliştiriciler ürün tanıtımları için bu bu gerçekte var olmayan sihirli gerçeklik dünyasından vazgeçemiyorlar. Bu çalışmaların sonuncusu ise Microsoft ve Volvo arasında yaşanıyor. Microsoftun Redmond’daki merkezinde kurulan Showroomda otomobil almak isteyen Volvo  müşterilerine  HoloLensler eşliğinde interaktif sunumlar yapılıyor.

Bir taraftan sunulan HD görüntüler diğer taraftanda HoloLensin sağladığı üç boyutlu simülasyon teknolojisi bırakın gerçekliği neredeyse  gerçeküstü bir algı meydana getiriyor. Showroom’a gelen ziyaretçiler podyumların üzerindeki sanal araçları yakından inceleyebiliyorlar. Microsoft’un Air Tap teknolojisi ile tek bir el hareketi yaparak araçların motor ya da şase gibi aksamlarını yerinden söküp havada çevirebiliyorsunuz. Ayrıca yine bu araçları kendi kişisel zevklerinize göre renklendirip farklı jantlar kullanabiliyorsunuz.

Volvo Global pazarlama  başkan yardımcısı  Thomas Anderson yaklaşık altı aydır Micrsoft ve Volvonun  mixed reality diye adlandırdıkları şeyi insanların  otomobil satınalma seçimi sürecine eklemek için etkili bir yöntem üzerinde çalıştıklarını söyledi. Volvo zaten son zamanlarda sanal gerçeklik konusuna fazlasıyla ilgi gösteriyordu.  Hatırlayacağınız üzere geçen yıl XC90 SUV modelinin simüle edildiği bir google Cardboard uygulaması da yapmıştı.

Volvo pazarlama ikinci başkanı Björn Annwall”İnsanlar araç klavuzlarını okumuyorlar ve buyüzden de  kaybettikleri çok şey var.” diyor. Ancak tabi bu kaybettikleriniz Volvo ve Microsoft’un showroom’unda kaçıdıklarınızın yanında biraz sönük kalabilir. Çünkü bu HoloLensler sayesinde sadece  otomobilin motorunu havaya kaldırmak gibi şeyleri değil aynı zamanda da seyir simülasyonlarına da interaktif olarak katılabiliyorsunuz.

Mesela siz minyatür bir holografik Volvo S90 modelinin etrafında dönerken o çeşitli sensörlerini ışıklandırarak onları size gösterebiliyor. Hatta  seyir halindeki diğer araçlardan topladığı verileri sizin güvenliğiniz için kullanabiliyor. Düşünsenize sizden 100 metre ileride seyreden bir aracın o an üzerinde bulunduğu zeminin  kaygan ve tehlikeli olduğunu ya da değiştirmek düşüncesinde olduğunuz şeridin hızlı yaklaşan bir araç yüzünden çok riskli olduğunu..

 

Burada dikkat çekici ikinci bir noktas ise Microsoftun özellikle kullandığı ” Mixed reality” terimi.  Anlaşılan o ki microsoft Augmented Reality yad da Virtual Reality gibi  şuan anlamı basit uygulamalarla enflase olmuş terimlerden pek hoşlanmıyor. Bu düşüncelerinin bir kısmını da zaten resmi ağızdan dile getiriyor. HoloLensin  üst düzey yöneticisi Scott erickson,  Augmented reality in tek bir bir layerle görüşünüzü enellediğini ancak HoloLensin uzaya ilişkin haritalama ve  sizi çevreleyen şeylere etkin olarak cevap verebildiğini belirtiyor.

Showroom’daki bu HoloLens şovu çok beğenilse de geliştiriciler tarafında diğer birçok hololens demosunda olduğu  gibi  dar görüş açısı ve nesnelerin sadece belirli bir mesafe ve açıda tutarlı görüntü verebildiği ya da  birleşim alanında gerçek dünyayı tam olarak izole edemediği gibi eleştirilere de hedef olmuyor değil.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.theverge.com/2015/11/20/9767886/microsoft-volvo-hololens-mixed-reality-car-showroom

loading...

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>